Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155440 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Για περισοτερα δες εδω.
www.monachos.gr/forum/showthread.php/176...A6%CE%95%CE%A1/page6
Αντιγραφη εκανα δεν ειναι τιποτα δικο μου.

Παιδιά θα σας περιγράψω ένα περιστατικό που μου έτυχε αυτή την εβδομάδα σχετικό με το θέμα.

Με παίρνει ένα παλικάρι τηλέφωνο ένα πρωί...
Φίλε μου λέει θέλω έναν καυστηρατζή για συντήρηση.
Του απαντώ πως εγώ δεν είμαι καυστηρατζής και θα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιον.
Μου λέει ότι στο σίτε μου υπάρχει κάποιος καυστηρατζής κλπ,κλπ και πράγματι του συστήνω τον Χρήστο.
Μετά μου λέει..
Αν και το μεγάλο πρόβλημά μου δεν είναι η συντήρηση αλλά ο αέρας και ο θόρυβος που κάνουν τα σώματα από την αρχή που φτιάχτηκε το σπίτι, εδώ και 8-10 χρόνια.
Ο αέρας και ο θόρυβος είναι τόσο τραγικός που το βράδυ όσο κρύο και να κάνει εμείς κλείνουμε το καλοριφέρ για να κοιμηθούμε....
Ρε φίλε του απαντώ μήπως μπήκες στο φόρουμ?
Πως έπεσε πάνω μου αναρωτήθηκα μιας και συζητάγαμε το θέμα αυτές τις μέρες...
Ναι μου λέει διάβασα στο φόρουμ σχετικά θέματα (υποθέτω αυτό το τόπικ)είδα και το σιτε σου και μπλα μπλα μπλα και οι δυό μας.
Το σπίτι ήταν στην περιοχή μου στην Αγ Παρασκευή και αποφασίζω να πάω να δω μαζί με τον Χρήστο.

Αποτελέσματα. (Έχει ενδιαφέρων να δώσετε προσοχή)

Μεζονέτα σε 4 επίπεδα + 2 ηλιακά τριπλής.
Αυτονομίες με ηλεκτροβάνες
Σώμα και πίσω κάθε σώμα.
Λέβητα 80.000 θερμίδες
Δοχείο Reflex 110 λίτρα
Αυτόματο πληρώσεως Syr
Και κυκλοφορητή Wilo 30/10
Κεντρική στήλη revers return
Κολεκτές σε κάθε όροφο για σώμα και πίσω χωρίς ρυθμιστικά
Διακόπτες σωμάτων μονοσωληνίου

Η φάση είναι ότι ανοίγαμε τα κουτιά σε κάθε όροφο και βλέπαμε 3 σωλήνες. Γυρνάει ο Χρήστος και μου λέει...
Ρε μ....κα τι ρόλο παίζει αυτή η τρίτη σωλήνα....
Απάντηση Γρηγόρης.....Ρε μ....κα καυστηρατζή που να τα ξέρετε εσείς αυτά.... (Μην νομίζετε ότι το είχα πετύχει ποτέ αυτό το σύστημα σε άλλη δουλειά απλά του το έπαιζα πονηρός)
Μπές στο φόρουμ και ξεστραβώσου του έλεγα γελώντας.

Πατάμε την βαλβίδα του δοχείου και είχε αέρα....
Εδώ θέλω να δώσουμε προσοχή το συζητάγαμε και με τον καπετάνιο από κοντά.
Παιδιά έχω εξακριβώσει ότι και να έχει τρυπήσει το δοχείο διαστολής αν έχει την βαλβίδα απο πάνω πάλι κρατάει αέρα και σε ξεγελάει...

Ο αυτόματος πληρώσεως τώρα....
Πολύ συχνό φαινόμενο είναι να βουλώσει η τρυπίτσα όπου επικοινωνεί το νερό με το μανόμετρο και το μανόμετρο να δείχνει άλλα ντάλον.
Είχε συμβεί και αυτό εκεί.

Του λέω του παιδιού.

Φίλε για αρχή θα πρέπει να αδειάσουμε την εγκατάσταση να αλλάξουμε τον αυτόματο πληρώσεως. Αφού αδειάσουμε θα πρέπει να δούμε αν το δοχείο είναι πράγματι τρύπιο όπως υποθέτουμε και να το αντικαταστήσουμε.
Αφού επισκευάσουμε αυτά κατά την γνώμη μου θα πρέπει να αντικαταστήσεις και τον κυκλοφορητή που είναι τραγικά μεγάλος.
Με κοίταγε το παιδί και διέκρινα μία μικρή αμφιβολία στα μάτια του.
Χρόνια προσπαθούσε να λύση το πρόβλημα και του δικαιολογώ την αμφιβολία…
Δεν με ήξερε και από χθες….

Εγώ από μέσα μου ήξερα τι θα έπρεπε να κάνω ..
Να αλλάξω τον αυτόματο
Το δοχείο.
Τον κυκλοφορητή με έναν Stratos ηλεκτρονικό
Να βάλω ρυθμιστικά στα κολλεκτέρ.
Και να αλλάξω όλους τους διακόπτες στα 25-30 σώματα με διακόπτες ολικής παροχής….
Φέξε το αυγό και κούρευτό…
Αν άκουγε την τιμή θα φρίκαρε…..(Όπως θα φρίκαρα και εγώ στην θέση του αν ερχόταν κάποιος που δεν ξέρω και μου ζήταγε ποσό 2χιλιάρικα και πάνω) και αποφάσισα να του προτείνω την πιο οικονομική επιλογή.



Είχα μία μικρή επιφύλαξη το τι μανομετρικό έχει αυτό το σύστημα της κεντρικής στήλης αν και μέσα μου έλεγα ότι θα είναι μικρό αλλά ήθελα μία επιβεβαίωση…
Παίρνω τηλέφωνο τον καπετάνιο ….
Δεν τον πετυχαίνω…..
Παίρνω τον Dipoli…..
Το συζητάμε λίγο και μου επιβεβαιώνει ότι η κεντρική στήλη με αυτό το σύστημα δεν διαφέρει σε αντιστάσεις ιδιαίτερα…
Κάνω έναν πρόχειρο υπολογισμό και βγάζω την παροχή για τα σώματα…
Περίπου στα 3 κυβικά περίπου….
Ελα όμως που έχω διακόπτες μονοσωληνίου και θα χρειαστώ το διπλάσιο….
Πάω στα 6 κυβικά περίπου….
Μου το επιβεβαιώνει και ο Δημήτρης…
Προβληματίζομαι τώρα στο τι κυκλοφορητή να του βάλω αφού δεν έχω ρυθμιστικά για να μπορώ να παίξω αν τυχόν στείλω χαμηλή ροή και κάποιο μακρινό σώμα κωλώνει ιδιαίτερα…
Αποφασίζω να μην ρισκάρω και να του βάλω τον TOPS 30/7 στην μεσαία σκάλα που μου στέλνει τα 6 κυβικά με χαμηλό μανομετρικό που υπολόγιζα πάντα εμπειρικά σε περίπτωση ταυτόχρονης ζήτησης όλων.

Το δοχείο ήταν πράγματι τρύπιο και με τον συγκεκριμένο κυκλοφορητή ήμουν πλέων σίγουρος ότι τα εξαεριστικά στα ηλιακά και στην κορυφή της στήλης του έβαζαν αέρα και για αυτό καθημερινά έκαναν εξαερώσεις σε όλα τα σώματα ακόμα και στο υπόγειο.

Πράγματι συμφωνούμε με το παιδί και αλλάζουμε αυτόματο, δοχείο, κυκλοφορητή, βαλβίδα ασφαλείας και αυτόματα εξαεριστικά .
Η ικανοποίηση είναι ότι την επόμενη μέρα με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει πράγματι είμαστε εντυπωσιασμένοι…Κοιμηθήκαμε με καλοριφερ χωρίς θορύβους.
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155450 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

Fokion έγραψε: Δε το ειπα για να κανω τον εξυπνο, προς Θεου...
Απλά επειδή το βλέπω να μαλλιοτραβιέσαι με την εταιρεία πρέπει να κατοχυρώσεις τα δικαιώματα σου να μη πληρώνεις.

Φυσικά και δεν θεωρώ κάτι τέτοιο. Αφού το ίδιο έχω σκεφτεί και εγώ.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155453 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Dimitris11 και αν σου πω ότι το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο post τι θα πεις; χαχαχαχα. Ότι post υπάρχει τα τελευταία δύο χρόνια με αέρα σε δίκτυο θερμανσης το έχω διαβάσει.
Βέβαια η δική μου εγκατάσταση σε σχέση με αυτή είναι νάνος.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155455 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο το οποίο βέβαια δεν αποτελεί πρόβλημα στο αποτελεσμα απλά το αναφερω.
Η σομπα ζεσταίνει έναν βρόγχο ο οποίος έχει τρία σώματα. Το σύστημα είναι μονοσωληνιο. Τα σώματα είναι 2 ακαν και μια πετσετοκρεμαστρα και η σειρά που κυκλοφορεί το νερό είναι
1. Ένα γαϊδούρι σώμα ακαν 15 φέτες με ύψος 900 και βάθος 200
2. Ένα σώμα ακαν σαν το πάνω με 11 φέτες
3.μια πετσετοκρεμαστρα 1600x500

Τα δύο πρώτα ήταν κάποτε μαζί στον βρόγχο του σαλονιού τον οποίο έχω κλείσει πια γιατί η σομπα από μόνη της ζεσταίνει πολύ το χώρο.
Τα μετακόμισα λοιπόν στα δωμάτια για πιο γρήγορο αποτέλεσμα.
Οι διακόπτες των σωμάτων ήταν οι κλασικοί των ακαν κάτω χαμηλά αλλά επειδή τα είχαν παίξει με τα χρόνια όταν έβαλα τη σομπα και με προτροπή ενός φίλου μου τους άλλαξα σε διακόπτες σωμάτων panel με bypass. (Βλέπε φωτο)
Τα σώματα τα βγάλαμε και στο μπαλκόνι και τα ξεπλυναμε μέσα να φύγει η μαυρίλα.
Όταν δούλευε το πετρέλαιο στην πολυκατοικία ζεματαγαν όλα από πάνω έως κάτω.
Στο πρώτο σώμα άφησα το bypass όλο ανοιχτό, στο δεύτερο σώμα το έκλεισα λίγο και στην πετσετοκρεμαστρα όλο για να περνάει το νερό όλο από μεσα και μετά να πηγαίνει στο λέβητα για να ζεστενεται καλύτερα.
Τώρα ζεματάνε στην κορυφή αλλά χαμηλά είναι χλιαρά.
Έπαιξα και με την ταχύτητα του κυκλοφορητή γρήγορο και αργό αλλά το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Τώρα βέβαια τον παίζω στο χαμηλό λόγο θορύβου.
Λέω βέβαια ότι το σπίτι αν και δεν καίνε τα σώματα όπως παλιά ζεστενεται άψογα.
Ο κυκλοφορητής είναι ο wilo star rs 15/6
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι εάν έχετε κάποια ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό.
Να μου πεις δεν βάζεις τρία σώματα σε ένα βρόγχο αλλά έστω και το πρώτο το μεγάλο δεν ζεστενεται όπως με το καλοριφέρ σε όλο το μήκος του.


Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155456 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Αν ζεσταθουν θα ζεσταθει περισοτερο και το σπιτι,η σομπα θα καψει περισοτερο πελετ.
Τα σωματα ειναι μεγαλα για το χωρο που βρισκονται εφοσον ζεστενεσαι χωρις να καινε ολοκληρα. Μπορεις να τα αλλαξεις με μικροτερα ή να δυναμωσεις τη σομπα αν θες να καιει και το κατω μερος.
Το by bass που κανεις σιγουρα επιρεαζει το φαινομενο αλλα δεν εχει σημασια αφου ζεστενεσαι. Ψυχολοχικο ειναι το θεμα.Το σιγουρο ειναι οτι ο κυκλοφορητης ειναι μεγαλος για τρια σωματα μονο.
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155458 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Κοίτα έκατσα και το υπολόγισα με ένα πρόχειρο τύπου που δίνουν στο Internet που λέει.
Θερμίδες λέβητα / 20000 (επιστροφή νερών 20 βαθμοί κάτω) και μανομετρικο για μονοσωληνιο 3-6
Άρα θέλω 10000 θερμίδες / 20000 = περίπου 0.5 κυβικά την ώρα.
Στις καμπυλες του κυκλοφορητή βλέπω ότι είναι οκ. Βέβαια αυτά είναι εμπειρικά....

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ