Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155459 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Και τώρα που τα συζητάμε σας στέλνω και την πατέντα της σκούπας στάχτης με προέκταση για να δουλεύει η σκούπα στο μπαλκόνι και να ρουφάει μέσα στο σαλόνι χωρίς να βρωμάει ο χώρος σκουπιλα. Χαχαχαχα

Μείωσα τη διατομη του αγωγού βέβαια αλλά τώρα ρουφάει καλύτερα στα στενά σημεία. Το μοτέρ της υπερθεμενεται λίγο αλλά ακόμα τραβάει δυνατά.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155481 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
αμα στους 60 βαθμους εχεις επιστροφες 40 (-20) δηλ θα πρεπειθ να ψαχνεις και γι αλλα .
κι οσο και ν ανεβασεις την θερμοκρασια παλι χλιαρα θα ειναι τα σωματα χαμηλα
και σιγουρα ο αριθμος των σωματων δεν εχει και πολυ σχεση με τον κυκλοφορητη
οπ[ως και τα λεγομενα σου που καπου αντιφασκουν ....δεν ειναι δυνατον πχ να πεσει η πιεση του δικτυου με την εξαερωση αν δεν συμβαινουν διαφορα αλλα
συμπερασματικα ξαναγυρναμε στην αρχη οτι καποιος σχετικα εξειδικευμενος θερμουδραυλικος πρεπει να το δει απο κοντα και δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι ο τεχνικος της εντιλ θα εχει και πολυ σχεση με υδραυλικα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155483 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Δεν έχεις καθόλου άδικο. Αλλά ψάχνω για θερμουδραυλικο καιρό τώρα και δεν βρίσκω κάποιον. Όλοι μου λένε εγώ υδραυλικά κάνω καθώς όταν τους λέω το πρόβλημα όλοι κάνουν πίσω. Εννοώ αυτούς που έχω εδώ γύρω στη γειτονιά.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155711 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Καλησπέρα σας. Έχω νεότερα στο θέμα. Έριξα την πίεση στο 1.2 και έκλεισα την βανα πίσω από τη σομπα που συνδέει την πλήρωση της σομπας με το δεύτερο δοχείο διαστολής και τον αυτοματο πλήρωσης. Άφησα την σομπα να δουλέψει μόνο με το ένα δοχείο διαστολής που είχε σομπα το οποίο είναι μικρό.
Λοιπόν δουλεύω τη σομπα στους 65 βαθμούς και δεν έχω ΚΑΝΈΝΑ θέμα. Βέβαια η πίεση ανεβαίνει στο 1.8 που είναι πολύ.
Πλέον σκέφτομαι πως η σωλήνα πίσω από την σομπα που βγαίνει στο μπαλκόνι (φαίνεται στις φωτο στην αρχή του post) επειδή έχει κλιση προς τα πάνω έχει μαζέψει αέρα. Αυτή δεν την έχω εξαερωσει πότε.
Θα φέρω υδραυλικό την άλλη εβδομάδα να το δει και μήπως βάλει κάνα εξαεριστικο σε εκεινο το σωληνα.
Επίσης έβγαλα τον υδροστατη και τον έβαλα στην σωληνα που καίει στην αρχή πριν πάρει ο κυκλοφορητής και λύθηκε το θέμα του βρασμού των νερών στην αρχή.
Επίσης θα βάλω τριοδη αναμιξης γιατί ο λεβητας όταν μπαίνουν τα κρύα νερά κάνει διάφορους θορύβους. Εύχομαι αυτή να είναι η λύση.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155712 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

dimlyk έγραψε: αμα στους 60 βαθμους εχεις επιστροφες 40 (-20) δηλ θα πρεπειθ να ψαχνεις και γι αλλα .
κι οσο και ν ανεβασεις την θερμοκρασια παλι χλιαρα θα ειναι τα σωματα χαμηλα
και σιγουρα ο αριθμος των σωματων δεν εχει και πολυ σχεση με τον κυκλοφορητη
οπ[ως και τα λεγομενα σου που καπου αντιφασκουν ....δεν ειναι δυνατον πχ να πεσει η πιεση του δικτυου με την εξαερωση αν δεν συμβαινουν διαφορα αλλα
συμπερασματικα ξαναγυρναμε στην αρχη οτι καποιος σχετικα εξειδικευμενος θερμουδραυλικος πρεπει να το δει απο κοντα και δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι ο τεχνικος της εντιλ θα εχει και πολυ σχεση με υδραυλικα

Dimlyk άκυρο οι 20 βαθμοί διάφορα. Μέτρησα την σωληνα προσαγωγης και τη σωλήνα επιστροφής πίσω από την σομπα και έχουν. 8 βαθμούς διαφορά .

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155718 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
μακαρι να βρηκες την λυση :)
προσοχη ομως τον αυτοματο πληρωσης δεν τον απομονωνουμε ποτε .
δεν θα ρωτησω πως εριξες την πιεση γιατι γενικα ειναι πονεμενη ιστορια εδω μεσα :)
θα πρεπει ομως να ταιριαξεις τις πιεσεις στον πληρωτη και στο δοχειο κι εφοσον τα καταφερεις μπορεις να ριξεις την πιεση εστω και δοκιμαστικα στο 1 οποτε εχεις και περιθωριο μεχρι τα 2 που δουλευει η σομπα σου οπως και να αφαιρεσεις εντελως το δοχειο της σομπας και στην θεση του να προσαρμοσεις το μεγαλυτερο ναχεις το κεφαλακι σου ησυχο απ αυτο.

υγ...δεν περιμενα οτι θα εχεις 20 βαθμους διαφορα αλλα σημασια εχουν και οι απολυτες τιμες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ