Βοήθεια για αγορά Ιταλικής!

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159603 από Polygrafos
Καλησπέρα στην παρέα :)
Για διαμέρισμα 120 μέτρων θα αγοράσω σε λίγες μέρες την La Nordica Iside Idro 18 Kw.
Η τιμή μαζί με τα περαστικά είναι στα 3500€ από επίσημο αντιπρόσωπο.
Στα ίδια χρήματα περίπου βγαίνει και η Edilkamin και η Palazzetti.
Μεταξύ των τριών Ιταλικών που νομίζω ότι είναι οι καλύτερες,
ποιά έχετε να προτείνετε?
Μήπως γνωρίζετε για τυχόν προβλήματα που βγάζει κάποια από αυτές?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159605 από arel
Απαντήθηκε από arel στο θέμα Βοήθεια για αγορά Ιταλικής!
όχι σόμπα.
κάποιες φορές η οικογένεια θα οσμίζεται πριονίδι, αυτό δεν σχετίζεται με τη ποιότητα και την επωνυμία του pellet αλλά με τη τυχαία παρτίδα παραγωγής εκείνης της στιγμής.
σε στιγμές απόλυτης ησυχίας θα είσαι αναπόφευκτα επικεντρωμένος στους ήχους λειτουργίας του όσο αθόρυβοι και να λέγονται αυτοί.
η αφαίρεση στάχτης δεν είναι απλή όσο τη παρουσιάζουν αλλά πάντα βασανιστική.
όλα τα παραπάνω εκτός αν δεν έχεις χώρο.
λέβητας οπωσδήποτε και τουλάχιστον 25kW για τα 120m2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159611 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Βοήθεια για αγορά Ιταλικής!
Το οπωσδήποτε 25kw πως προκύπτει;
Σε αυτά τα χρήματα θα επερνα palazzetti διότι το ντεπόζιτο πελετ κλείνει αεροστεγος (εχει λάστιχο και το καπακι κουμπώνει) και δεν εχεις μυρωδιά του πελετ στο σπίτι και γενικός ολη η κατασκευή είναι αεροστεγής κλεισμένη (αντίσταση, αεροκουρτινα) + ότι εχει μεγάλο ντεπόζιτο. Δεν εχω palazzetti (λογο οικονομικων) αλλα μετετρεψα τη σομπα μου σαν την palazzetti.
Εγω για 125 τ.μ. εχω 14kw υδραυλική σομπα και είμαι μια χαρά.
Οι θόρυβοι είναι ένα θέμα. Δεν υπάρχει τελείως αθόρυβη σομπα. Την εχω στο σαλόνι.
Κάθε σπίτι εχει διαφορετικές απώλειες ανάλογα τη μόνωση και την περιοχή που βρίσκεται.
Last edit: 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159612 από Polygrafos
Απαντήθηκε από Polygrafos στο θέμα Βοήθεια για αγορά Ιταλικής!
Καλημέρα.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Λέτε ότι η Palazzetti είναι πιο αξιόπιστη στην λειτουργία της σε σχέση με την La Nordica?
Σε βάθος χρόνου βγάζει λιγότερα προβλήματα?
Γιατί εγώ είχα την αντίθετη εντύπωση.
Αν είναι να ψάξω για Palazzetti.
Θα ψάξω για επίσημη αντιπροσωπεία στη Θεσσαλονίκη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159615 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Βοήθεια για αγορά Ιταλικής!
Τι εννοεις λεγοντας προβληματα;
Η σωστη καύση πελετ είναι θέμα ρυθμίσεων. Εχω ravelli, αυτή εχει το σύστημαα rds οι άλλες που αναφέρεις δεν ξερω αν το έχουν.
Αυτό από μόνο του είναι κατι καλο, αλλά δεν είναι το τέλειο σύστημα, εχει και αυτό τις αδυναμίες του.
Αν το εχει η palazzetti θα ήταν ο τέλειος συνδυασμος. Τώρα νομίζω βγάζει και η ravelli σόμπες ερμητικά κλειστές.
Μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει σομπα ερμητικά κλειστή ;
Η σομπα ,κάθε είδους σομπα για να δουλέψει σωστά θέλει αερα για την καυση. Αυτο τον αερα τον βρισκει στο χωρο που βρίσκεται. Τον αερα αυτόν αφου καψει το οξυγονο του τον βγαζει από την καμιναδα ζεστο-ζεστο.
Τον αερα που εβγαλε εξω ζεστο-ζεστο τον πηρε μεσα από το σπιτι στους 20 βαθμούς περιπου.
Ο ΑΕΡΑΣ αυτος όμως πρεπει να αναπληρωθεί στο χωρο του σπιτιου δεν μπορει να βγαινει μονο αλλα πρεπει από καπου να μπαινει κιολας φρέσκος αερας (κρυος και δροσερος που πρεπει να ζεστανεις ξανα).
Εχεις ακουσει την εκφραση " δεν τραβάει η σομπα".Βαλε μπουρια ψηλα σου λενε.Οχι δεν φταιει αυτό.
Η "η σομπα καπνιζει", εχω δει τη δικια μου να καπνιζει. Τώρα όμως ΔΕΝ καπνίζει.
Αν δουλευει και ενας αποροφητηρας μπορει να γινει πανήγυρη μέσα στο σπιτι. Τραβάει ο ενας από τη μια (αποροφητηρας) τραβάει η άλλη από την άλλη (σομπα) ,ποιος θα νικησει;
Από όλα αυτά τα προβλήματα μια σομπα ερμητικα κλεισμενη μπορεί να σε απαλλάξει. Αρκεί να της δωσεις αερα από εξω. Αν δεν το κανεις είναι σαν να μην πήρες ποτέ τέτοια σομπα.
Αποροφητηρας και σομπα είναι δυο αντικείμενα που δεν πρεπει να δουλευουν ταυτόχρονα αν δεν εχουμε καποιο παραθυρο ανοικτο γιατι είναι αντίθετες δυνάμεις που ρουφάνε αερα και τον βγάζουν εξω από το σπιτι ζεστο-ζεστο και βαζουν ταυτόχρονα παγωμενο από εξω.
Σε ένα σπιτι με καλα κουφώματα αν δεν εχει καποιο παραθυρο στην ανάκληση και παίρνεις αερα μεσα από το σπιτι η σομπα θα ζοριζεται δεν θα τραβάει που λενε.
Η χρηση του αποροφητηρα βαζει κρυο αερα στο σπιτι και σύγχρονος αεριζει το σπιτι. Αυτο προς ενημερωση.
Ο λέβητας σε απαλλάσσει από όλα αυτά.
Επίσης οι σόμπες θέλουν καλο καθάρισμα, αν δεν την καθαρίζεις βουλώνει, ολες το παθαίνουν αυτό.
Τον πρωτο χρονο θα δουλεψει και μετα αν δεν την καθαρισεις θα λες κατι επαθε και δεν δουλευει καλα.
Τι πρώτη φορα άργησα να την καθαρίσω εσωτερικά, όταν την άνοιξα και είδα τι στάχτη είχε μέσα αναρωτιόμουν πως και δούλευε ακόμα.
Αν εχεις ακουσει για κλιγκερ οφείλεται στη κακη ρυθμιση της σομπας.
Καθε μαρκα πελετ εχει διαφορετικη καυση και θελει άλλη ρυθμιση στον αερα καυσης και στην ποσοτητα πελετ που θα πεφτει στη σομπα.
Δηλαδη στη σκαλα 1 το ένα πελετ μπορει να ριχνει 800 γραμμ./ωρα και το άλλο 900 γραμμ./ωρα.
Οποτε πρεπει να μπορεις να αλλαξεις την τροφοδοσια πελετ και τον αερα καυσης.
Α! και το μαυρισμενο τζαμι, εχουν γραφτει πολλλες σελιδες γι'αυτο το τζαμι, λυση δεν εχω βρει ακομα και λιγο με απασχολει.
Και η εναυση ,με αυτή εχω ένα θεμα, εχω δοκιμασει τα παντα που λενε και δεν γινεται τιποτα. Αυτο με απασχολει σοβαρα, ειναι πρόβλημα.
Είναι και η πισσα που μαζευουν καποιες στα τοιχώματα μεσα στη σομπα.Να σου πω την αληθεια δεν εχω καταλαβει ακομα πια είναι η λυση ή η αιτια του προβλήματος. Εν μερει κατι εχω καταλαβει αλλα δεν είμαι σιγουρος αν είναι ενας ή παραπανω οι παράγοντες που επιρεαζουν το φαινομενο.
Ξερω ότι όταν καιει στο χαμηλο και εχει πολύ παραπανω αερα το εμφανιζει. Η τριοδη που εχω δεν ξερω κατά ποσο βοηθαει.
Επίσης επειδή παίρνω αερα από εξω, αν και τον προθερμένω, δεν ξερω αν είναι η αιτια δημιουργιας πίσσας. Μπορει να θέλει να είναι πιο ζεστος.
Την πρωτη χρονια ειχα πολύ πισσα, τωρα ελαχιστη. Στο ενδιαμεσο εβαλα προθερμανση στον αερα καυσης, μειωσα τις στροφες του αερα στην καυση και ανεβασα τι θερμοκρασια στη τριοδη. Δεν ξερω τι από όλα βοηθησε.
Με αυξηση του αερα στη χαμηλη σκαλα ξαναεμφανίζει το πρόβλημα.
Last edit: 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #159617 από Polygrafos
Απαντήθηκε από Polygrafos στο θέμα Βοήθεια για αγορά Ιταλικής!
Καλημέρα! Σ΄ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση!!!
Εχω ήδη ξυλόσομπα και τα προβλήματα που ανέφερες με τον αέρα και τον αποροφητήρα τα γνωρίζω.
Εννοούσα τυχόν προβλήματα στην λειτουργία της σόμπας πέλλετ αν θεωρήσουμε δεδομένο
ότι θα τηρώ τους βασικούς κανόνες που ανέφερες (καθάρισμα, ρύθμιση, ποιότητα πέλλετ κλπ).
Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου από μάρκες και ειδικά από υποστήριξη μετά την αγορά,
αναρωτιόμουν ποιά από όλες (La Nordica, Ravelli, Palazzeti, Edilkamin)
θα είναι πιο αξιόπιστη σε βάθος χρόνου. Σ΄ευχαριστώ πάντως!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ