Burnit Comfort PM 25Kw με control Fumis

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165041 από Yiannisx3
Burnit Comfort PM 25Kw με control Fumis δημιουργήθηκε από Yiannisx3
Γειά σας και από εμένα νέος κάτοχος μίας Burnit Comfort PM 25Kw που φορά control της Fumis πλέον. Οπότε ότι είχα διαβάσει για ρυθμίσεις, κρυφό μενού ,σύνδεση με θερμοστάτη πάνε περίπατο. Θα ανεβάσω φωτογραφία από την πλακέτα σύντομα.Η υδραυλική σύνδεση πραγματοποιήθηκε μπήκε σε λειτουργία στην σκάλα τρία από τις τέσσερις που έχει και θερμοκρασία νερού στους 70 βαθμούς εσωτερική θερμοκρασία του σπιτιού είναι στους 21 βαθμούς.Η σόμπα έχει τοποθετηθεί στο λεβητοστασιο του σπιτιού(μονοκατοικία 100τ.μ.).Το λεβητοστασιο βρίσκεται υψομετρικά στο ίδιο ύψος με το σπίτι.Το πρώτο θέμα είναι σε ποιες επαφές της πλακέτας θα συνδέσω τα καλώδια ψηφιακού θερμοστάτη και δεύτερο το κρυφό μενού για παραμετροποίηση π.χ αέρα, τροφοδοσία κλπ. Την πρώτη έναυση την έκανα εγώ χάρις όλους εσάς και τις πολύτιμες πληροφορίες που άντλησα από αυτό το Fodum. Κάθε συμβουλή και πληροφορία ευπρόσδεκτη σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Γιάννης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165043 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Burnit Comfort PM 25Kw με control Fumis
Καλωστονε!!!
και η δικη μου FUmis εχει...

Αν θυμαμαι καλα καπου στο μανουαλ λεει που το συνδεεις και πως... ΝΟΜΙΖΩ παει εκει που ειναι ο αισθητηρας ή αυτο γεφυρωνεις και παει αλλου. Επειδη εγω τη λειτουργω επιτοπου ποτέ δε ασχολήθηκα....

μην ασχολήσαι με τις σκαλες.
ριχτη στο auto και ξεχνα τη.

το πως μπαινεις στο μενου σερβις το λεει επεισεις. Πας στις ρυθμισεις - γραναζι - και στο τελευταιο μενου πατας εντερ. Σου βγαζει ενα νουμερο 4ψηφιο. προσθετεις τα ψηφια μεταξυ τους πχ 1234 οποτε 1+2+3+4=10. σε αυτο το νουμερο προθετεις +1 δηλ 11. το οποιο και βαζεις στο επομενο μενου που δειχνει παυλες.
μετα πας στο μενου Par οπου αρχιζουν να εμφανιζονται οι παραμετροι.
ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.

και ειναι ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλοι ......
Φαντασου οτι μονο γοα την εναυση εχει 3 ρυμισεις για ποσότητα και 3 για αερα ξεχοριστά

φιλική συμβουλή. αν δεν εχεις προβληΜΑ ΜΗΝ πειραξεις τιποτα....
Πρεπει να εχεις καταλαβαβει ΠΟΛΥ καλα τι κανει καθε παραμετρος............

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165044 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Burnit Comfort PM 25Kw με control Fumis
Προσεξε τωρα κατι σοβαρο που απο οσο ξερω ΔΕΝ λεει το μανυαλ.
Στα πλαινά ΠΙΣΩ απο το καλυμα εχει 2 ανοιγματα για καθαρισμό.
Εκει πεφτει η σταχτη απο τα τούμπα.
Στο μανυαλ ΟΥΤΕ το λεει ΟΥΤΕ το δειχνει απο οτι ξερω......
Κι αν στουμπώσουν θα σβηνει και δε θα ξερεις το γιατι


"αδερφη" της δικής σου ειναι η δική μου. ΟΥΤΕ η δικη μου εγραφε τιποτα ΑΛΛΑ στα πλαινά πανελ ειχε 2 ανοιγματα που οπως σου ειπα δεν περιγραφονταν.

Απο περιεργεια τα ανοιξα και τα ειδα.
και βρηκα απο πισω τα ανοιγματα αυτα που σου δινουν προσβαση ΜΕΣΑ στο λεβητα στην κατω μερια ωστε να ρουφας κι απο εκει τη σταχτη

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165079 από Yiannisx3
Απαντήθηκε από Yiannisx3 στο θέμα Burnit Comfort PM 25Kw με control Fumis
Καλώς σας βρήκα.Την έβαλα το πρωί στο auto και μου έσβησε το ίδιο και στο 2.Στο 3 ή στο 4 δουλεύει κανονικά από πέλλετ σαν πρώτο δοκιμάζω το TRON η στάχτη του είναι λίγη μαυρίζει όμως το τζάμι.Στο manual αναφέρει για τοποθέτηση τριοδης 65 βαθμών ο υδραυλικός μου λέει δεν χρειάζεται διάβασα ανάλογη συζήτηση και δεν έχω βγάλει συμπεράσματα.Η δική σου τα νερά μέχρι πόσους βαθμούς τα ανεβάζει;Η δική μου χθές μετά από τέσσερις ώρες λειτουργίας ανέβασε μέχρι 58 ενώ είχα ρύθμιση 70.Οσο για τον καθαρισμό στα τούμπα το αναφέρει και σε καθοδηγεί με φωτογραφίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165087 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Burnit Comfort PM 25Kw με control Fumis
ο fumis εχει ενα κακό του οποιου την λυση δεν εχω βρει ακομα και απλά το παρακαμπτω με πλαγιο τροπο.

δηλαδη.
η προτεραιωτητα του ειναι η θερμοκρσία χωρου... οχι τα νερα...εγω απλά του ζηταω μια ασχετη θερμοκρασία πχ 22 -23 ακριβως για να εχω στα σωματα 65 ( εκει το εχω ρυθμισει ).

Τα νερα τα λαμβανει υποψει σε 2 περιπτωσεις μονο.
Μια σε τι βαθμους θα ενεργοποιησει τον κυκλοφωρητη ( στους 45 εγω) και που θα τον κοψει κατεβαινοντας ( στους 45 4πισεις)
Επειδη αυτο ειναι ρυθμίσιμο κατουσιαν δεν θες τριοδη.

εχω στειλει την παρασκευη μεηλ στο Βουλγαρο τεχνικό που την αγόρασα ( με τον οποιο εχω μια αψογη συνεργασία και με εχει βοηθησει τα μεγιστα) πως αυτο ( το με την θερμοκρασία χωρους) παρακαμπτεται ή ερχεται δευτερο....

γιατι?
γιατι εγω εχω την σομπα σε "λειτουργήσημο" χωρο στο υπογειο ( που το εχουμε κουζινα και καθημερινο) και προφανως βαζοντας την στους 23 βραζουμε κι ανοιγουμε παραθυρα - που τ ανοιγουμε ετσι κι αλλιως γιατι ειναι ο μονος χωρος που καπνιζουμε στο σπίτι...

ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ καλα εχει και λειτουργία αν πιανει για πολυ ωρα την ζητουμενη θερμοκρασία να σβήνει ( κατι σαν eco mode). Εμενα δε το κανει και δεν εχω ασχοληθει να το ψαξω.

το πελλετ που καις δεν το ξερω.......

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165116 από Yiannisx3
Απαντήθηκε από Yiannisx3 στο θέμα Burnit Comfort PM 25Kw με control Fumis
Εγώ πάλι Φωκίων που την έχω τοποθετήσει σε λεβητοστάσιο σκέφτομαι αν γίνεται να παρακάμψω την θερμοκρασία χώρου και να ασχοληθεί μόνο με τα νερά πως σου φαίνεται σαν σκέψη; Και με την ευκαιρία θα ήθελα να σε ευχαριστήσω άλλη μια φορά για τις πληροφορίες που μου παρέχεις. Επίσης ο κυκλοφορητης είναι ρυθμισμένος από την εταιρεία στην τρίτη σκάλα θεωρείς ότι είναι πολύ;
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Yiannisx3.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ