Biodom H25

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167055 από kaikas
Biodom H25 δημιουργήθηκε από kaikas
Καλησπέρα στην παρέα.
Εδώ και λίγες μέρες πλέον κάτοχος μίας biodom H25 υδραυλικια γιατί η gp8000 του Μοσχαλη δεν τα κατάφερε στο νέο σπίτι λόγο πολλών τετραγωνικόν και μπορώ να πω ότι ήμουν και πολύ ευχαριστημένος με την εν λόγω σόμπα έως τώρα.
Έγινε η εγκατάσταση της νέας σόμπας και επειδή δεν έχω και πείρα με τις υδραυλικές θα ήθελα τα φώτα σάς. Την σύνδεσα με κεντρικό θερμοστάτη όλα καλά αλλά ρωτάω τι είναι καλύτερο και πιο οικονομικό να την έχω μόνιμα να δουλεύει πχ στην 1 ή στην 2 σκάλα ή να την έχω όπως τώρα; γιατί τώρα βλέπω ότι μέχρι να ξαναπάρει εντολή τα νερά κρυονουν και βαράει στο 4-5 για να τα φέρει σε θερμοκρασία.
Σε πια θερμοκρασία να δίνει εντολή ο κυκλοφορειτης από το εργοστάσιο ήταν στους 55 βαθμούς. Και οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167063 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Biodom H25
Καλορίζικη, να είσαι καλά να τη χαρείς.
Κατά τη γνώμη μου πιο οικονομικός τρόπος και πιο λειτουργικός είναι με με τη λειτουργία του θερμοστάτη χώρου. Άλλοι εδώ μέσα έχουν διαφορετική άποψη (συνεχή λειτουργία σε χαμηλή ισχύ) και μπορεί για τους δικούς τους λόγους να έχουν δίκιο.
Η θερμοκρασία ανοίγματος του κυκλοφορητή στους 55 βαθμούς είναι ψηλά και γιαυτό ανεβάζει ισχύ κατά το άναμα για να φτάσει εκεί. Η λογική της ανεβασμένης θερμοκρασίας λειτουργίας του κυκλοφορητή είναι να μη σου κατεβάζει χαμηλά τη θερμοκρασία στα νερά στο μπόιλερ για το ζεστό νερό χρήσης. Κατά τη γνώμη μου είναι ψηλά, εγώ θα πρότεινα 48-50.
Σε ορισμένους λέβητες (πιο έξυπνους) μπορεί να ρυθμιστεί άλλη θερμοκρασία ανοίγματος της θερμοκρασίας του κυκλοφορητή κατά το άναμμα και διαφορετική στο σβήσιμο για τον παραπάνω λόγο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167064 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Biodom H25

giokaspart έγραψε: Καλορίζικη, να είσαι καλά να τη χαρείς.
Κατά τη γνώμη μου πιο οικονομικός τρόπος και πιο λειτουργικός είναι με με τη λειτουργία του θερμοστάτη χώρου.
Η θερμοκρασία ανοίγματος του κυκλοφορητή στους 55 βαθμούς είναι ψηλά και γιαυτό ανεβάζει ισχύ κατά το άναμα για να φτάσει εκεί. Η λογική της ανεβασμένης θερμοκρασίας λειτουργίας του κυκλοφορητή είναι να μη σου κατεβάζει χαμηλά τη θερμοκρασία στα νερά στο μπόιλερ για το ζεστό νερό χρήσης. Κατά τη γνώμη μου είναι ψηλά, εγώ θα πρότεινα 48-50.

Μεγάλο ρόλο παίζει η θερμομόνωση του σπιτιού σου.
Σε εμένα ,επειδή έχω μεγάλες απώλειες θερμοκρασίας χώρου, τα νερά κυκλοφορητή τα έβαλα 55 βαθμούς με θερμοκρασία νερών λέβητα 68 βαθμούς.Από το σβήσιμο του λέβητα έως την έναρξη του ξανά,τα νερά έχουνε κατέβει στους 44-46 βαθμούς έτσι μετά από 20 λεπτά λειτουργίας λέβητα έχω ζεστά νερά στα σώματα.Τα σώματα είναι πιό ζεστά στην αφή και πλησιάζουν τις συνθήκες λειτουργίας πετρελαίου.Το δικό μου σπίτι ζεσταινόταν πιο γρήγορα από όταν είχα τα νερά στους 45 βσθμούς (περίπου 20-30 λεπτά γρηγορότερα).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167065 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Biodom H25
Αν βάλετε και μια τριοδη να ανοίγει(ακριβή 100ευρα) στους 50 βαθμούς η να κάνετε μπαιμπάς εισαγωγή με επιστροφή πριν το κυκλοφωριτη με μια Βάνα 1/2 η 1' βανα να κρατά τα νερά επιστροφής ζεστά θα δείτε διαφορά και δεν θα πέφτει η θερμοκρασία επιστροφής χαμηλά.με αποτέλεσμα και θερμικά σοκ και χρόνος να ζεσταθούν τα νερά άρα καύσιμο!!!!το έχω κάνει από τα Χριστούγεννα και έχω δει διαφορα


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167067 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Biodom H25

kaikas έγραψε: Ρωτάω τι είναι καλύτερο και πιο οικονομικό να την έχω μόνιμα να δουλεύει πχ στην 1 ή στην 2 σκάλα ή να την έχω όπως τώρα;!


Μόνο άμα μένεις βόρεια Ελλάδα (0 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία) ή χιονίζει συχνά θα το βάλεις να δουλεύει συνέχεια (Modulation).

Κώστα Πήχα -καλημέρα- έχεις γίνει εξπέρ,όλο και αναβαθμίζεις τον Vesta.
Τόση γνώση και μπορεί να χαθεί άμα σου περάσουν φυσικό αέριο μπροστά από το σπίτι.
:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167068 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Biodom H25
Χρήσιμη η τρίοδη - μετάνοιωσα που τσιγκουνεύτηκα και δεν έβαλα στην ξυλόσομπα νερού στο χωριό- αλλά εξήγησέ μας στο σκίτσο :
Ποιά είναι η πάνω πλευρά του λέβητα ? Τον κυκλοφορητή στα επιστρεφόμενα τον έχεις ?


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ