Πίεση δικτύου νερου

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169206 από sdancer75
Πίεση δικτύου νερου δημιουργήθηκε από sdancer75
Φέτος άλλαξα τον αυτόματο πλήρωσης και όλα τα εξαεριστηρακια γιατί είχα κάποια σκαμπανεβάσματα πέρυσι. Έχω ρυθμίσει τον αυτόματο περίπου στο 1.2 bar αλλά παρατηρώ τόσο στην ένδειξη του αυτόματου οσο και στην υδραυλική μου ravelli hrv 120 ξανά σκαμπανεβάσματα με κλίμακα από 1 έως 1.4 bar. Είναι φυσιολογικό; Τι μπορεί να συμβαίνει; Μιλάμε πάντα με την σόμπα σβηστή.

Στάλθηκε από το Neffos X1 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169256 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πίεση δικτύου νερου
ελεγξε το δοχειο διαστολης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": meletis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169259 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Πίεση δικτύου νερου
Σε εμένα που ήρθε ο υδραυλικός έκανε αλλαγή στο αυτόματο πλήρωσης , έκανε έλεγχο στα 2 δοχεία διαστολής με κρύα εγκατάσταση.
Τα ξεσύνδεσε κιόλας πρίν πάρει μέτρηση.
Έχω δεί σε παρόμοια εγκατάσταση έχουν βάνα στο δοχείο διαστολής , εγω ξέρω οτι δέν επιτρέπεται η βάνα στο δοχείο διαστολής .

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169268 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πίεση δικτύου νερου
υπαρχουν ειδικες βαννες γι αυτη την δουλεια αν και δεν φανταζομαι ναχεις πετυχει τετοια

αν η πιεση στο δοχειο ειναι 1 στον αυτοματο θαναι 1,2 περιπου αν πανε αναποδα δικαιολογουνται μικροδιαφορες αν εχεις μεγαλυτερες διαφορες απο 0,5 με ζεστη εγκατασταση τοτε πιθανον το δοχειο ειναι μικρο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169272 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Πίεση δικτύου νερου

dimlyk έγραψε: υπαρχουν ειδικες βαννες γι αυτη την δουλεια αν και δεν φανταζομαι ναχεις πετυχει τετοια

αν η πιεση στο δοχειο ειναι 1 στον αυτοματο θαναι 1,2 περιπου αν πανε αναποδα δικαιολογουνται μικροδιαφορες αν εχεις μεγαλυτερες διαφορες απο 0,5 με ζεστη εγκατασταση τοτε πιθανον το δοχειο ειναι μικρο

Το δοχείο δεν βγάζει νερά από την τάπα οπότε υποθέτω ότι δεν έχει διαρροή. Στην αρχή της σεζόν το μέτρησα με ηλεκτρονικό μετρητή πίεσης και μάλλον είχε χάσει τον αέρα χωρίς όμως να είμαι απολύτως σίγουρος αν έκανα σωστή μέτρηση λόγω βιασύνης.

Όπως και να έχει το φούσκωσα επιτόπου και το μέτρησα με σιγουριά στο 1bar. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω ξανά να το μετρήσω για να δω αν έχασε, αλλά αν δεν είναι τρύπιο ή δεν βγάζει νερά από την τάπα που σημαίνει ότι δεν έσπασε η εσωτερική μεμβράνη τότε από που να χάνει;

Απλά ρυθμίσω τον αυτόματο far πχ στο 1.2 bar και χωρίς να αλλάξω τίποτε μπορεί την επόμενη να δείχνει 1.3 ή ακόμη και 1bar πριν ξεκινήσει η σόμπα τη λειτουργία της. Γιατί παίζει αυτήν η τιμή ; Όταν ζεσταθεί η αύξηση είναι της τάξεως μέχρι 0.8bar δηλαδή αν έχω αρχική 1.2 μπορεί να φτάσει μέχρι 2.0 η 1.9

Στάλθηκε από το Neffos X1 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sdancer75
Last edit: 4 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169275 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Πίεση δικτύου νερου
η θερμοκρασια του νερου δεν ειναι ιδια καθε μερα ...το δοχειο σου ειναι μικρο γι αυτο και οι διακυμανσεις κι επιπλεον ξερεις οτι η μετρηση γινεται με το δοχειο εκτος εγκαταστασης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ