τοποθετηση σομπας πελλετ

Περισσότερα
3 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 7 Μήνες πριν #170639 από ΓιωργοςΜε
καλησπερα σε ολους
θελω να βαλω σομπα πελλετ στο σπιτι μ αλλα ειναι υπογειο
θα εχω θεμα με την εξατμιση ? διοτη δεν μπορω να βγαλω ταφ εξω οπως στα αλλα σπιτια για να τρεχουν υγρα οπως εχω καταλαβει
επισης η εξατμιση θα ανεβαινει ενα μετρο απο την σομπα και μετα θα βγαινει με γωνια 45 μοιρες ανοδικά ωστε να βγει εξω κ μετα ξανα 45 μοιρες να φυγει ευθεια προς τα επανω αλλα τεσσερα μετρα ωστε να την βγαλω απο την καμιναδα εσωτερικα του τζακιου
θα εχω θεμα με την εξατμιση τοσο μεγαλη ?
κ επισης το ταφ θα μυριζει στο σπιτι τι θα πρεπει να βαλω οταν το ταφ αναγκαστικα ειναι μεσα στο σπιτι ?

σας ευχαριστω εκ των πρότερων
Last edit: 3 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ΓιωργοςΜε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 7 Μήνες πριν #170640 από Still
Απαντήθηκε από Still στο θέμα τοποθετηση σομπας πελλετ
αν η ανησυχια σου ειναι το ταφ καθαρισμου, να σου πω οτι κι εγω το εχω εσωτερικα αναγκαστικά
και δεν εχω κανενα θεμα... αν προσεξεις να το κουμπωνεις σωστα μετα τον καθαρισμο.

οι 45 μοιρων γωνιες (μεχρι δυο) δεν ειναι θεμα, αν εξασφαλισεις οσο μεγαλυτερο υψος καμιναδας
για να αυξησεις τον ελκισμο και προσεχε να εξαλείψεις εντελως τυχον οριζοντια τμηματα.

Υ.Γ.
προτιμησε να πας την καμιναδα εως εξω και οχι να τη σταματησεις εντος της καμιναδας του τζακιου
και τα τμηματα που θα ειναι εκτος σπιτιου να ειναι μονωμενα ή διπλου τοιχωματος
+ ενα αντιανεμικο καπελο
Last edit: 3 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Still.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 7 Μήνες πριν #170641 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα τοποθετηση σομπας πελλετ
Καλό θα είναι να διαβάσεις το μανιουαλ τις σόμπας γράφουν για την τοποθέτηση καμινάδας η αν δεν βγάλεις άκρη ρώτησε την εταιρία αντιπροσωπεία να σου πούνε την πιο ιδανική λύση για να δουλεύει η σόμπα καλά και να τραβάει σωστά η καμινάδα για να έχει σωστή καύση και καλό ελκυσμό.συνηθως έως 2 γωνίες 90 μοίρες και αν μπορούμε να τις αποφύγουμε βάζουμε και 45 αρες.οριζοντιο τμήμα όχι πάνω από 2.5-3 μετρα βαριά και αν μπορούμε με κλίση ανοδικα.ταφ καθαρισμού επιβάλλεται.να θυμάσαι ο καπνός πάει πάνω όπως και η ζέστη ψηλά!!!!καλές καυσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ