10 ώρες καύση ξυλόσομπας...

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45483 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Απ: 10 ώρες καύση ξυλόσομπας...

ΒΑΡΔΑΣ έγραψε: καλησπερα σε ολους.ειμαι νεο μελος στο φορουμ και μπορω να πω οτι τις 2 αυτες μερες εχω μαθει πολλα σχετικα με το θεμα που με ενδιαφερει.(ξυλοσομπα).οπως εχω γραψει ειμαι κατοχος μιας invicta chamane με ισχυ 14 kw και αποδοση 78,7 συμφωνα με το κατασκευαστη.η σομπα δουλευει απο περισυ και μπορω να πω οτι με καλυψε στο 100%.σπιτι του 80 με 0 μονωση.η εταιρια στα τεχνικα χαρακτηριστικα εγραφε για συνεχομενη καυση σε νορμαλ κατασταση 10 ωρες.το παλεψα απο δω,το εψαξα απο κει,επαιζα με αεριδες,αλλαζα ξυλα και το μονο που ειχα καταφερει ηταν μεγιστη διαρκεια καυσης 5 ωρες...μεχρι που μπηκα σε ενα γαλλικο φορουμ που μιλαγαν για αυτη τη σομπα.ρωτησα 2-3 ατομα απο εκει και ο ενας μου απαντησε.σημερα το πρωι αφησα τη σομπα να σβησει τελειως.την αναψα με 2κιλα οξια ξερη και ενα κιλο κλαδια αμυγδαλιας περσινα και αυτα.την αφησα να καψει στο τερμα και οταν εκανα ικανοποιητικη θρακα εβαλα 1 κουτσουρο πουρναρι και ενα μυγδαλια ξερα 6 κιλα το καθενα...ΕΥΡΗΚΑ!!!εκλεισα πρωτογενη σχεδον στο τερμα και το δευτερογενη τελειως κλειστο.η σομπα εκαψε απο τις 12 το μεσημερι μεχρι τις 9 και μιση το βραδυ!9,5 ωρες αρκετα καλης καυσης,εξωτερικη θερμοκρασια 11 βαθμους και εσωτερικη 25 στον ενιαιο χωρο(60τμ) και 21 στα υπολοιπα δωματια.συνολικη καταναλωση στις 11 ωρες 15κιλα ξυλου.το μονο θεμα ηταν οτι μαυρισε ελαφρια το τζαμι πραγμα που δε με χαλασε και πολυ.αυτο το θεμα το ανοιξα γιατι καταλαβα οτι οι αξιοπιστοι κατασκευαστες δε γραφουν τελικα οτι θελουν.ευχαριστω για το χρονο σας και περιμενω εντυπωσεις.

δικε μου! :lol:
Αυτο που εκανες ειναι καυση τριτογενους. Το τζαμι μαυρισε διοτι εκλεισες την αεροκουρτινα, που πιθανοτατα ειναι και οι δευτερογενης αερας. Αλλα 2χ6κιλα κουτσουρα ειναι 12 κιλα. Η εταιρια ποσα κιλα δινει οδηγιες για καυση και γέμισμα της σομπας? για παραδειγμα η δικια μου λεει να μην βαλω πανω απο 2μιση κιλα/ωρα για αποδοση ονομαστικη (9kw/ 258m3-2,5kg ωρα)
Παντως ητροφοδοτησει που λες εχει μια λογικη, ειδικα αν υποστηριζεται και απο τις προδιαγραφες της σομπας αλλά και το κατασκευαστή.

Φλογα ειχες οσο εκανες αυτό?

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45642 από ΒΑΡΔΑΣ
Απαντήθηκε από ΒΑΡΔΑΣ στο θέμα Απ: 10 ώρες καύση ξυλόσομπας...
ετσι ακριβως εκανα!!εκλεισα αεροκουρτινα τελειως(την εχει αφου ανοιξω τη πορτα)και ειναι το μονο πραγμα που δε μου αρεσει.οσο για το θαλαμο καυσης ειναι αρκετα μεγαλυτερος απο οσες τουλαχιστον ενεργειακες εχω δει μιας και αυτη εχει ονομαστικη 14 kw.εχω και τη πολυτελεια να εχω δικα μου ξυλα αυτα τα 2 χρονια.ελιες,πουρναρι και ερκετη αμυγδαλια.αγορασμενα μονο λιγο οξια για αρχη και λιγο δρυς να συγκρινω με ελια,αμυγδαλια.οταν πηρα απαντηση απο ενα παιδι απο ενα γαλλικο φορουμ κατεβηκα στο υπογειο και εψαξα για 2 κουτσουρα μεγαλα που να χωρανε ισα ισα στη σομπα μου.με το κανταρι στα χερια βρηκα πουρναρι και αμυγδαλια συνολικου βαρους 11700 για την ακριβεια.οταν ειχα κανει τη θρακα που προανεφερα τα εβαλα μεσα και στη κυριολεξια δε χωραγε ουτε προσαναμα! : :blink: (καπνισε και λιγο το σπιτι μιας και προσπαθουσα να "χτισω¨" τα κουτσουρα.ανοιξα 2,3 λεπτα το πρωτογενη και τον εκλεισα σχεδον τελειως.φλογα ειχα αλλα οχι τρελα πραγματα.ολα τη δουλεια την εκανε η αμυγδαλια.ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΞΥΛΟ!.ο κατασκευαστης αν θυμαμαι καλα ζηταει 4,5 κιλα για 14kw.φυσικα ειναι αρκετα δυσκολο να το ξανακανω μιας και ειναι δυσκολο να βρισκω συνεχεια ξυλα που να χωρανε ισα ισα.οποτε το ξανακανω παντως θα εχετε φωτο σιγουρα. :) ευχαριστω για το χρονο σας

καθε πρωι στο βουνο ακουω κατι πουλακια που κανουν σαν αλυσοπριονα!!κοπαδι πρεπει να ειναι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45650 από ΒΑΡΔΑΣ
Απαντήθηκε από ΒΑΡΔΑΣ στο θέμα Απ: 10 ώρες καύση ξυλόσομπας...
βιντεο πως θα ανεβασω ο ασχετος? :)

καθε πρωι στο βουνο ακουω κατι πουλακια που κανουν σαν αλυσοπριονα!!κοπαδι πρεπει να ειναι!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΒΑΡΔΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45661 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Απ: 10 ώρες καύση ξυλόσομπας...
Η συνεχόμενη καύση 10 ωρών, σημαίνει ότι μετά από 10 ώρες θα βρεις κάρβουνο για να ανάψεις ξανά. Όχι να καις φωτιά για 10 ώρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45669 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: 10 ώρες καύση ξυλόσομπας...

βιντεο πως θα ανεβασω ο ασχετος?


Κατευθείαν επικόλληση την διεύθυνση του youtube στο πόστ ;)
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΒΑΡΔΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45697 από ΒΑΡΔΑΣ
Απαντήθηκε από ΒΑΡΔΑΣ στο θέμα Απ: 10 ώρες καύση ξυλόσομπας...
στην αρχη για 3 ωρες περιπου ειχα φλογα χαμηλη.απο εκει και περα οταν πηρε η αμυγδαλια(πρωτη την ειχα βαλει,σιγοεκαιγε,καλη θερμοκρασια(μετρια προς το καλη).ευχαριστημενος αλλα δε νομιζω να κανει σε βαρυχειμωνια.καλη φαση για δαρκεια το βραδυ.και μια φωτο απο ενα κουτσουρο αμυγδαλιας.διαμετρος 16,5 ποντους και μηκος 34,cm.2 τετοια κουτσουρα χωρανε για πλακα.το πρωτο ξαπλα και το δευτερο ορθιο με κλιση.ευχαριστω!

καθε πρωι στο βουνο ακουω κατι πουλακια που κανουν σαν αλυσοπριονα!!κοπαδι πρεπει να ειναι!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.574 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ