10 ώρες καύση ξυλόσομπας...

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59723 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα 10 ώρες καύση ξυλόσομπας...
χονδρικα ισχυει για ολες. Αρκει βασιζεσαι σε αυτη και τη καμιναδα σου για να μην διαφυγουν καυσαερια λογω χαμηλης θερμοκρασιας αυτών και της αυξημενης ποσοτητας τους.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60479 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα ΚΑΠΝΟΣ

RITIS έγραψε: ΕΧΩ ΣΟΜΠΑ ΞΥΛΟΥ INVICTA POELE CASSINE.ΜΟΥ ΜΑΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΟΤΑΝ ΣΙΓΟΚΑΙΕΙ ΤΟ ΞΥΛΟ ΚΑΙ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΞΥΛΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΝΑ ΚΑΕΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΠΝΟ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΠΟΡΤΑ.Η ΣΟΜΠΑ ΓΕΝΙΚΟΣ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΗ ΘΡΑΚΑ ΖΑΡΑ ΚΑΙ ΒΑΛΩ ΞΥΛΑ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ.ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΙΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΙΣ ΠΟΡΤΑΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΠΝΟ.ΤΑ ΞΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΡΥΣ ΚΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΖΑΚΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ Φ15 ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΕ Φ12.



Eμενα μου φαινεται φυσιολογικο να βγαινει καπνος απο την πορτα οταν η σομπα σιγοκαει , και σε εμενα αυτο κανει . Πιστευω δεν ανοιγουμε ποτε την πορτα σε αυτη την περιπτωση. Ξυλα προσθετουμε οταν εχει αναψει για τα καλα ή οταν εχουν καει και μενουν μονο καρβουνα. Τοτε την ανοιγω αφοβα χωρις να καπνιζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61283 από vaxevana
Απαντήθηκε από vaxevana στο θέμα 10 ώρες καύση ξυλόσομπας...
Κάποιες σκέψεις σχετικά με το "στραγγαλισμό" της φωτιάς ώστε να διαρκέσει περισσότερο η καύση:
- Εφαρσμόζεται σε ξερά ξύλα ... κατάφερα να το πετύχω φέτος έπειτα απο 3 χρόνια κάυσης του τζακιού μου). Ξύλο προτίμησης για μένα είναι η οξια ... μπορώ να ρεγουλάρω τη φλόγα της πιο εύκολα με τις παροχές αέρα. Επίσης δεν αφήνει πολύ κάρβουνο (όπως π.χ. μεσες / γαύρος), οπότε με διευκολύνει στο καθάρισμα ..
- Στο βιβλίο οδηγιών του τζακιού μου λέει ότι καλό είναι να αφήνουμε την καύση να φουντώνει και να καίει στο μαξιμουμ συχνά ώστε να καθαρίζεται η καμινάδα. Φανταστείτε πόσο περισσότερο "βρωμίζει" η καμινάδα όταν σιγοκαίει το τζάκι (ή σόμπα σας) όταν μαυρίζει ακόμα και το τζάμι της πορτας του θαλάμου καύσης...
- Μία καλή πρακτική, κατά την μικρή μου εμπειρία, για να ρυθμίζεται την καύση (και κατ'επέκταση να κάνετε οικονομία στα ξύλα, αλλά και να έχετε τη ζέστη που θέλετε με όσο το δυνατόν καθαρή καπνοδόχο) είναι η εξής: πριν βάλετε ξύλα να απλώνεται τα αναμένα κάρβουνα στο θάλαμο, να καθαρίζεται τα σημεία που μπαίνει ο αέρας στο θάλαμο από τυχόν στάχτες, κάρβουνα, να βάζετε τέρμα τους "αέρηδες", να βάζεται τουλάχιστον 2 κόμμάτια ξύλο εκ των οποίων 1 ξερό "ευλεκτο" ξυλο (π.χ. οξιά), να βάζεται τα πιο υγρά ξύλα πιο μέσα και τα πιο ξερά πιο έξω, να αφήνεται την καύση να φουντώσει για κανα 20-30 λεπτά και μετά αφού έχει πιάσει ο χώρος σας τη θερμοκρασία που θέλετε, περιορίστε την καύση όσο το δυνατόν περισσότερο (σε μένα η φλόγα τότε γίνεται μπλέ με "εκρηξούλες" πορτοκαλί ...)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vaxevana.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61737 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα 10 ώρες καύση ξυλόσομπας...
πρεπει να πουμε καποια πραγματα για αποδοση σομπας , kw και λοιπα επειδη στα manual δεν γραφει τιποτα

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ.

Η αποδοση καθε σομπας ( αυτο δηλαδη το 73% π.χ που γραφεται) υπο ποιες συνθηκες επιτυχανεται;

Με κλειστο πρωτογενη και ανοιχτο δευτερογενη ;
με κλειστο πρωτογενη και μισανοιχτο δευτερογενη;
Βαζοντας τα ξυλα να καιγονται ενα ενα ;

Η ονομαστικη ισχυς της σομπας π.χ. 10kw πως επιτυχανεται;

Ξερω οτι 1 κιλο ξυλο βγαζει 2.5 περιπου kw καθαρη αποδοση
Αρα για να εχουμε 10 kw πρεπει να καιμε 4 κιλα την ωρα.
Η δικη μου σομπα παντως που ειναι 11.5 kw μονο με τον δευτερογενη ανοιχτο δεν καταφερνει
να τα καψει σε 1 ωρα.

Επισης διαβαζω πολλους που λενε πως πιανουν για πλακα 25- 30 βαθμους
Ποσα κιλα ξυλα την ωρα καινε για να πιανουν την θερμοκρασια αυτη;
Γιατι εχω σε σπιτι 60 τετραγ. με καλη μονωση ισα που πιανω τους 20 με 11.5kw σομπα και 10 βαθμους εξω.
Βεβαια καιω 1-2 κιλα την ωρα , οχι παραπανω.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mallik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62874 από ΒΑΡΔΑΣ
Απαντήθηκε από ΒΑΡΔΑΣ στο θέμα 10 ώρες καύση ξυλόσομπας...
φιλε mallik απο δικη μου εμπειρια η σομπα μου πιανει το μαξιμουμ της αποδοσης της με δευτερογενη ανοιχτο και πρωτογενη ανοιχτο περιπου 30 τις εκατο.παντος σομπα με σομπα εχει διαφορα.αλλο 8 kw αλλο 14 κw.αλλη ποσοτητα ξυλου βαζεις στη μια σομπα αλλη στην αλλη.τα ξυλα που καιω ειναι περιπου 3,5 κιλα την ωρα.(τερμα τα γκαζια).αλλα δε μπορω να τη δουλεψω πολυ ωρα,αντε ενα 2ωρο το πολυ.θερμοκρασια ενοιαιου χωρου που την εχω 26c..με σπιτι οπως εχω ξαναγραψει με μηδενικη μονωση.και ενα μικρο παραδειγμα.πριν 3 μερες με φωναξε ενας φιλος να μου δειξει τη δικια του σομπα.μια prity με αποδοση οπως μου ειπε 15kw.to σπιτι και αυτο παλιο σα το δικο μου.εκατσα 4 ωρες περιπου και το μονο πραγμα που εκανε ηταν να βαζει ολη την ωρα ξυλα.καλη αποδοση της σομπας δε λεω αλλα οταν εφυγα εκανα το σταυρο μου που πηρα σομπα απο αξιοπιστη εταιρια.με τα ξυλα που εκαψε εγω περναγα τουλαχιστον τις διπλασιες ωρες.

καθε πρωι στο βουνο ακουω κατι πουλακια που κανουν σαν αλυσοπριονα!!κοπαδι πρεπει να ειναι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62925 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα 10 ώρες καύση ξυλόσομπας...

ΒΑΡΔΑΣ έγραψε: φιλε mallik απο δικη μου εμπειρια η σομπα μου πιανει το μαξιμουμ της αποδοσης της με δευτερογενη ανοιχτο και πρωτογενη ανοιχτο περιπου 30 τις εκατο.παντος σομπα με σομπα εχει διαφορα.αλλο 8 kw αλλο 14 κw.αλλη ποσοτητα ξυλου βαζεις στη μια σομπα αλλη στην αλλη.τα ξυλα που καιω ειναι περιπου 3,5 κιλα την ωρα.(τερμα τα γκαζια).αλλα δε μπορω να τη δουλεψω πολυ ωρα,αντε ενα 2ωρο το πολυ.θερμοκρασια ενοιαιου χωρου που την εχω 26c..με σπιτι οπως εχω ξαναγραψει με μηδενικη μονωση.και ενα μικρο παραδειγμα.πριν 3 μερες με φωναξε ενας φιλος να μου δειξει τη δικια του σομπα.μια prity με αποδοση οπως μου ειπε 15kw.to σπιτι και αυτο παλιο σα το δικο μου.εκατσα 4 ωρες περιπου και το μονο πραγμα που εκανε ηταν να βαζει ολη την ωρα ξυλα.καλη αποδοση της σομπας δε λεω αλλα οταν εφυγα εκανα το σταυρο μου που πηρα σομπα απο αξιοπιστη εταιρια.με τα ξυλα που εκαψε εγω περναγα τουλαχιστον τις διπλασιες ωρες.


Καλησπερα. Εννοεις οτι ειναι καλη η ισχυς της σομπας του φιλου σου , γιατι αν ηθελε τα διπλασια ξυλα
απο εσενα ( και εχετε παρομοια σπιτια ) τοτε η αποδοση της θα πρεπει να ειναι 78/2 = 39%
Αν ισχυει κατι τετοιο τοτε οι αποδοσεις που δινει επισημα η pritty πρεπει να ειναι μεγαλη
απατη( δεν το αποκλειω!!).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ