Έχω χάσει τη μπάλα στην επιλογή σόμπας - λέβητα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47712 από Raoul
Αγαπητοι καλησπερα.Εδω και 3 μηνες προσπαθω να αποφασισω για επιλογη μιας σομπασ λεβητα ξυλου για συνδεση μετα καλοριφερ.Μενω στη χαλκιδα 500μ απο τη θαλασσα.διπλοκατοικια με καλη μονωση (το σπιτι τισ κακεσ μερες κραταει 17-18 βαθμοθς χωρις καμια ειδους θερμανση.Ειναι 130 μ2 εχει τζακι στο σαλονι απλο.Η επιλογη λεβητα ξυλου και οχι πελλετ ειναι γιατι εχω προσβαση σε δωρεαν ξυλα.και η επιλογη για συνδεση με καλοριφερ λογω του οτι τα υπνοδωματια ειναι σε αποσταση 8 μετρων απο τ σαλονι η την κουζινα οπου θαμπει η σομπα.Δν θελω να μετατρεψω το τζακι σε ενεργειακο γιατι υπαρχει ενδεχομενο μετακομισης και πωλησης τ σπιτιου εντοσ τριετιας και δν θελω μερεμετια(οχι εγω η γυναικα..χαχαχ)οπωσ ειπα ειναι διπλοκατοικια και τ δικο μου ειναι τ ενδιαμεσο οποτε καλυπτομαι και πανω και κατω.Εκανα εναν ενδελεχη κατα τα δεδομενα μου ελεγχο αγορας απο βορεια μεχρι νοτια ελλαδα για να καταληξω στα ακολουθα συμπερασματα.
1 Σε οτι αφορα το εμποριο σομπων αλλα και αλλων ακριβων ειδω θερμανσης ειδικα στη νοτια ελλαδα το 90%των διακινιτων ειναι παντελως ασχετοι με το θεμα δεν εχουν καν δει τι πουλανε και σιγουρα και ο υποψηφιος αγοραστης θα τα δει αφου τα πληρωσει και αφου φαει την πατατα,οι μονες σοβες διαθεσιμεσ ειναι των 300-400ε βουλγαρικες
2. δν ξερουν τεχνικα τι χρειαζεται για να καλφθεις σωστα σαν πελατης (αλλοσ μου λεει θελω 15kw σε τυπου λανορντικα και γενικα επςνυμες ιταλικες ενω ενας που ρωτησα ελληνας κατασκευαστης μ ειπε 35 κw ισως και 40)
3.Οι πιο πολλοι ακομα και σε απλη σιζιτιση με εξαιρεση 2-3 αντιπροσωπους απο θεσαλλονικη μου θυμιζουν τσοπανιδες με αποθεματικο σε περιοδο κρισης που για να τ αυγατισουν ωρικαν να φερνουν να πουλανε μεταλικα κουτακια (σε τιμη για χαβιαρι)που βγαζουν ζεστη
4 εχω φτασει στο σημειο απο μπατζετ 2000 να παω στα διπλα οχι γιατι μου περισσευον αλλα επειδη δν μπορω να βγαλω ακρη ισως λεω ισως μια καλη και επωνυμη λυση τουλαχιχτον δεν θα μου βγει τελιως πατατα.
επισις ειμαι στα ορια να παραγγειλω απο ιταλια μιας και βρηκα τα αντιστοιχα μοντελα σε τιμε απο 500-1000ε πιο κατω μαζι με τη μεταφορα.Αποτην αλλη σκεφτομαι γιατι να τα δςσς στουσ ιταλους τα λεφτα και ναμην μεινουν στην ελληνικη αγορα και ειναι και τ θεμα της εγγυσης αν συμβει κατι.
Θα παρακαλουσα λοιπον οποιον γνωριζει να με κατατοπισει σσχετικα με την ισχυ που χρειαζομαι και τη γνωμη σας για καποια μοντελα που εχω δει αν γνωριζει λεπτομεριες.Klover beldevere me sicuro top klover ktop vergina (elliniki) lanordika Dsa idro.ειδικα τεινω προς την κλοβερ τοπ κτοπ με σικουρο γιατι θα γλυτωσω ασφαλιστικα δοχεια και επιπλεον εργασια μιας και αυτα πρεπει να βγουν ταρατσα (αλλα 10μ )και εχουν οτι σχεδον χρειαζεται σε σχεση με λανορδικα.Ευχαριστω πολυ για οπιαδηποτε απαντηση και συγγνωμμη ανα εγινα κουραστικος με το μακροσκελη κειμενο αλλα κυριολεκτικα εχω απυυδησει με την ολη κατασταση
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47738 από dimlyk
μια και σκοπευεις να μετακομισεις εχεισ κεφτει τι θα κανεις την σομπα μετα ?
και βασικα αν θα τα βγαλει τα λεφτα της σε 3 χρονια
μηπως υπαρχει η δυνατιτητα για κεβητα που θα δωσει και καποια προστιθεμενη αξια στο προς πωληση ?
εναλλακτικα ... μηπως μια απλη σομπα χυλου σε καταλληλη θεση και σε συνδυασμο με το τζακι σε καλυπτει?
(ξερω οτι αυτο ειναι ενεργοβορο κι εχει και περισσοτερη φασαρια)
τωρα αν οντως εχεις αποφασισει για σομπα η προσωπικη μου αποψη ειναι κατι "επωνυμο"
αλλα παντα σε σχεση με την τιμη γιατι οι ιταλοι ειδικα πουλανε και φινετσα

αναφορικα με τα ΚW τα 15 θα τα ελεγα οριακα 20 με 24 θα ελεγα για να σου βγουν 15-18 καθαρα
για την κατασταση δυστυχως εχει δικιο και θελει αρκετο ψαξιμο η και διαβασμα ακομα καλυτερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Raoul

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47742 από DOOM_NX
Κατ'αρχάς ψυχραιμία!

Ξεκίνα με μια μελέτη απωλειών στο σπίτι σου. Έτσι θα καταλήξεις στα kW που χρειάζεσαι για θέρμανση. (Από αυτά που μας είπες το 40 kW φαντάζει πολύυυ τραβηγμένο)

Κατά δεύτερον, θεώρησε πως όλοι είναι άσχετοι με τις νέες τεχνολογίες. Εδώ πολλοί κατασκευαστές είναι άσχετοι, οι πωλητές θα ξέρουν; Αμφισβήτησε και διασταύρωσε ό,τι ακούς.

Τρίτον, προτίμησε πιστοποιημένα και ελεγμένα προϊόντα από εταιρίες σοβαρές που δεν ξεφύτρωσαν μόλις κατάλαβαν την ανάγκη του κόσμου για εναλλακτική θέρμανση.

Και κάτι τελευταίο: αν είναι να πληρώσεις στον Έλληνα, αυτός να τα τσεπώσει χοντρά, να εκτελέσει απλά χρέη μεταφορέα και να σου περάσει το μηχάνημα όπως-όπως χωρίς να κοιτάξει καν το service manual, κι εσύ να παιδεύεσαι για 2 βδομάδες να το κάνεις να δουλέψει σωστά, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΙΤΑΛΙΑ!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Raoul

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47800 από Raoul
Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις θα θελα τη γνωμησας για την

Klover SICURO TOP TSP top F-VER με 26.2κ λεεει οτι κανει για 495μ3 το θεμα ειναι αυτα υπολογιζονται και με την εκπομπη στο χορο με καλυπτουν για 130μ2 τα 21.5 στα καλοριφερ που δινει με 73%αποδοση? ειδικα αν τη βαλω στην κουζινα οπου θα απομωνωσω μονο ενα σωμα?Και επισις σε τετιου ειδους σομπες αξιζει να βαλω επιπλεον κοστος για τα νερα χρησης η ειναι περιττο οταν εχς μποιλερ-ιλιακο?Οσον αφορα την ερωτηση για τ αν θα αξιζει η καλυτερα να βαλω ξυλολεβητα οπως ειπα ειναι διπλοκατοικια οι αλλοι βολευονται μονο με τ τζακι εγω εχω τον πιτσιρικα και θελω ενιαια θερμανση σε ολο τ σπιτι οποτε η απαντηση ειναι οτι προτιμω τη σομπα που αν μετακομισω θα παρω μαζι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47903 από dimlyk
λογικα θα σε καλυψει ...
για ΖΝΧ δεν νομιζω ναναι καλη ιδεα αφου ηδη εχεις ηλιακο
την σομπα φανταζομαι θα την συνδεσεις στο κολεκτερ κι οχι σε κανα σωμα :)
κι επειδη ειναι πολλα τα λεφτα κοιτα την εργοστασιακη σελιδα στο ιντερνετ ,,,κι αν εχει και κανα "αντιπροσωπο" αχρειαστος ναναι,,,ακομα καλυτερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47929 από Raoul
Αν τη συνδεσω στην αναμονη του ηλιακου-μποιλερ μπορω ενδιαμεσα να βαλω διακοπτη το καλοκαιρι να το γυρναω μονο στον ηλιακο οπως εκανα μεχρι τωρα με τον καυστηρα πετραιλαιου?και τι απωλεια θαεχω αποτη σομπα προκειμενου να ζεσταινει το νερο του μποιλερ και θαχρειαστω θερμοστατη για να ενεργοποιει την παροχη απο τη σομπα οταν πεσει η θερμοκρασια τ νερου τ μποιλερ η οταν εχει συνεφια?αντιπροσωπος υπαρχει θεσαλλονικη απλα δεν ξερω κατα ποσο αν τον χρειαστω θα βοηθησει αν η σομπα ειναι αγορασμενη απο ιταλια Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ