Έχω χάσει τη μπάλα στην επιλογή σόμπας - λέβητα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48040 από μανολης
η τιμη καλη 2500Ε για ιταλιδα 23kw το σπιτι ειναι70 τμ αλλα λεει οτι μπορει να ζεστανει μονωμενο σπιτι 195τμ η καταναλωσι τωρα ειναι μικρη αλλα αν πιασουν τα κρυα πρεπει να εχει5 κιλλα την ωρα

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #48262 από Raoul
Τελικα μαλλον καταληγω προς κλοβερ BELDEVERE SICUROTOP η κ-τοπ sicurotop την πρωτη τη βρηκα απαο ελλαδα 4600 απο ιταλια 4200 και εχει και νερα χρησης τη δευτερη 3800 ελλαδα 3100 ιταλια με τα μεταφορικα απλα η πρωτη ειναι 30αρα η δευτερη 26 αρα και ειναι αλλη μια η carrinci η οποια εινα 18.5 κ ονομαστικη με 84% αποδοση και ολα τα ασφαλιστικα μεσα και τιμη 4000 ε σε αντιπροσωπο εδω εχει και αναστροφη φλογα στην καυσξη οποτε με ενα φορτωμα ωγαζει κοντα 8 ωρεσ (λεει)και μου ειπε οτι απο θεμα αποδοσης μεκαλυπτει για 130μ2 αλλα δεν με πειθει κιολας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49218 από Raoul
Τελικα κατεληξα στην klover beldevere 30.6kw μοθ ειπαν παραλαβη σε 20 μερες απο θεσαλλονικη και σε τιμη ιταλιας ειναι ακριβη μεν αλλα πιστευω οτι θα με υπερκαλυψει.Μολις παραλαβω και εγκαταστησω τηα σας πω νεωτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64570 από argyrw
Χρόνια πολλά σε όλους!

Παρακαλώ θερμά για τη βοήθειά σας! Ψάχνω απεγνωσμένα εδώ και μήνες να βρω λύση για τη θέρμανση του σπιτιού μου. Δηλώνω βεβαίως παντελώς άσχετη με τα τεχνικά ζητήματα, καθότι του φιλολογικού κλάδου...
Οι ερωτήσεις μου σε μηχανικούς, υδραυλικούς, εμπόρους κλπ. μόνο μπέρδεμα μου έχουν προκαλέσει.
Εν τω μεταξύ, κρυώνουμε, κι έχουμε και μικρό παιδάκι...
Λοιπόν, το σπίτι μας είναι στα 100 τμ. περίπου, παλιά μονοκατοικία, παραθαλάσσια, μόνωση στην ταράτσα, αλλά κατά τα λοιπά μπάζει, ιδίως τα κουφώματα. Γενικά η περιοχή έχει μάλλον ήπιους χειμώνες. Έχουμε 8 σώματα καλοριφέρ που περιμένουν να συνδεθούν με κάτι! Η αρχική σκέψη ήταν λέβητας πέλετ-βιομάζας και κατά κάποιο τρόπο είχα καταλήξει στον Thermostahl Mini Bio (ο έμπορος μου σύστησε των 30,000 θερμίδων, δεν ξέρω αν έχει δίκιο, η μελέτη εγκατάστασης σωμάτων ανέφερε απώλειες 20.000 θερμίδων).
Ωστόσο, αιφνίδιες μεταβολές στην οικονομική μας κατάσταση με οδηγούν να εξετάσω και τη φθηνότερη λύση, που απ'ότι κατάλαβα είναι η ξυλόσομπα-καλοριφέρ.
Κατανοώ ότι μειονεκτεί σαφώς στην απόδοση και στην ευχρηστία, αλλά είναι μεγάλη η διαφορά δαπάνης. Επίσης, θα πρέπει να τη βάλω στην αποθήκη και όχι μέσα στο σπίτι, άρα κι άλλη απώλεια.
Αν μπορείτε να με συμβουλεύσετε σχετικά θα ήμουν ευγνώμων. Πόσες θερμίδες χρειάζομαι τελικά; Υπάρχει αξιόπιστη ελληνική σόμπα που να μην κοστίζει διπλάσια από Prity, Skladova κλπ.;
Και ακόμη, πόσο λογικό θα ήταν να εξυπηρετηθώ προσωρινά με ξυλόσομπα περιμένοντας πιθανή πτώση των αστρονομικών τιμών των λεβήτων τα επόμενα χρόνια;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64596 από dimlyk
χρονια πολλα αργυρω και καλως ορισες
δεν ξερω σε ποια περιοχη εισαι και ποσο ευκολη σου ειναι η προμηθεια των ξυλων
αλλα σιγουρα ειναι η πιο φτηνη μεθοδος με τα οποια μειονεκτηματα της φυσικα .
δεν ξερω τιμες αλλα μια σομπα-λεβητας απ αυτες που μπαινουν εκτος σπιτιου και βρισκονται γυρω στα 1000 ευρω με καθε επιφυλαξη γυρω στα 20-24 kw θα σε καλυπτε απολυτα κι ενδεχωμενως και αρκετα μικροτερη αν την αναβεις για αρκετες ωρες .

το να περιμενεις να πεσουν οι τιμες...δεν νομιζω να ωφελησει και πολυ ..


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64603 από argyrw
Ευχαριστώ πολύ

Μπορώ να προμηθευτώ ξύλα ελιάς από τους τοπικούς εμπόρους. Σίγουρα είναι λίγο πρόβλημα η αποθήκευση και δεν ξέρω πόσο συχνά πρέπει να τροφοδοτείς τη σόμπα για να έχεις έστω 18-19 βαθμούς... Και τι γίνεται με το καθάρισμα; Απλώς βγάζεις τη στάχτη ή θέλει και κάτι άλλο;
Υποθέτω ότι ο ξυλολέβητας είναι πιο κατάλληλος για εκτός σπιτιού, ωστόσο σκεφτόμουν μια ακόμη φθηνότερη λύση με κάποια από τις σόμπες που κυκλοφορούν των 500-600 ευρώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ