Tροπος μεταφορας της ζεστης;

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143237 από Χρηστος Αγρινιο
Γεια σας
θα ήθελα τη γνώμη σας για το πως μπορώ να μεταφέρω τη ζέστη από το χώρο που έχω τη σόμπα στο υπόλοιπο σπίτι
Στο χώρο που είναι η ξυλοσομπα έχω πολύ καλή ζέστη, με χαλαρή καύση φτάνω άνετα τους 25 βαθμούς (ο χώρος είναι περίπου 45 τ.μ.) αλλά στο υπόλοιπο σπίτι δεν πάει η ζέστη ,δεν μπορώ να το ζεστάνω επισυνάπτω ενα πρόχειρο σχέδιο του σπιτιού και αν κανείς έχει καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Χρηστος Αγρινιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143240 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Tροπος μεταφορας της ζεστης;
Ιδεες για να καλυτερεψει η κατασταση υπαρχουν ...θαυματα μην περιμενεις .... Η κρεβατοκαμαρα1 βολευεται σχετικα ευκολα .... Τα υπολοιπα ομως δυσκολα .... Πριν κανεις οτιδηποτε δοκιμασε αν ειναι ευκολο με ενα ανεμιστηρα μεγαλο να τον βαλεις στην αρχη του διαδρομου να σπρωχνει προς τα δωματια και δες με κανα θερμομετρο αν υπαρχει διαφορα σημαντικη και μεχρι που ... Τα 6 μετρα διαδρομος ειναι πολλα ειδικα αν υπαρχουν και δοκαρια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143243 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Tροπος μεταφορας της ζεστης;
Έχεις καλύτερη διάταξη από ότι εγώ που η ζέστη πρέπει να στρίψει για να πάει στο διάδρομο με τα υπνοδωμάτια και φυσικά δεν πάει. Ένα θέμα που ίσως να έχεις, είναι αν στο μπάνιο έχεις μονίμως παράθυρο ανοικτό και δημιουργεί ρεύμα προς τη σόμπα (ρουφάει και αέρα για να κάνει καύση) δηλ. αντίθετα από τη φορά που θες εσύ να κινηθεί η ζέστη. Οπότε απομονώνεις το μπάνιο όσο καλύτερα μπορείς αν κάνει ρεύμα από εκεί. Επίσης η ζέστη εγκλωβίζεται στο ταβάνι του διαδρόμου, το έχω τσεκάρει με θερμόμετρο, οπότε ένας ανεμιστήρας στο ταβάνι του διαδρόμου να κυκλοφορεί η ζέστη μπορεί να βοηθήσει. Όπως και στο ταβάνι του σαλονιού, πέρα από τον ανεμιστήρα που πρότειναν παραπάνω.

Αν δεις βελτίωση, γράψε μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143246 από Χρηστος Αγρινιο
έχω βάλει ανεμιστηρακι μπάνιου να ρουφάει αέρα απο ψηλά κοντά στο ταβάνι και να τον στέλνει στο διάδρομο με μια πλαστική σωλήνα (φ125) 1,5 μέτρο, στην έξοδο της σωλήνας έχω 31-32 βαθμούς αλλά δεν ζεσταίνεται πολύ ο διάδρομος...για τα δωμάτια ούτε κουβέντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143266 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Tροπος μεταφορας της ζεστης;
αυτο το ανεμιστηρακι κανει μονο για το μεγαλο υπνοδωματιο με μια τρυπα στον τοιχο και χωρις καναλι ...η παροχη του ειναι παρα πολυ μικρη ...γι αυτο σου ειπα κανε μια δοκιμη μ ενα μεγαλο ανεμιστηρα απ αυτουσ που κανουμε αερα :)
και παλι για να μην κοροιδευομαστε ...για να φτασεις μεχρι τα δωματια ...πρεπει η σομπα να δουλευει συνεχως και το ιδιο καποιος ανεμιστηρας (οχι αυτοι που λεμε) να π[ερασουν ωρες και φυσικα να μπορει η σομπα να ζεστανει αρκετα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143289 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Tροπος μεταφορας της ζεστης;
Αυτά τα ανεμιστηράκια δεν κάνουν τίποτα,θέλει μεγάλο μηχάνημα για πολλά κυβικά επειδή ο αέρας δεν καίει κιόλας, όχι φουρφουράκια και τέτοια.
Εγώ με παρόμοιο πρόβλημα και με σπίτι που μοιάζει πολύ με το δικό σου χρησιμοποιώ τον ανεμιστήρα από 24άρι κλιματιστικό που είχε χαλάσει με ανάλογη πατέντα και θερμοστάτη να ξεκινάει και να σταματάει μόνο του και τα αποτελέσματα είναι απίστευτα. Πριν 26 β σαλοκουζίνα βια 19 -20 δωμάτια, τώρα 24 σαλοκουζίνα 22-23 δωμάτια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Χρηστος Αγρινιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ