Υδραυλικη σομπα για μονοκατοικια 150τ.μ

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160421 από billis_anti
Καλησπερα στην παρεα σας και συγχαρητηρια για το φορουμ σας.
Ειμαι ''νεος'' στον χωρο και εχω χασει την μπαλα λιγο.
Ας μπω στο ψητο μην σας κουραζω.
Η τιμη του πετρελαιου μας φερνει στην αναγκη αλλαγης του συστηματος θερμανσης.
Εχουμε μια μονοκατοικια 15ετιας στην Κρητη με διπλα τζαμια (οχι ενεργειακα), χωρις θερμομωνοση στην ταρατσα (θα γινει ομως μες στην 3ετια) και διπλους τοιχους με μονωση αναμεσα.
Δεν μας αρεσουν τα τζακια οποτε ψαχνουμε κατι σε υδραυλικη σομπα μιας κ ειναι πιο μοντερνες,πιανουν λιγοτερο χωρο κ ειναι οικονομικοτερες.Χωρο αποθηκευσης για να εχω ξερα ξυλα εχω αρκετο.
Υπαρχει καποια που πιστευετε οτι μπορει να μας καλυψει?
Εχουμε δει απο κοντα αυτην εδω της camino design και μας αρεσει.
www.skroutz.gr/s/4171174/Camino-Design-Hydro-30.html
Ο πωλητης μας ειπε οτι θα μας ζεστανει αλλα μετα απο κανα 2ωρο που θα την αναψουμε λογο του οτι εχει μονο 40 λιτρα νερο.
Τα σωματα μας ειναι στο συνολο γυρω στις 17000 θερμιδες + εναν ηλιακο θερμοσιφωνα 80-100 λιτρων.
Ποια η δικη σας γνωμη?
Ευχαριστω :)
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by billis_anti.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160678 από TheoKoub
Καλησπερα και απο μενα.
Λοιπον σε σπιτι 100τμ με 6 σωματα καλοριφερ και 17500 θερμιδες εχω συνδεση την συγκεκριμενη
www.skroutz.gr/s/431442/Prity-WD-W24.html
Λοιπον θα σου πω τις εντυπωσεις μου οι οποιες μονο θετικες ειναι. Βεβαια παιζουν πολλα ρολο οπως η εγκατασταση η μονωση και η επιλογη σομπας.
Σε 40 λεπτα απο την στιγμη που θα αναψω την φωτια με προσαναμα 2 κουτσουρα οξυας και ενα κουτσουρο ελιας το νερο μου ειναι στους 60 βαθμους με 10 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια. Μετα απο 1 ωρα συμπληρωνω 2 κουτσουρα ελιας και σε 1 ωρα και 20 λεπτα απο την ωρα που την αναψα το νερο μου πλεον ειναι στους 68-70 βαθμους!Απο καταναλωση απο την στιγμη που θα πυρωση η σομπα δλδ στην πρωτη ωρα διατηρω την θερμοκρασια με 2 κουτσουρα την ωρα ρυθμιζοντας καταληλα τον αερα και το ταμπουρο στο μπουρι της με την θερμοκρασια νερου σταθερα στους 60-63C.Στο σπιτι εχει αρχισει να σπαει το κρυο απο τα 30 λεπτα λειτουργιας και στην 1 μιση ωρα πλεον κυκλοφορεις χωρις υπερβολες με κοντομανικο!Βεβαια οπως ειπα παιζει ρολο το σπιτι (Διπλους τοιχους με 5αρα μονωση μονομενη ταρατσα με 5αρα μονωση κλπ) Αποδοση ιδια με αυτη που ειχα με τον λεβητα ισως και καλυτερη γιατι μην ξεχνας η σομπα ειναι ενα επιπλεον σωμα μεσα στο σπιτι!Η σομπα που εχω τοποθετησει αποδιδει (ετσι λενε τουλαχιστον οι βουλγαροι) 24kw στο νερο και 5 kw στο χωρο με 32 λτ μποιλερ νερου! Η σομπα που σκεφτεσαι να αγορασεις ειναι παραπλησια με μεγαλυτερο μποιλερ συνεπως πιστευω οτι δεν θα σε βγαλει ανετα για το ζεστο νερο χρησης αλλα σιγουρα θα σε ζεστανει! (Παντα προσωπικη αποψη δεν ειμαι τεχνιτης) Προσοχη μονο στην εγκατασταση ΕΜΠΕΙΡΟ ΤΕΧΝΙΚΟ που θα σου βαλει ολα τα ασφαλιστικα μετρα στο κυκλωμα για αποφυγη δυσαρεστων εκπληξεων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160921 από billis_anti
ευχαριστω γι την απαντηση.
εσυ με σπιτι 50 τεραγωνικα λιγοτερα καλυτερη μονωση και λιγοτερα σωματα και εχεις σχεδον τις ιδιες θερμιδες??
τις θερμιδες τις υπολογισα μονος με βαση μια ιστοσελιδα που εβαζες τις διαστασεις των σωματων σου κ σου εβγαζε αυτο το αποτελεσμα... www.adtherm.gr/poses-thermides-einai-ta-swmata-kalorifer/

Εχει κανεις υποψιν του καποια αλλη σομπα που ενδεχωμενος να με καλυπται?
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by billis_anti.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160929 από TheoKoub
Μια σομπα 24kw παραγει 20636 θερμιδες. Οταν ομως σου αναφερει αποδοση 80% σημαινει οτι θα παρεις μεγιστο το 80% δηλαδη 16500 θερμιδες. Με αυτη την βαση και με το σιγουρο οτι θα εκλεινα 2 σωματα στον χωρο που θα τοποθετησω την σομπα καθως ειναι ικανη να ζεστανει ολο το σαλονι μονη της ειχα πλεονασμα 3000 θερμιδες με τα σωματα τα 2 κλειστα! Ετσι εκανα την επιλογη μου
Καλο θα ηταν αν δεν εισαι σιγουρος να συμβουλευτεις καποιον εμπειρο σε αυτον τον τομεα.
Ο ανθρωπος που μου ειχε συνδεση λεβητα και ειχε τοποθετηση τα καλοριφερ στο σπιτι δεν εχει ιδεα φαντασου απο σομπες και δεν τον προτιμησα, για αυτο σου λεω εμπειρο πανω στο αντικειμενο.
Εγω ταπεινη μου γνωμη θες μια σομπα 29kw για να κανεις την δουλεια σου.
Καλο και ζεστο χειμωνα σου ευχομαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160981 από billis_anti
Στα 3 μαγαζια που πηγα και οι 3 μου ειπαν οτι θελω 25-30 kw γιαυτο κ μου συνεστησαν υδραυλικο τζακι.
Ο ενας ειχε προιοντα της edilkamin,ο αλλος nordika και ο 3ος camino design.
Ρωταω για την σομπα της camino design ακριβως επειδι λεει οτι ειναι 30kw (και εχει κ νορμαλ τιμη) αλλα δεν ξερω κατα ποσο αληθευει η μετρηση.επισις ο κατασκευαστης λεει οτι ειναι για μαξιμουμ 150 τ.μ. Αν αναφερετε σε σπιτι με θερμοπροσωψεις και τετοια δεν μου κανει, εμενα το σπιτι δεν ειναι τοσο μονωμενο. Γιαυτο και ειπα να ρωτησω και εδω μεσα. Ειναι μια ακριβη επενδυση για την τσεπη μου, θελω αμα την κανω να κανω κ δουλεια.

Το αλλο που σκεφτηκα ειναι να βαλω μια απλη καλη ξυλοσομπα στον ενιαιο (90τ.μ) και να κλεισω αυτα σωματα.Στα δωματια θα καιω ηλεκτρικα καλοριφερ στα λιγα κρυα και πετρελαιο κανα 2μηνο που κραταν τα βαρια κρυα εδω.
Θα κερδισω ομως τιποτα ετσι ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160982 από billis_anti
Επισις μηπως ξερει κανεις κανενα καλο μαστορα στα Χανια να παρω αλλη μια γνωμη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ