Καπνός από την πορτα

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165416 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Καπνός από την πορτα
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165417 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Καπνός από την πορτα
Έβαλα τις στροφές με τις 45 γιατί δεν χώραγε διαφορετικά να ανεβεί το μπουρί. Βγαίνει έξω μισό μέτρο και ανεβαίνει με ένα μπουρί και το Η. Πάντως τρεις μέρες που είχε νοτια δεν είχα θέμα παρά μόνο με υγροποίησεις αλλά δώσαμε μεγαλύτερη κλίση στο μπουρί που βγαίνει έξω και έφτιαξαν λίγο τα πράγματα. Τώρα με το βοριά μου γυρνάει καπνό μέσα. Είμαι νότια στη Χιο.
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by legend7ts.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #165420 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Καπνός από την πορτα
Απο την αρχαιότητα οι άνθρωποι είχαν ανακαλύψει ότι η καμινάδα της εστίας πρέπει να φεύγει ενα μέτρο πάνω απο την στέγη.
Να καταλάβετε, - εμείς που μεγαλώσαμε σε τεράστιο σπίτι με ξυλόσομπες, - τα δύο μικρά δωμάτια τα ζεσταίναμε με το μπουρί των άλλων σομπών. Διερχόταν οριζόντια μέσα απο το δωμάτιο και δεν ειχαμε καπνό ποτέ. - Εσεις με τέτοια κάθετη διαδρομή , να έχετε τέτοιο θέμα ? Με τρελαίνει.
Αλλά η φυσική επιστήμη έχει κανόνες. Ανεβάστε πάνω απο την στέγη την απόληξη. - Επίσης, μόνον μια φυσκιή διάνοια θα μπορούσε να βρει αν τυχόν αυτά τα ζιγκ-γαγκ δύνανται να δημιουργούν στροβιλο-πνίξιμο της ελευθερης ροής καπνού. Προσωπικά δεν έχω ξαναδεί τέτοιο στυλ εγκατάστασης. Επτά μέτρα ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ διαδρομή γαμωτι- και δεν είχαμε πρόβλημα.
- Η έξω διαδρομή- είναι τουλάχιστον πάνω απο ενάμιση μέτρο - τελείως ΚΑΘΕΤΗ και όχι πλάγια ?
- Μπορείτε να δανειστείτε ένα φουρφούρι απο κάποιον φίλο ?
- Μήπως η σόμπα έχει πίσω κανένα κλαπέ φραγής της καμινάδας
- Ασχετο. Δεν λυπάστε το πάτωμα ?.... Τοσα χρήματα για καμιναδα και δεν βάλατε ένα όμορφο μεταλλικό περίγυρο κάτω και γύρω απο την σόμπα ?


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165425 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Καπνός από την πορτα
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο φουρφουρι τώρα. Οι γωνιές δεν νομίζω να επηρεάζουν την εγκατάσταση μιας και είναι σχεδόν ευθεία. Η σομπα δεν έχει από πίσω τίποτα μόνο από μπροστά μια περσινά στην πάνω μέχρι πίσω από την πόρτα. Μπορεί να βγαίνει από εκεί ο καπνός παρόλο που το έχω κλειστό. Αν κόψει ο αέρας θα βαλω άλλο ένα μπουριά να περάσω τη σκεπή και βλέπουμε πάλι. Με τις υγροποιησεις υπάρχει καμία λύση . Παρόλο που έχω πια 2-3 cm κλίση προς τα έξω κάτω μου εμφανίστηκαν πάλι αλλά όχι στον ίδιο βαθμό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165426 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Καπνός από την πορτα
Το σπίτι είναι κλειστό με καλά κουφώματα; Παίρνει από κάπου αέρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #165427 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Καπνός από την πορτα
Δε είναι και τα καλύτερα κουφώματα έχουν τα κενά τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ