Νεα καμιναδα με ερωτηματα

Περισσότερα
4 Χρόνια 7 Μήνες πριν #168337 από κωστας αρ.
Σαν νεος στο αθλημα ηθελα να ζητησω την αποψη και προπαντος τις παρατηρησεις σας για το θεμα της κατασκευης μιας καμμιναδας σε μια σομπα-φουρνο της STARSΤOVE που απεκτησα περσυ και ακομη δεν αξιωθηκα να χρησιμοποιησω.Η τοποθετηση ολων (μονων και διπλων) μπουριων θα ειναι με κατευθηνση με το αρσενικο ανω και το θηλυκο κατω.Στις φωτο φαινονται τα ερωτηματα μου και οποιος εχει την καλωσυνη μπορει να μου απαντησει και κυριως να βρει καποια λαθη .Ευχαριστω κωστας
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 6 Μήνες πριν #168338 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Νεα καμιναδα με ερωτηματα
Η επιστημονική μελέτη, βασισμένη σε νέα υλικά, είναι ανώτερη όλων.

Ομως, ζώντας 62 χρόνια σε ορεινά και μη χωριά- και έχοντας κάψει χειμώνα-καλοκαίρι, χιλιάδες τόνους ξύλα - καταθέτω μονον εμπειρίες. Ίσως άκαιρες- ίσως απόψεις λαθεμένες.
- Αποφεύγουμε καμινάδες να περνούν απο ξύλινες οροφές και ξύλινες στέγες, εν γένει.
Εχω συμμετάσχει σε πολλές κατασβέσεις στεγών- ακόμα και στο εκ μητρός παππού μου σπίτι.

Μη γνωρίζοντας την διαρρύθμιση του σπιτιού σας, σας συμβουλέυω ακόμα και τώρα να εξετάσετε την δυνατότητα εξόδου καμινάδας απο πλάγιο τοίχο - και κατόπιν μονωμένη προς την στέγη.
Το τελευταίο μόνον κομμάτι εντός του σπιτιού θα έβαζα μονωμένη.
Καθόσον στα ξύλα, εκμεταλευόμαστε την ακτινοβολία της καμινάδας- που είναι υψηλή. (το δωμάτιο που κοιμόμουν μικρός, θερμαινόταν απο την καμινάδα της σόμπας του σαλονιού, η οποία διερχόταν απο το δωμάτιο)

Αλλά , αν έχετε κάνει ήδη τρύπες και εγκατάσταση, παρακαλώ φροντίστε προσεκτικά τις επαφές με ξύλινα πατώματα. Ιδίως επειδή είναι σόμπα μαγειρικής, στην οποία για να ψήσει γιουβέτσι η μάνα μου την μπουρμπουρίζει με ξύλα μέχρι να κοκκινίσει το μαντέμι....


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 4 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 4 Χρόνια 6 Μήνες πριν #168345 από κωστας αρ.
Απαντήθηκε από κωστας αρ. στο θέμα Νεα καμιναδα με ερωτηματα
Επειδη δεν διαφωνω στο θεμα της ασφαλειας γιαυτο οπως φαινεται στην συνημενη φωτο σας ζητω να μου πειτε αν η διπλη θερμομονωμενη καμιναδα ειναι αρκετη αλλα μαλλον θα κανω ενα κουτι με επιπλεον μονωση (πετροβαμαβακαο η' περλιτη) στα σημεια που εφαπτεται στις ξυλοδοκους .Εκεινο που με προβληματησε ειναι οτι αλλοι κατασκευαστες θελουν απο πανω (διπλη )εως κατω στην σομπα να εχει θυληκο ανω και αρσενικο κατω και αλλοι θελουν τις διπλες με το θυλκο επανω ενω στις μονες το εχουν κατω .Λιγο αλλαλουμ μου φαινεται. Ε υχαριστω παντος αγαπητε που ειχατε την ευγενεια να απαντησετε
κωστας.
Επισης ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει κανει ιδιοκατασκευη θερμικου εναλλακτη γιατι φαινεται οτι και ακριβοι ειναι και δεν εχουν και ιδιαιτερη τεχνολογια κατασκευης.
Last edit: 4 Χρόνια 6 Μήνες πριν by κωστας αρ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ