Re:Re:Ένωση ξυλόσομπας σε ήδη υπάρχουσα καμιναδα

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173842 από Emmy
Καλημέρα σας. Έχω μια ερώτηση γιατί είμαι τελείως άσχετη με το θέμα και οι μάστορες που ρώτησα με έχουν μπερδέψει τελείως. Αποφάσισα να βάλω στο καθιστικό του σπιτιού μια ξυλόσομπα που είχαμε στην αποθήκη γιατί πλέον μένω μόνη και έλεγα να.μην καίω σε διόροφο σπίτι θέρμανση για ένα δωμάτιο που χρησιμοποιώ μόνο. Όταν πήγαμε να βάλουμε τα μπουρια ανακαλύψαμε πως την καμινάδα για την ξυλόσομπα την είχαν φράξει ( κατέβασαν σωλήνες από το ηλιακό μάλλον για να μην τρυπήσουν την πλάκα ξανά, όχι δεν το γνώριζα στο σπίτι έμεναν οι γονείς μου και τώρα μένω εγώ) στο σπίτι υπάρχει και μια άλλη καμινάδα που βγαίνει από τον ξυλολεβητα εξωτερική στο μπαλκόνι και συνεχίζει στην ταράτσα. Είναι από ένα υλικό σαν τσιμέντο στρογγυλή δεν γνωρίζω πολλά. Αυτό που μου πρότειναν είναι να κάνουμε πια τρύπα σε αυτήν, να ενώσουμε μπουρι από την ξυλόσομπα και να φεύγει από εκεί. Γίνεται να τρυπήσει ή θα σπάσει και θα θέλει να την αλλάξω όλη μετά; Θα ήθελα να αποφύγω να χρειαστεί να φτιάξω καινούργια καμινάδα αν μπορώ να το αποφύγω. Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173845 από okalamaris
Καλημέρα, απ' ότι καταλαβαίνω η καμινάδα αυτή πρέπει να είναι αμιάντου. Δεν ξέρω αν μπορεί να τρυπήσει χωρίς να σπάσει, όμως υπάρχει ακόμη ένα ερώτημα εδώ, είναι σενδεμένη με άλλη συσκευή σε χρήση; Αν μπορείς βάλε κάποιες φωτογραφίες από τα σημεία που θα πρέπει να γίνει η ένωση για να μπορέσουν να σου απαντήσουν οι πιο γνώστες. Προσπάθησε να δώσεις λεπτομέρειες για να μην δημιουργούνται πολλά ερωτήματα έτσι ώστε να πάρεις πιο κατατοπιστικές απαντήσεις. Η καμινάδα είναι η μισή δουλειά, οπότε και είναι ζωτικής σημασίας.
Άντε και καλά ποσταρίσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173846 από Emmy
Ναι χρησιμοποιείται από τον ξυλολεβητα που υπάρχει για όλο το σπίτι. Ξεκινάει από τον κάτω όροφο και φτάνει δύο ορόφους πάνω στην ταράτσα. Στην ουσία έχει απόσταση περίπου 20 πόντους από τον εξωτερικό τοίχο για αυτό μου είπανε να τρυπούσαν τον εξωτερικό τοίχο και να ενωναν το μπουρι στην καμινάδα. Αλλά ο ένας είπε γίνεται και ο άλλος πως θα σπάσει και δεν θέλω να μπω σε φασαρία αν είναι να γίνει ζημιά. Αν μπορεί να κοπεί και να μπει ένα ταφ ας πούμε οκ. Ή αν όντως γίνεται να ενωθεί αλλά φοβάμαι μην σπάσει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν #173849 από okalamaris
Προσωπικά, πιστεύω πως θα σπάσει. Αν ο άλλος το κάνει χωρίς να σπάσει, δημιουργείται το εξής ερώτημα "και αν σπάσει; 😁" ΑΛΛΑ συμφωνούν πως μπορεί να συνδεθεί στην ίδια καμινάδα με τον ξυλολέβητα; Είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν γίνεται, "απαγορεύεται" για λειτουργικούς λόγους τουλάχιστον.
Last edit: 2 Χρόνια 4 Μήνες πριν by okalamaris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173852 από stergiosbik
Αν ο ξυλολεβητας λειτουργει κανονικα,ΟΧΙ δεν πρεπει να συνδεθει η σομπα στην ιδια καμιναδα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": okalamaris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173853 από okalamaris
Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Οπότε Emmy, η δική μου άποψη είναι, πως πρώτα πρέπει να βρεις άλλο "μάστορα", δεν έχω κάτι προσωπικό με τους συγκεκριμένους, αλλά αν δε σου είπαν κάτι τόσο καίριο, δεν θα τους εμπιστευόμουν για να προχωρήσουν. Θα την κάνεις που θα την κάνεις τη δουλειά, κάνε την σωστά.

Αν ο ξυλολεβητας λειτουργει κανονικα,ΟΧΙ δεν πρεπει να συνδεθει η σομπα στην ιδια καμιναδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ