Φίλτρο καμινάδας με νερό

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31449 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
ΟΚ, κάτι κατάλαβα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προέκυψε έτσι ένα άλλο θέμα, αυτό της καμινάδας (4μ. οριζόντια και 2 κάθετα). Έχω 3 προτροπές:

1. Αλλάζω θέση σόμπας και την κολλάω σε εξωτερικό τοίχο.

2. Βάζω στο οριζόντιο τμήμα ( 4. μέτρα)μεγαλύτερη διατομή μπουριού και κρατάω τη θέση της σόμπας.

3. Κρατάω τη θέση της σόμπας και τη διατομή του μπουριού, προσέχοντας τις κλισεις στο οριζόντιο τμήμα (3-5%).

Πάντως το φίλτρο θα το βάλω, αφού διαφωτίστηκα απο δώ κατάλληλα.
Απορία: μαζεύει πολυ΄μαυρίλα στο νερό? ποσο συχνά αλλάζουμε νερό και αν φεύγει εύκολα η μαυρίλα?

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31863 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
καλησπέρα και απο εμένα υπάρχει φίλτρο για την καμινάδα του λέβητα όπως αυτό της σάμπας ???
ευχαριστώ προκαταβολικά

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32269 από HellenicPellets
Απαντήθηκε από HellenicPellets στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό

georgepap31 έγραψε: Γειά σας. Έχω παραγγείλει μια υδροθερμική σόμπα Thalia 25 που θα μου λερθη σε καμια 10αρια μέρες και θέλω να τοποθετήσω και γώ ένα φίλτρο, λόγω 1ου ορόφου (και οικολογικών ανησυχιών). Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Θα χρειαστώ κάποια υποβοήθηση στην καμινάδα που θα τοποθετήσω? Θα έιναι συνολικό μήκος 6 μέτρα περίπου, με τα 4 οριζόντια.

2. Είναι αυτόματη η πλήρωση με νερό αν συνδεθεί με το δίκτυο ή θέλει πατέντα? (κάτι για φλοτέρ διάβασα)

3. Η τοποθέτηση φίλτρου επηρεάζει το τράβηγμα της καμινάδας? αν ναι, θετικά ή αρνητικά?


Ευχαριστώ πολύ και για τα λινκ.

georgepap31 έγραψε: ΟΚ, κάτι κατάλαβα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προέκυψε έτσι ένα άλλο θέμα, αυτό της καμινάδας (4μ. οριζόντια και 2 κάθετα). Έχω 3 προτροπές:

1. Αλλάζω θέση σόμπας και την κολλάω σε εξωτερικό τοίχο.

2. Βάζω στο οριζόντιο τμήμα ( 4. μέτρα)μεγαλύτερη διατομή μπουριού και κρατάω τη θέση της σόμπας.

3. Κρατάω τη θέση της σόμπας και τη διατομή του μπουριού, προσέχοντας τις κλισεις στο οριζόντιο τμήμα (3-5%).

Πάντως το φίλτρο θα το βάλω, αφού διαφωτίστηκα από εδώ κατάλληλα.
Απορία: μαζεύει πολύ μαυρίλα στο νερό? πόσο συχνά αλλάζουμε νερό και αν φεύγει εύκολα η μαυρίλα?



Καλημέρα,
Οι αλλαγές που περιγράφετε όσον αφορά την καπνοδόχο σας είναι σίγουρα προς την σωστή κατεύθυνση.
Η μεγαλύτερη διατομή στο οριζόντιο τμήμα, βέβαια δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση λύση. Οι συγκεκριμένες σόμπες λειτουργούν δημιουργώντας υποπίεση στο θάλαμο καύσης και στέλνοντας καυσαέριο στην καπνοδόχο. Έτσι όσο μεγαλώνετε την διατομή των καπνοδόχων τόσο περισσότερες κατακαθίσεις θα έχετε στην καπνοδόχο, μια που θα δημιουργείται πιο χαμηλή ροή καυσαερίων.
Το φίλτρο καυσαερίων τουλάχιστον αυτό που αναφέρεται στο συγκεκριμένο θέμα, δεν επηρεάζει αρνητικά την Σόμπα και σε συνδυασμό με σωστή καπνοδόχο δεν προκαλεί και κανένα πρόβλημα όσον αφορά τις διακοπές ρεύματος.

Για την Hellenic Pellets
Χατζηγιάννης Γιώργος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32373 από DIMITRIS38
Απαντήθηκε από DIMITRIS38 στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
παίδες πέρασα απο κύριο Χατζηγιάννης HELLENIC PELLETS και το είδα απο κοντά το φίλτρο εν ώρα λειτουργίας νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση για όσους έχουν σόμπες πελλετ σε διαμέρισμα δεν έβγαζε καθόλου κάπνα δεν καταλαβαίνεις ότι δουλεύει η σόμπα

fuzzy logic 2 p15kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33243 από cuprakias
Απαντήθηκε από cuprakias στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
σωστα υπαρχουν και τα βιντεακια πιο πανω ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37842 από kosi
Απαντήθηκε από kosi στο θέμα Φίλτρο καμινάδας με νερό
για σου φιλε νασικα ιχεσ αναφερι για ενα φιλτρο εχεισ καπια νεα????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ