Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

• Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 6 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #29807

• gounoman
  • Το Άβαταρ του/της gounoman
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες2
    • Κάρμα: 0
το σπίτι(οροφοδιαμέρισμα) είναι 2ου και τελευταίου ορόφου, η σκεπή είναι 70% κεραμοσκεπή και το άλλο 20% μονωμένο με θερμονωνοτικέσ πλάκεσ dow με φελιζόλ(γερμανικέσ) εάν θυμάμαι, έχω όμως συρόμενα παράθυρα αλουμινίου (2πλά τζάμια),τορα όσον αφορά ψηλά ή χαμηλά εννοείται πάνω σε βουνό ή αποσταση απο έδαφος? υπόψιν εδώ στη Λέσβο δεν έχειτόσο κρύο όσο υπερβολική υγρασία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 6 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #30720

• Miltiadis
  • Το Άβαταρ του/της Miltiadis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
100_1411.JPG

100_1412.JPG

100_1408.JPG

ASTERI μίλησα με αντιπροσώπους τηςLAUDEL ΓΙΑ ΤΟ LAUDEL VT 800 και μου είπαν ότι τα βεντιλατέρ είναι μικρά και ίσως δεν με καλύψει στο υπόλοιπο σπίτι (50τ.μ και τα δωμάτια είναι κατά μήκος ενός διαδρόμου 60cm που εφάπτεται με το τοίχο του τζακιού (πίσω πλευρά.Θεωρώ ότι υπερβάλουν γιατί από εκεί που θα βρίσκονται η μία ή και οι δύο περσίδες (πίσω πλευρά φούσκας)τα δωμάτια είναι κοντά και είναι σαν ενιαίος χώρος. Εσύ τι πιστεύεις?

]
Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν από Miltiadis.

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 6 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #30728

• Asteris
  • Το Άβαταρ του/της Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Invicta Selenic 700 + heat exchanger
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες630
    • Κάρμα: 78
Τα βεντιλατέρ είναι για να βγάλουν την ζέστη έξω από την κασέτα, τα 18kW δηλαδή. Το αν θα πάνε στα άλλα δωμάτια, είναι άλλη συζήτηση, έχει να κάνει με την διαρύθμιση του χώρου. Αν η κασέτα βγάλει 10-12kW εκεί που είναι, είναι βέβαιο ότι θα ζεσταθούν αναγκαστικά και οι παρακείμενοι χώροι, γιατί η θερμότητα μεταφέρεται με τον καυτό αέρα. Ανάλογα με τις απώλειες των μακρυνών δωματίων, κάποια στιγμή θα ισορροπήσει και η θερμοκρασία εκεί. Αν οι απώλειες είναι μεγάλες και η ροή μικρή, τότε πρέπει να βρεις τρόπο να στέλνεις αέρα προς τα κει, πιό γρήγορα. Όπως είπα και σε ένα άλλο μέλος, βάλε ανεμιστήρα να φυσάει προς το ταβάνι του διαδρόμου που θες να ζεστάνεις, αν δεν έχεις οικονομική άνεση για κάτι καλύτερο (πχ αεραγωγούς με βεντιλατέρ).

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 6 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #30931

• skreiker
  • Το Άβαταρ του/της skreiker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΣΣΕΤΑΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ:1 NORDPEIS N25
2 LOTUS H570
3 Edilkamin
4 LA NORDICAΤΟ
ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ 92ΤΜ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΕΡΑΓΩΓΟΥΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ . ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ !!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Υ.Γ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΑΙ Ο ASTERIS ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #35700

• Miltiadis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
ASTERI πρώτα απ'όλα σ'ευχαριστώ για τη υπερπολύτιμη βοήθεια που μου πρόσφερες άμεσα και με πού συμπάθεια.Αγόρασα τελικά την INVICTA VT 800 TOURBO και περιμένω την Πέμπτη για την τοποθέτηση.Θεωρώ καλή την επιλογή μου και σου είμαι ιδιαίτερα ευγνώμον και εύχομαι εσείς με τις πλούσιες γνώσεις και εμπειρίες σας και εγώ με όσα έμαθα και όσα ίσως ανακαλύψω να βοηθήσουμε άλλους μέσα απο το χρήσιμο αυτό FORUM (διότι δυστυχώς στην αγορά τζακιού ακούς πολλά ψέματα που στοχεύουν στην απελπισία του αγοραστικού κοινού).Ευχαριστώ και πάλι καλημέρα.

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #35701

• Miltiadis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Kαλημέρα λόγω καποιών υποχρεώσεων δεν βρήκα χρόνο να απαντήσω άμεσα.Ίσως να έχεις πάρει τις απαιτούμενες πληροφορίες αλλά θα σου πώ και εγώ ότι γνωρίζω από τη δική μου έρευνα.
α)Η NORDPEIS δεν είναι κασέτα (νομίζω) αλλά τα 14KW σε καλύπτουν (εξαρτάται φυσικά και από τη διαρρύθμιση του χώρου.
β)Η lotus είναι μικρή και επιπλέον με ενόχλησε που συην επικοινωνία μου μαζί τους με παραμύθιαζαν (μου είπαν οτί τα δικά τους 9KW δεν είναι σαν των χωρών της μεσογείου και ότι μ'αυτά ζεσταίνεις εώς και 130τ.μ) και ως εκ τούτου είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός ή καλύτερα αρνητικός μαζί τους.
γ)EDILKAMIN:Είναι αξιόπιστη εταιρεία αλλά δεν έχει κασέτα με την απαιτούμενη για 'σένα ισχύ αλλά έχει μια ιδιαίτερα εξυπηρετικό εισαγωγέα που ο μηχανολόγος του είναι πρόθυμος να βοηθήσει και να σε συμβουλεύσει γι'άλλα μοντέλα.
δ)H LA NORDICA θεωρώ πως είναι κορυφαία εταιρεία αλλά επίσης με μικρής ίσχυς κασέτες (στις στοιχεία που δίνει φαίνεται ιδιαίτερα ειλικρινής και άρα αξιόπιστη).
Εν κατακλείδι είναι σημαντική πληροφορία η χωροταξία του σπιτιού σου και ο ASTERIS θα σε συμβουλεύσει ασφαλέστερα για όλα.Εγώ κατέληξα στην INVICTA VT 800 TURBO από τα le roy merlin στα 1300,00Ε. Άλλες επιλογές είναι οι BRONPI MADRIT 19KW,BRONPI KENIA,JOLLY MEC (χωρίς αφιγραντήρα στα 1900,00Ε).Κάτι τελευταίο αλλά σημαντικό είναι ότι στα υλικά τοποθέτησης αναφέρονται μόνο για μέσα στο σπίτι,ενώ κανονικά χρειάζεται (με κάποια επιφύλαξη) να τραβήξεις καμινάδα μέχρι πάνω (δεν το λένε για να μη τρομάξεις από το κόστος).Έτσι εγώ θα δώσω 300,00Ε παραπάνω για υλικά (έχω δύο ορόφους από πάνω).
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν από Miltiadis.

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 5 Χρόνια 11 Μήνες πριν #35802

• Miltiadis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
ASTERI πρώτα απ'όλα σ'ευχαριστώ για τη υπερπολύτιμη βοήθεια που μου πρόσφερες άμεσα και με πού συμπάθεια.Αγόρασα τελικά την INVICTA VT 800 TOURBO και περιμένω την Πέμπτη για την τοποθέτηση.Θεωρώ καλή την επιλογή μου και σου είμαι ιδιαίτερα ευγνώμον και εύχομαι εσείς με τις πλούσιες γνώσεις και εμπειρίες σας και εγώ με όσα έμαθα και όσα ίσως ανακαλύψω να βοηθήσουμε άλλους μέσα απο το χρήσιμο αυτό FORUM (διότι δυστυχώς στην αγορά τζακιού ακούς πολλά ψέματα που στοχεύουν στην απελπισία του αγοραστικού κοινού).Ευχαριστώ και πάλι καλημέρα.

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #108857

• ΑΔΑΜ
  • Το Άβαταρ του/της ΑΔΑΜ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Χθες πήρα την απόφαση να κάνω τελικά την οικονομική μου υπέρβαση και παρήγγειλα την κασέτα SPARTHERM !!!!!
Ε'ιναι το μοντέλο LINEAR XL900 14KW.Μου είπαν ότι θέλει 3-4 εβδομάδες (να κατασκευαστεί και να ταξιδέψει από Γερμανία) για να έρθει τελικά στο σαλόνι μου.
Πιστεύω ότι έκανα μια πολύ καλή επιλογή.
Τώρα για τα περί σωστής εγκατάστασης....το τζάκι μου είναι χτιστό με πυρότουβλα και η φούσκα του τζακιού πάλι χτιστή(μονότουβλο).Δεδομένου ότι δεν θέλω να πειράξω την φούσκα (να αρκεστώ στην ζέστη του τζακιού και της χρήσης βεντιλατέρ)ο εγκαταστάτης και αντιπρόσωπος της SPARTHERM στην Θεσσαλονίκη μου είπε ότι το μόνο που χρειάζεται για την εγκατάσταση(όπως προβλέπει ο κατασκευαστής)είναι η σύνδεση της κασέτας με inox καμινάδα ή με εύκαμπτο αν δεν μπορεί να μπει η inox καμινάδα επειδή η τρύπα της χτιστής δεν είναι ακριβώς στο κέντρο αλλά στο πλάι και ίσως είναι αδύνατο να μπει..Επειδή εδώ μέσα είδα να αναφέρεται ότι καλό θα είναι να αποφύγουμε την χρήση του εύκαμπτου τι να κάνω,να επιμείνω για inox καμινάδα?
Επίσης όταν του είπα αν θα πρέπει να μονώσει με πετροβάμβακα την κασέτα μου επειδή ο πίσω τοίχος του τζακιού είναι εξωτερικός, μου είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί το πυρότουβλο δεν χρειάζεται μόνωση.
Αν όμως χρειαστεί να ξηλωθεί από πίσω το πυρότουβλο για να μπει η εστία,μήπως η μόνωση της κασέτας είναι απαραίτητη?
Ο αντιπρόσωπος κι εγκαταστάτης της SPARTHERM εδώ στην Θεσσαλνίκη,έχει πολύ καλό όνομα στον χώρο του τζακιού(κι ήταν ακόμη ένας λόγος που προτίμησα την SPARTHERM) και δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα κάνει εκπτώσεις και τσαπατσουλιές στην εγκατάσταση μιας τόσο καλής και αρκετά ακριβής κασέτας,και που αυτός θα είναι μετά υπεύθυνος.
Αστέρι,, ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ !!!

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #109124

• morfeas
  • Το Άβαταρ του/της morfeas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΖΟΝΕΤΑ 60 ΚΑΙ 60 ΤΕΤΡΑΓ.ΠΟΙΑ ΚΑΣΣΕΤΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΣΑ KW ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ,ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΤΖΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΓΩΝΙΑΚΟ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΕ ΜΑΝΤΕΜΗ ,ΤΙ ΠΡΟΕΡΓΑΣΙΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ>??
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν από morfeas.

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #109127

• rivol
  • Το Άβαταρ του/της rivol
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Universaljolly Maxi C
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες62
    • Κάρμα: 4
Όπως έχουμε πει το μεγάλο γίνεται μικρο ενώ το αντίθετο όχι.

Πάρε μια εστία +/- 16 Kw και ακολούθησε τις οδηγίες που υπάρχουν στο φόρουμ για την σωστή τοποθέτηση.

Ανάλογα την εστία υπάρχει και ο αντίστοιχος τρόπος τοποθέτησης.

Ρίξε μια ματιά στην ενότητα "παρουσιάστε το τζάκι σας" και θα πάρεις μια ιδέα :)
Αλέξης

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #109302

• καλφας
  • Το Άβαταρ του/της καλφας
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Γεια χαρα σε ολους.
Θα ηθελα την συμβουλη σας για κασσετα ;
σε σπίτι 45τετρ. 2 δωματια , σαλοκουζινα, τουαλετα,
με εξωτερικη θερμομονωση ,πλακα με φελιζολ απο κατω και κεραμοσκεπή ,
ξυλινα παράθυρα με 2πλά τζάμια,σε υψομετρο 300 μετρα στην Β.Ελλαδα.
Υπαρχει τζακι με μισο τουβλο στην προσοψη και πισω (εξωτ. τοιχος) , και τσιμεντολιθους 40χ40 στη βαση.
Ανοιγμα πλατους 82εκ. ,και υψος 50εκ.(η 65εκ. αν βγει ενα μονοκομματο διακοσμητικο τουβλακι ).
Χωρις να το καλοσκεφτω (μη εφαρμοζοντας την συμβουλη της μανας μου ...δεκα να μετρας και μια να κανεις ) αγορασα μια invicta 600( που μπορω να την αλλαξω αν χρειαστει).
1.θα ειναι κυρια θερμανση,
2.με ενοχλει ο θορυβος
Σας ευχαριστω

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #109310

• rivol
  • Το Άβαταρ του/της rivol
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Universaljolly Maxi C
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες62
    • Κάρμα: 4
Αν σε ενοχλεί ο θόρυβος πρέπει να πάρεις μια εστία τύπου foyer για να εκμεταλλευτείς την φυσική ροή που προσφέρει και να κάνεις σωστή εγκατάσταση.

Πάντως για 45 m² που θέλεις να ζεστάνεις υπάρχουν πολλές επιλογές.
Αλέξης

The following user(s) said Thank You: καλφας

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #109346

• καλφας
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Το θεμα ειναι οτι με την εστία τύπου foyer θα εχω γκρεμισματα (δεν χωραει μεσα ).
Η κασσετα που πηρα εινα μικρη και αφηνει απο 10 εκ. κενο στα πλαγια .
1.Τι επιλογες εχω ;
2.Aπο ΚW τι να κανω ,να εφαρμοσω το δικο σου
"Όπως έχουμε πει το μεγάλο γίνεται μικρο ενώ το αντίθετο όχι."
3.Tι γινεται με την καταναλωση ξυλων μεταξυ της 600 που ειναι 8kw
και της 700 που ειναι 14 kw

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #109347

• Stavrax
  • Το Άβαταρ του/της Stavrax
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Foyer Invicta 700 Prisma+Heat Exchanger
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες442
    • Κάρμα: 28
@καλφας
Αν τηρηθούν οι οδηγίες εγκατάστασης και μπει η εστία με μόνωση και τις εισόδους-εξόδους της φυσικής ροής στα σωστά τετ.εκ. (600 κάτω και 900 επάνω), θα μπορείς να την λειτουργείς στο ρελαντί ακόμα και με σβηστό το μοτέρ.

Η ισχύς της θα σε καλύψει και η κατανάλωση είτε σε 8αρα είτε σε 14αρα είναι η ίδια και εξαρτάται από τον χώρο που θέλεις να καλύψεις. Εξάλλου και οι δύο έχουν παραπλήσιο βαθμό απόδοσης.

Εξέτασε και την περίπτωση αλλαγής σε ινβικτα μινος, καθώς πρέπει να χωράει στην εστία σου και είναι και foyer
Συνημμένα:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν από Stavrax.
The following user(s) said Thank You: καλφας

Συμβουλές για κασσέτα μετατροπής τζακιού 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #109348

• καλφας
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
την εριξα μια ματια την ινβικτα μινος.
Ταιριαζουν και τα 18αρια μπουρια που εχω .
αυτη δεν θελει παραλληλογραμμες οπες πανω -κατω ;
ουτε αερα εξωτερικο ;
συγγνωμη ειναι καινουριο το αντικειμενο και ζαλιστικα .
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.286 δευτερόλεπτα