Αντικατάσταση εστίας με foyer ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29415 από argiris
Καλησπέρα σας!
Εξετάζω την μετατροπή της εστίας μου (πυρότουβλο ) που από τότε πού φτιάχτηκε έχει δουλέψει 1 ώρα σε ενεργειακή με γκρέμισμα της φούσκας και τοποθετηση foyer με φυσική ροή. Ψάχνω για οικονομική λύση γιατι εάν είναι να ξεφύγω πάνω από 2000 πάω και σε λέβητα βιομάζας .
Ο χώρος που πρέπει να καλύψω είναι: Ο όροφος που θα μπεί η εστία σαλόνι-κουζίνα εναίος 50τμ, από πάνω 2 κρεβατοκάμαρες-μπάνιο 40-45τμ και τέλος σοφίτα 25 τμ ,όλα καλά μονωμένα και συνδέονται με εσωτερική σκάλα αρκετά ανοικτή . για κανάλια αέρα-περσίδες κ.λ.π δεν υπάρχει δυνατότητα , οπότε μιλάμε για φυσική ροή.
Έχω δει μέχρι τώρα: 1. INVICTA GRAND VISION 70 14ΚW από leroy 600ευρω με πολύ καλές κριτικές μέχρι τώρα στο forum
2.KRATKI από 16kw έως 18kw και τιμές από 800 έως 1000 ευρώ χωρίς ιδιαίτερη πληροφόρηση, αλλά από όσα είδα από κοντά πολύ συμπαγές κομάτι με χοντρό μαντέμι πολύ μεγάλες ψύκτρες αυτόματο τάμπερ που το invicta δεν έχει κ.λ.π.
Υπάρχει έγκυρη άποψη από κάποιον για τα 2 ανωτέρω τζάκια? Και λέγοντας έγκυρη εννοώ αν υπάρχει εμπειρία από αυτά και κυρίως από το πολωνέζικο και όχι αόριστολογίες του στυλ <<είναι ανατολικό και γράφει ότι kw θέλει>> διότι σας ξαναλέω ότι αν το δει κάποιος από κοντά μόνο για ανατολικό δεν μοιάζει!
Επίσης θα ήθελα μιά γνώμη για το αν αξίζει να ανέβω λίγο παραπάνω στο οικονομικό και να βάλω το NORDPEIS N-25 που μου προτείνει γνωστός μου και μου υπόσχεται ότι θα μου το βρεί σε φθηνή τιμή (2.000 με τοποθέτηση)(Επίσης μην μου πει κανείς για τα λίγα -12 kw - που βγάζει σε σχέση με τα άλλα 2, με ενδιαφέρει γνώμη από κάποιον που το έχει δει να δουλέυει και με δεδομένο ότι στο manual του γράφει ότι ζεσταινει μέχρι και 200 τμ και με κατανάλωση πολύ χαμηλή!! )
Ευχαριστώ
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kaminio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29440 από SHERIF
Διάβασε τουλάχιστον τις 60 πρώτες σελίδες από εδώ
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...3045&Itemid=53#29439
θα σου ληθούν όλες οι απορίες, έχω παραγγείλει την SELENIC 700 της INVICTA απο LEROY έρχεται το Σάββατο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29471 από anivas
Ένας τρόπος εκτίμησης είναι τα κιλά. Διαλέγεις το πιό βαρύ.
Οι Πολωνοί έχουν καλά χυτήρια (βιομηχανική χώρα είναι)
Βασικό στοιχείο του τζακιού είναι το καλό μαντέμι, η καλή χύτευση, το πάχος του.
Δεν πρέπει να έχει παραμένουσες τάσεις γιατί θα το σκεβρώσουν ή θα το ραγίσουν.

Και εγώ σε KRATKI προσανατολίζομαι. Προτιμώ το Zuzia Eko.
Ο μεγάλος θόλος του, πιστεύω ότι θα κάνει πιο δύσκολο το κάπνισμα όταν θα το φορτώνω ξύλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29507 από Asteris
Ένα σίγουρο θέμα που έχουν οι ανατολικοί, είναι ότι αυτά που αναγράφουν είναι χωρίς ιδιαίτερες πιστοποιήσεις. Οπότε "μπορεί" να είναι υπερτιμημένα. Επίσης αναφέρουν τιμές ισχύος που δεν είναι οι ονομαστικές, η ενέργεια που καταλήγει στον χώρο δηλαδή, αλλά η συνολική θερμική, η ενέργεια των ξύλων που καίγονται. Αυτήν την ισχύ, πρέπει να την πολλαπλασιάσεις με την απόδοση για να βρεις την ονομαστική. Στην περίπτωση πχ του Zusia που σου αρέσει, είναι κατά πάσα πιθανότητα 16kW x 0.7 = 11.2kw στον χώρο. Αξίζει λοιπόν για τα 1000-1200€ που ζητάει? 750€ κάνει η Invicta Grande Vision 700, με 14-15kW ονομαστική, δευτερογενή καύση και 75% απόδοση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29511 από Cmos
Δε ξέρω αν κάνει για πιστοποίηση αλλά όλα τα KRATKI στην έκθεση είχαν το CE πάνω στο αυτοκολλητάκι των χαρακτηριστικών τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29637 από argiris
Για το nordpeis υπάρχει καμία άποψη?
Γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα και όσον αφορά τη δύναμή του και όσον αφορά την κατανάλωσή του

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ