Αντικατάσταση εστίας με foyer ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57900 από GT

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Καλησπέρα στο φόρουμ !Η αλήθεια είναι ότι δεν το γνώριζα παρόλο που ασχολούμαι με το να διαβάζω αρκετά φόρουμ και πέρα από το αντικείμενο μου!
Το αντικείμενο μου για να να με γνωρίσετε κιόλας είναι το ενεργειακό τζάκι και είμαι ο υπεύθυνος του τεχνικού τμήματος της kratki.gr .
Δεν γράφτηκα στο φορουμ ούτε για να ευλογήσω τα γένια μου ούτε για να κάνω διαφήμιση απλά κάποια πράγματα δεν μπορώ να βλέπω να τα γράφουν άτομα που ούτε καν έχουν μάθει τα στοιχειώδη για την εταιρία kratki .
Αν και δε θέλω να μπω στο τρυπάκι να συγκρίνω τις 2 εστίες δε μου αφήνετε το περιθώριο με αυτά που γράφετε .
1) αν και οι διαστάσεις είναι σχεδόν ίδιες (λίγο μεγαλύτερο το Γαλλικό) το zuzia είναι 19 κιλά βαρύτερο.(άρα σίγουρα πιο ενισχυμένο)
2) Το zuzia είναι ποιότητας μαντεμιού 200 το Γαλλικό δεν αναγράφετε ούτε στη σελίδα του ούτε πουθενά την ποιότητα του...!!!
3)Αναφέρθηκε ότι το zuzia κοστίζει από 1200 - 1500 € .Να σας ενημερώσω ότι η επίσημη τιμή του για την Ελλάδα είναι στα 669,65 + φπα .
4)Τα KW!!!Δεν ξέρω από που και ποιος σας έχει πει ότι τα ΚW τα βγάζουμε πολλαπλασιάζοντας το ποσοστό αλλά αυτό δεν ισχύει όσο αφορά την KRATKI τουλάχιστον!!Όταν λέει ότι είναι 16 KW εννοεί ότι είναι 16 έχοντας είδη χάσει το 30% (100&-70%=30%) .
5)Για να μην αναφερθώ περί Ανατολικών χωρών και σας δείξω πόσο άτοπο ήταν το συγκεκριμένο σχόλιο να σας ενημερώσω ότι η kratki στέλνει ένα φορτηγό την εβδομάδα στη Γερμανία και στη Ρωσία με τζάκια και απο ενα φορτηγό το μήνα σε χώρες όπως η Αγγλία η Σουηδία η Γαλλία .
Πολύ καλά κάνετε και δίνετε τις συμβουλές σαν τεχνίτες που είστε και σας βγάζουμε το καπέλο για τις ώρες που σπαταλάτε για να βοηθάτε μέσο του Φόρουμ τον κόσμο να λύσει τα προβλήματα του!!
Αλλά το να κατηγορείτε εταιρίες για αξιοπιστία,αποδόσεις,τιμές χωρίς να γνωρίζετε αν δεν είναι παράνομο είναι τουλάχιστον άδικο.
Για οποιαδήποτε τεχνική πληροφορία είμαι στην διάθεση σας .
Μπορείτε να με καλέσετε και στο τηλέφωνο της εταιρίας στο xxxxxxxxx.


Κύριε Φιλιππακόπουλε, καλωσήρθατε στο φόρουμ!

Ο λόγος της επίσκεψής σας είναι κατανοητός, ενώ θεμιτή είναι και η παρουσία σας, καθώς ελπίζουμε να βρίσκετε το χρόνο να μας επισκέπτεστε, βοηθώντας στην επίλυση τυχόν προβλημάτων των συμφορουμιτών μας!

Αν και είμαι σίγουρος ότι το έχετε αντιληφθεί ήδη, να σας ενημερώσω ότι πρόκειται για ένα forum καταναλωτών, το οποίο έχει ως σκοπό κυρίως τη συζήτηση μεταξύ των μελών του / καταναλωτών, με απώτερο στόχο την επίλυση προβλημάτων που αντιμετωπίζουν, αλλά και την παροχή βοήθειας και ανταλλαγή απόψεων σχετικά με την επιλογή και χρήση διαφόρων συσκευών εναλλακτικών μορφών θέρμανσης.

Στα πλαίσια του φόρουμ λοιπόν, κάθε μέλος από την πλευρά του, εκφράζει την προσωπική του άποψη, συμμετέχοντας στη συζήτηση και ο ενδιαφερόμενος κρίνει, συγκρίνει, φιλτράρει τις πληροφορίες και αποφασίζει ποια είναι η βέλτιστη για την περίπτωσή του επιλογή.

Σας παρακαλώ θερμά, πριν συνεχίσετε την περιήγησή σας, να μελετήσετε προσεκτικά τους Όρους Χρήσης και Κανόνες Λειτουργίας του φόρουμ.

Ευχαριστώ!


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58012 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Κύριοι κύριοι διαχειριστές καταρχήν συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλεία που έχετε κάνει έχω μείνει ενθουσιασμένος από τις ενότητες του φορουμ σας και απο το πρωί το χαζεύω με ενθουσιασμό όλα σχεδόν τα θέματα .Συγνώμη που αναγκάστηκα να αναφερθώ σε τιμές αλλά όπως καταλάβατε δεν μπορούσα να το αποφύγω .Οσο αφορα το οτι έδωσα το τηλέφωνο της εταιρίας είναι σίγουρα λάθος μου γιατί γνωρίζω απο κανονισμούς φόρουμ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT, Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58157 από Asteris
Καλώς ήρθατε στο φόρουμ.

Πέρυσι το τζάκι σας, το έβλεπα σε πολλά sites (και το βλέπω ακόμη σε μερικά), να δηλώνει και ωριαία κατανάλωση ξύλου. Και το συγκεκριμένο Zuzia δηλώνει 3.25kg/hr. Με 70% απόδοση που έχει το τζάκι σας, τα 3.25 κιλά μας δίνουν 9.5kW ισχύ. Μέχρι τα 16kW που λέτε ότι είναι, ποιός τα προσφέρει στην καύση?

justshop.gr/?section=3197&language=el_GR...34=3436&detail1634=1

energeiakatzakia.com.gr/energeiako_tzaki_kratki-5.html


Όπως καταλαβαίνετε, αυτές είναι οι "πονηριές" των ανατολικών στις οποίες αναφέρομαι. Το τζάκι σας είναι είτε 16kW ονομαστική και θέλει 6 κιλά ξύλα, είτε είναι 9.5 και θέλει 3.25 κιλά. Και 16kW και 3.5 κιλά, μαζί δεν γίνεται...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58285 από house
Κυριε φιλιππακοπουλε καλημερα .......

Το σχολιο ειναι , οτι περισσότερο δεν αντέχουμε να ακουμε για συσκευες που δεν εχουν ποιστοποιησεις , οποτε σνομπαρουμε και δεν πιστευουμε οτι μας πλασαρουνε . ( θελουμε απλος μια ποιστοποιηση απο καποιο νορμαλ ινστιτουτο ) ΤΗ ΛΕΣ ΖΗΤΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ????
Αν σας ψαχναμε , τοτε εμεις χαθήκαμε ........
Η εισαγωγη μου ειναι φ100 , και εχω το dovre 2180 . Για την ακιδα εχω ενα θεμα απο που θα περαστει , αλλα φανταζομαι μεσα απ το πατο που βγαινει για να εχω προσβαση στο μοτερ ! ( θα μου πεις εσυ ;) )
Ωραια θα σε παρω τηλ , να μου το στειλεις !
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58523 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Asteris έγραψε: Καλώς ήρθατε στο φόρουμ.

Πέρυσι το τζάκι σας, το έβλεπα σε πολλά sites ( πέρυσι μόνο 2 site είχαμε προϊόντα της KRATKI (και το βλέπω ακόμη σε μερικά)τα site εχουν γίνει πάνω απο 10 και οι πωλήσεις έχουν ξεπεράσει τις 2500% , να δηλώνει και ωριαία κατανάλωση ξύλουούτε εμείς σαν επίσημος αντιπρόσωπος ούτε η kratki.pl αναφέρουμε στα site μας κατανάλωση . Και το συγκεκριμένο Zuzia δηλώνει 3.25kg/hr. Με 70% απόδοση που έχει το τζάκι σας, τα 3.25 κιλά μας δίνουν 9.5kW ισχύ. Μέχρι τα 16kW που λέτε ότι είναι, ποιός τα προσφέρει στην καύση?
Όπως σας έγραψα πιο πάνω τα 16 kw είναι έχοντας αφαιρέσει το 30% της ενεργειακής απώλειας(είτε σας αρέσει είτε όχι 16 είναι τα πραγματικά kw)

justshop.gr/?section=3197&language=el_GR...34=3436&detail1634=1

energeiakatzakia.com.gr/energeiako_tzaki_kratki-5.html

αν και δεν έχω καμία υποχρέωση να υπερασπιστώ τα παραπάνω site (λόγο του οτι δεν ανήκουν στο δικό μου δίκτυο) θα κάνω μια προσπάθεια να σας εξηγήσω πως μπορεί να βγει αυτή η κατανάλωση .Καταρχήν όλοι οι κατασκευαστές όταν μιλάνε για καταναλώσεις και kw μιλάνε για ιδανικές συνθήκες .Δηλαδή το καλύτερο ξύλο π.χ ελάτη (4900 kcal) με 0% υγρασία αρα θα βγάζαμε 3,25 χ 4900 = 15925 kcal μετατροπή σε kw πάμε στα 18,52 (πάντα σε ιδανικές συνθήκες)

Όπως καταλαβαίνετε, αυτές είναι οι "πονηριές" των ανατολικών στις οποίες αναφέρομαι. Το τζάκι σας είναι είτε 16kW ονομαστική και θέλει 6 κιλά ξύλα, είτε είναι 9.5 και θέλει 3.25 κιλά. Και 16kW και 3.5 κιλά, μαζί δεν γίνεται...


και επειδή όλα αυτά ίσως δεν σας φτάνουν σύντομα θα σας ανεβάσω και μία γραφική παράσταση σε KW/t(σε ιδανικές συνθήκες πάντα) για να δείτε ότι αυτές οι "ανατολίτικες" χώρες για να μπορούν να πουλάνε στη Γερμανία το Βέλγιο και τη Σουηδία ίσως δεν πουλάνε με "πονηριές" !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58530 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

house έγραψε: Και καλα αυτα , σας εχουμε παινέψει στο παρελθον για τα παρελκομενα σας ! Για τα δαχτυλίδια του δακτυλίους , το κλαπε σας (σας ψαχναμε κιολας)είχαμε χαθεί??? .... για τα τζακια σας ,ελληνικα δεν τα ειπαμε ! δεν κατάλαβα το σχόλιο σας
Τη ωραια λοιπον που σας βρισκω-ουμαι ! Προσωπικα ενδιαφερομαι για Μικροεπεξεργασρής ρύθμισης εισαγωγής αέρα (MSK) με κλαπέτο . Μπορει να μπει στην εισαγωγη μου ???δεν ξέρω ποία είναι η εισαγώγη σας και πώς είναι Με ενδιαφερει να κραταω την φωτια σε σταθερη βαση (δηλαδη ελενχοντας τον αερα ) Γινετε ???αν καταφέρει να μπει στο τζάκι σας και αυτό δεν παίρνει από αλλού αέρα τότε ναι μπορεί Αν ναι αυτη ειναι η τιμη που εχετε στο συτε ???? (καμια σποντα)αν και μέχρι τώρα ήσασταν μόνο με σπόντες η τιμή του είναι 146,5 + ΦΠΑ
Ευχαριστω

ΥΣ . Σχεδον ολοι μας ειμαστε ιδιοτες , σπανια βρισκουμε τεχνιτες εδω μεσα (τα ξερουν τα μαστορια ολα :whistle: , δεν μας εχουν αναγκη :huh: )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ