Ωραία... το πήρα!!! Τώρα ποιος το βάζει;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61319 από Gdevil
Τα πράγματα είναι απλά.
Ο μάστορας θέλει καμιά 200άρα για κάθε μέρα που θα ψιλοασχοληθεί.
Και θα δώσει και καμιά 50άρα ακόμα σε 2 βοηθούς του που θα σου κάνουν την δουλειά.
Αρα υπολογίζεις 2 μέρες = 500 ευρώ για πάρτη τους
Αυτά δεν τα γλιτώνεις.
Το θέμα είναι να μη σε γδάρουν στα υλικά (δηλαδή να μη σου φορτώσουν και κέρδος τους από εκεί) ΚΑΙ να σου κάνουν σωστή δουλειά.
Οπότε
α) διάβασε, ρώτα, ψάξου τι πρέπει να γίνει και πώς.
Τι καμινάδα, τί μόνωση, τι αγωγοί, τι μοτέρ, τι εναλάκτης... τι... τι.... ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΑΥΤΑ.
Το ξήλωνε και διόρθωνε είναι άλλη μία 500άρα (χώρια τα έξτρα υλικά)

β) αφού κάνεις το α) ψάξου για τιμές. στο ίντερνετ υπάρχουν τα πάντα

γ) Μετά ξεκινάς και λές στον μάστορα. "Κοίτα θέλω να συζητήσουμε λίγο τι θα μπεί και πως. Είμαι διατεθιμένος να σε πληρώσω για την δουλειά σου καμιά 400άρα - 500άρα. Αλλά θέλω να ξέρω τι και πως θα γίνει. Συμφωνείς?" Αν δεν συμφωνεί τότε επόμενος μάστορας.

δ) Εννοείται πληρωμή μετά το δοκιμαστικό άναμα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61366 από Kostis
Σας ευχαριστω ολους για την ανταποκριση σας.

Να διευκρινησω οτι θελω να τοποθετησω κασετα 18kw χωρις γκρεμισμα της χτιστης φουσκας.Εχω ηδη επικοινωνησει με αλλους τοποθετητες και συντομα θα εχω μια πιο αποκρυσταλλωμενη αποψη για το τι παιζει στην αγορα. Απο το τηλεφωνο ολοι λενε γυρω στα 500 με τα υλικα μεσα.....στην αυτοψια να δουμε....

Γνωριζω ακριβως τι θελω και πως το θελω να γινει...μια μερα δουλεια ειναι....ας ειναι καλα το φορουμ...εχει πεσει πολυ ξενυχτι κ καφες!! χα χα

Θα ηταν παντως χρησιμο-δεν ξερω αν επιτρεπεται βεβαια-να υπηρχε μια συγκεντρωτικη λιστα/οδηγος με τιμες για αγορα των αναλωσιμων η ακομα και με τζακαδες που ειναι σωστοι στη δουλεια τους και λογικοι στις τιμες τους.... ελευθερη αγορα εχουμε και ο υγιης ανταγωνισμος μονο προς οφελος του καταναλωτη θα επρεπε να λειτουργει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61380 από dimlyk

Kostis έγραψε: Θα ηταν παντως χρησιμο-δεν ξερω αν επιτρεπεται βεβαια-να υπηρχε μια συγκεντρωτικη λιστα/οδηγος με τιμες για αγορα των αναλωσιμων η ακομα και με τζακαδες που ειναι σωστοι στη δουλεια τους και λογικοι στις τιμες τους.... ελευθερη αγορα εχουμε και ο υγιης ανταγωνισμος μονο προς οφελος του καταναλωτη θα επρεπε να λειτουργει.


φανταζομαι αυτο με την λιστα αναλωσιμων να καταλαβαινεις για τι δουλεια προκειται :)
ουτε τα καταστηματα δεν εχουν ...εκτος του οτι θα πρεπει καποιος να παρακολουθει και να ανανεωνει συνεχως τις τιμες και επιπλεον η αναφορα σε εταιρειες εγκυμονει και κινδυνους
για τους τζακαδες που αναφερεις ..εκτος των κινδυνων που εγκυμονει μαι ενδεχομενη διαφημιση θα πρεπει να υπαρχουν και στοιχεια του ποσο καλος ειναι καποιος ...μια δυο αναφορες μελων ακομα κι αν γινουν ειναι απλα ενδεικτικες
νομιζω ειναι αρκετα προσφορο αυτο που ηδη γινεται ... καποιος να ρωταει καποια τιμη πχ ...και οποιος ξερει απανταει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61385 από N1k0s
Άμα πιάνουν τα χέρια σου , ή έχεις κάποιο φίλο που πιάνουν τα χέρια του , είμαι σίγουρος ότι η θεωρεία που διδάσκουν τα σεμινάρια στο energ.gr ( δλδ μπόλικη ανάγνωση ) θα σε αποζημιώσει και με το παραπάνω...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61490 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Gdevil έγραψε: Τα πράγματα είναι απλά.
Ο μάστορας θέλει καμιά 200άρα για κάθε μέρα που θα ψιλοασχοληθεί.
Και θα δώσει και καμιά 50άρα ακόμα σε 2 βοηθούς του που θα σου κάνουν την δουλειά.
Αρα υπολογίζεις 2 μέρες = 500 ευρώ για πάρτη τους
Αυτά δεν τα γλιτώνεις.
Το θέμα είναι να μη σε γδάρουν στα υλικά (δηλαδή να μη σου φορτώσουν και κέρδος τους από εκεί) ΚΑΙ να σου κάνουν σωστή δουλειά.
Οπότε
α) διάβασε, ρώτα, ψάξου τι πρέπει να γίνει και πώς.
Τι καμινάδα, τί μόνωση, τι αγωγοί, τι μοτέρ, τι εναλάκτης... τι... τι.... ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΑΥΤΑ.
Το ξήλωνε και διόρθωνε είναι άλλη μία 500άρα (χώρια τα έξτρα υλικά)

β) αφού κάνεις το α) ψάξου για τιμές. στο ίντερνετ υπάρχουν τα πάντα

γ) Μετά ξεκινάς και λές στον μάστορα. "Κοίτα θέλω να συζητήσουμε λίγο τι θα μπεί και πως. Είμαι διατεθιμένος να σε πληρώσω για την δουλειά σου καμιά 400άρα - 500άρα. Αλλά θέλω να ξέρω τι και πως θα γίνει. Συμφωνείς?" Αν δεν συμφωνεί τότε επόμενος μάστορας.

δ) Εννοείται πληρωμή μετά το δοκιμαστικό άναμα.



250 τη μέρα ο Βάγγος, δηλαδή 30Χ250 7500 το μήνα, ποιός βγάζει ρε Βάγγο 7500 το μήνα??? Βγάζει τόσα ο πρωθυπουργός?? Κοίτα ρε ο Βάγγος - πρωθυπουργος :woohoo: :woohoo: :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73330 από slnzxr
Γιατι δεν πας στα Lerοy Μerlin που το αγορασες να ζητησεις επισημο εγκαταστατη της επισημης και παντα με προδιαγραφες εταιρειας που αγορασες?

Α ρε Ελληναρες δεν παιζεστε!!Στην Ευρωπη ειναι βλακες που θες αδεια εγκαταστατη τζακιου εεε?Ειναι βλακες που εχουν θεσπισει νομους για οποιοδηποτε προιον κανει καυση ξυλου-pellet?

Δεν σε κρινω φιλε μου που το αγορασες απο τα Leroy Μerlin..Ξερω οτι ειναι δυσκολες οι εποχες και τα οικονομικα του καθενα ακομα ποιο δυσκολα..Αλλα κρινω ολους αυτους τους καιροσκοπους που δινουν την εντυπωση οτι τζακι να ειναι και οτι ναναι...και οποως και να ειναι εγκατεστημενο καλο θα ειναι!!

ΑΥΤΟΙ ΦΤΑΙΝΕ...ΟΧΙ ΕΣΥ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ