Τζάκι Nordpeis

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86831 από aggelost
Απαντήθηκε από aggelost στο θέμα Τζάκι Nordpeis
Γιασας παιδια σκεφτομαι να βαλω την ν27 σε σπιτη 80τμ σαλονι με και να ζεστανοι και 2 υπνοδοματια στον επανω οροφο το προβλημα ειναι το υψως του σαλονιου 3.20 εως 5.70 η σκαλα ειναι απεναντι απο το τζακι στα 8 μετρα .Μονωση αρκετα καλη κουφοματα θεμοδιακοπη .θα με καλυψη το ν27 που μου αρεση παρα πολυ η' να παω στην λυση του μονομλοκ που εχει βεντιλατερ το σπιτη βρισκεται στην πατρα η βοηθεια σας πολυτιμη γιατι οι εμποροι λενε οτι θελουν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105836 από SIMI
Απαντήθηκε από SIMI στο θέμα Τζάκι Nordpeis
Γεια σας και απο μενα, καλως σας βρηκα,
θα ηθελα να ρωτησω και εγω καποια πραγματα για τα Nordpeis απο αυτους που τα εχουν βαλει στο σπιτι τους,
1) να προτιμησω να βαλω την εργοστασιακη επενδυση η να κρατησω τα δικα μου μαρμαρα -γρανιτες??
2) η εστια η η επενδυση ειναι αυτη που τελικα μας δινει την θερμοτητα???
3) ειναι τοσο μεγαλη η ακτινοβολια της θερμοτητας που δεν μπορεις να σταθεις μπροστα στο τζακι???
4) αν κρατησω την δικια μου επενδυση απο το υπαρχον τζακι η γυψοσανιδα τα μαρμαρα και οι γρανιτες θα αντεξουν αυτες τις θερμοκρασιες??
5) αν βαλω τετοιο τζακι θα πρεπει να αλλαξω και την καμιναδα σε ποιο ενισχυμενη να αντεχει υψηλες θερμοκρασιες???
6)αν βαλω εστια της nordpeis χωρις αεραγωγους και μοτερ θα παει η ζεστη στα πισω δωματια του σπιτιου το οποιο ειναι 115μ2??
ευχαριστο εκ των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105866 από SIMI
Απαντήθηκε από SIMI στο θέμα Τζάκι Nordpeis

SIMI έγραψε: Γεια σας και απο μενα, καλως σας βρηκα,
θα ηθελα να ρωτησω και εγω καποια πραγματα για τα Nordpeis απο αυτους που τα εχουν βαλει στο σπιτι τους,
1) να προτιμησω να βαλω την εργοστασιακη επενδυση η να κρατησω τα δικα μου μαρμαρα -γρανιτες??
2) η εστια η η επενδυση ειναι αυτη που τελικα μας δινει την θερμοτητα???
3) ειναι τοσο μεγαλη η ακτινοβολια της θερμοτητας που δεν μπορεις να σταθεις μπροστα στο τζακι???
4) αν κρατησω την δικια μου επενδυση απο το υπαρχον τζακι η γυψοσανιδα τα μαρμαρα και οι γρανιτες θα αντεξουν αυτες τις θερμοκρασιες??
5) αν βαλω τετοιο τζακι θα πρεπει να αλλαξω και την καμιναδα σε ποιο ενισχυμενη να αντεχει υψηλες θερμοκρασιες???
6)αν βαλω εστια της nordpeis χωρις αεραγωγους και μοτερ θα παει η ζεστη στα πισω δωματια του σπιτιου το οποιο ειναι 115μ2??
ευχαριστο εκ των προτερων



καποιος-κατι?????????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105872 από nikkal
Απαντήθηκε από nikkal στο θέμα Τζάκι Nordpeis
Καλησπέρα,
Αν και δεν είμαι ειδικός, πιστεύω ότι τα παρακάτω θα σε βοηθήσουν

1) Αν ταιριάζουν τα μάρμαρα που έχεις στις διαστάσεις της καινούργιας εστίας και σου αρέσουν, να τα βάλεις.
2) Η εστία. Η επένδυση σου μεταδίδει θερμότητα λόγς επαγωγής, όταν σβήσει η εστία τα μάρμαρα συνεχίζουν να μεταφέρουν θερμότητα.
3) Η ακτινοβολία είναι μεγάλη. Μπορείς να σταθείς, αλλά εξαρτάται και από τις αντοχές του κάθε ατόμου.
4) ?
5) Εξαρτάται τι καμινάδα έχεις (υλικό, διατομή υπάρχουσας με αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής)
6) Εξαρτάται τι θέση του τζακιού, πόσο μακριά θα πρέπει να στείλουν οι αεραγωγοί.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": SIMI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106023 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκι Nordpeis

SIMI έγραψε:

SIMI έγραψε: Γεια σας και απο μενα, καλως σας βρηκα,
θα ηθελα να ρωτησω και εγω καποια πραγματα για τα Nordpeis απο αυτους που τα εχουν βαλει στο σπιτι τους,
1) να προτιμησω να βαλω την εργοστασιακη επενδυση η να κρατησω τα δικα μου μαρμαρα -γρανιτες??
2) η εστια η η επενδυση ειναι αυτη που τελικα μας δινει την θερμοτητα???
3) ειναι τοσο μεγαλη η ακτινοβολια της θερμοτητας που δεν μπορεις να σταθεις μπροστα στο τζακι???
4) αν κρατησω την δικια μου επενδυση απο το υπαρχον τζακι η γυψοσανιδα τα μαρμαρα και οι γρανιτες θα αντεξουν αυτες τις θερμοκρασιες??
5) αν βαλω τετοιο τζακι θα πρεπει να αλλαξω και την καμιναδα σε ποιο ενισχυμενη να αντεχει υψηλες θερμοκρασιες???
6)αν βαλω εστια της nordpeis χωρις αεραγωγους και μοτερ θα παει η ζεστη στα πισω δωματια του σπιτιου το οποιο ειναι 115μ2??
ευχαριστο εκ των προτερων



καποιος-κατι?????????




Ο Νικαλ μια χαρα στα ειπε, δεν εχει σχεση η επενδυση (εφ οσον επιτρεπει την σωστη τοποθετηση της νεας εστιας ε!) Γενικα η θερμοτητα παραγεται απ τα ξυλα που καις και οχι απο την εστια, απλα αν η εστια ειναι καλη και τοποθετηθει σωστα τοτε θα κερδισεις μεγαλυτερο ποσο θερμοτητας. Η επενδυση οποια θερμοτητα απορροφηγσει θα στην αποδωσει αναγκαστικα στο χωρο σου, με αυτην την (σωστη) εννοια δεν εχει καμια σχεση η επενδυση με την αποδοση. Η ακτινοβολια ειναι μεγαλη αλλα σαφως πολυ μικροτερη απο ενα κλασικο τζακι παλιου τυπου, μπορεις δηλαδη να σταθεις πιο κοντα ακομα και με ανοιχτη τ πορτα.
Στο 6..) με βεντυλατερ σαφως θα εχεις κατα κανονα μεγαλυτερη αποδοση και ο θερμος αερας θα παει πιο μακρυα, αλλα.. Υπαρχει ο αλλος κανονας που δεν φαινεται αμεσα.. Ο κανονας αυτος λεει οτι αν περισευει ζεστη απο εκει κοντα τοτε αυτη θα ''ταξιδεψει'' και στα πιο μακρυα σημεια τ σπιτιου, ενω αν δεν φτανει να το ζεστανει ολο τοτε κ εκατο βεντυλατερ να φυσανε ολα θα στα κανουν χλιαρα-κρυα. Κ αυτη η επισημανση δεν αφορα μονο το τζακι αλλα το συνολο.. σπιτι-ειδος θερμανσης και δυνατοτητας του.
Γενικως παντως αν δεν το παρακανει καποιος (να προσπαθει να βγαλει ποπυ λεμε απο τ μυγα ξυγκι) η βεβιασμενη τροφοδοσια αερα ειναι πιο αποδοτικη, χωρις αυτο να θεωρειται απολυτη προυποθεση για ενα καλο συστημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #107183 από SIMI
Απαντήθηκε από SIMI στο θέμα Τζάκι Nordpeis
Ευχαριστο για τις απαντησεις σας,
θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα,
η εστια nordpeis N30 θα σταθει θα καλυτερα με την επενδυση που εχω κανοντας τις μικροτερες παρεμβασεις μα ο τζακας λεει οτι η εστια Ν25 που ειναι και φθηνοτερη ειναι και καλυτερη.

Εσεις τι λετε Ν30 η Ν25???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ