Τζάκι Nordpeis

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148453 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Τζάκι Nordpeis
Ναι το σπιτι εχει κουφώματα που σφραγιζουν καλα.
1.ναι.Απλως δεν ξερω αν πεζει ρολο οτο ο αερας ερχεται πισω σην εστια ,όχι από κατω ,σωστο΄;
2.οχι αυτό δεν το εκανα,δεν το ηξερα
3.ναι τον εχω μονιμα ανοιχτο,ετσι μου ειπε ο τζακας.σωστό ;
4.οχι,ουτε αυτό το ηξερα.
Θα τα κανω τα παραπανω και θα δω τι γινεται.
τωρα για την θερμοτητητα δεν καταλαβα και κατι ιδιαιτερο,και εδω εχω ένα ενδιασμο.Το εκαψα για 4,5 ωρες την φορα και δεν ειδα καμια αξιολογη θερμοκρασια στον χωρο(60 τμ περιπου σαλονι-κουζινα ενιαιο,δεν το φουλαρα και στα ξυλα βεβαια -,δεν ξερω αν πεζει και αυτό ρολο) ,ανεβασε την θερμοκρασια 1,1,5 βαθμούς παραπανω ,με το θερμοστατη στα 5 μετρα απέναντι από την εστια. Αυτο που λενε δεν καθεσε κοντα ,μπροστα ,ζεστενει χωρο μεγαλο,δεν το ειδα.......
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by thomas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148457 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Τζάκι Nordpeis

thomas έγραψε: τωρα για την θερμοτητητα δεν καταλαβα και κατι ιδιαιτερο,και εδω εχω ένα ενδιασμο.Το εκαψα για 4,5 ωρες την φορα και δεν ειδα καμια αξιολογη θερμοκρασια στον χωρο(60 τμ περιπου σαλονι-κουζινα ενιαιο,δεν το φουλαρα και στα ξυλα βεβαια -,δεν ξερω αν πεζει και αυτό ρολο) ,ανεβασε την θερμοκρασια 1,1,5 βαθμούς παραπανω ,με το θερμοστατη στα 5 μετρα απέναντι από την εστια. Αυτο που λενε δεν καθεσε κοντα ,μπροστα ,ζεστενει χωρο μεγαλο,δεν το ειδα.......


thomas, κάτι δεν πάει καλά εδώ.... ειλικρινά, δε νοείται η συγκεκριμένη εστία αυτή την εποχή που ακόμη δεν πιάσαν τα κρύα, μετά από 4 ώρες καύσης να σου έχει ανεβάσει τη θερμοκρασία 5 μέτρα από την εστία μόνο 1-1,5 βαθμό... Μήπως δεν έγινε καλή εγκατάσταση; (π.χ. δεν τηρήθηκαν οι αποστάσεις γύρω από την εστία, μονώσεις, άνοιγμα περσίδων κάτω και πάνω για να λειτουργήσει η φυσική ροή, κ.λπ.).
Πάντως εάν το έβαζες με κάποια από τις προτεινόμενες επενδύσεις της Nordpeis οι οποίες είναι από ειδικό τσιμέντο με ίνες μετάλλου και εκπέμπουν στο χώρο κι αυτές θερμότητα κατά 99% θα είχες αποφύγει τις ενδεχόμενες κακοτεχνίες εγκατάστασης και θα είχες και επιλέον εκπεμπόμενη θερμότητα στο χώρο σου μέσω της επένδυσης. Το ότι δε κάθεσαι μπροστά ισχύει και η θερμότητα που εκπέμπει μέσω της ακτινοβολίας είναι πάρα πολύ ισχυρή, αλλά και ο θερμός αέρας που βγάζει στο χώρο μέσω της φυσικής ροής. Το ότι ζεσταίνουν μεγάλο χώρο επίσης ισχύει (τουλάχιστον όταν είναι ενιαίος).
Δοκίμασε να το κάψεις πιο δυνατά με στεγνά οπωσδήποτε ξύλα, (αν και αφού πάρει για τα καλά φωτιά 2 μέτρια ξύλα σε κάθε επαναγέμιση αρκούν), και να μας πεις εκ νέου εντυπώσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149938 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Τζάκι Nordpeis
george_74 εχεις δικιο με την τελευταια παραγραφο "Δοκίμασε να το κάψεις πιο δυνατά με στεγνά οπωσδήποτε ξύλα, (αν και αφού πάρει για τα καλά φωτιά 2 μέτρια ξύλα σε κάθε επαναγέμιση αρκούν), και να μας πεις εκ νέου εντυπώσεις" περνω πισω τα παραπανω ,το τζακι θελει δυνατα στην αρχη να κανει πυρολυση, να ζεσταθουν οι πλαινες πλακες, να ασπρισουν και τοτε να δεις αποδοση, βαζοντας ξυλα οξυας,δρυς ...οπως ειπες " Το ότι δε κάθεσαι μπροστά ισχύει και η θερμότητα που εκπέμπει μέσω της ακτινοβολίας είναι πάρα πολύ ισχυρή, αλλά και ο θερμός αέρας που βγάζει στο χώρο μέσω της φυσικής ροής" εγω δυστηχος σαν απειρος δεν το εκαιγα ετσι...εβαζα δυο-τρια ξυλακια καθε φορα ,τα οποία ηταν ομως απο κερασια,πλατανο,καρυδιες, χωρις να καιει δυνατα και περιμενα ματαια να ανεβασει αποδοση.Δοκιμασα και αυτο με το ανοιγμα πορτας και ολα καλα,οπως ειπες,ευχαριστω για την βοήθεια.
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by thomas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149941 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Τζάκι Nordpeis
Δε κάνει τίποτα thomas, να' σαι καλα!
Χαίρομαι που λύθηκε το "πρόβλημα".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149949 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Τζάκι Nordpeis
Εγώ πάλι έχω μια απορεία για τα τζάκια που τοποθετούνται με την δική τους επένδυση (όπως τα Nordpeis).Βλέπω το βάρος τους να φτάνει μέχρι και 1000kg σε κάποιες από αυτές.Αντέχουν οι πλάκες αυτό το βάρος;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #149955 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Τζάκι Nordpeis
Όσον αφορά τα Nordpeis τουλάχιστον, σχεδόν 1000 kg φτάνει μόνο το Salzburg L, ενώ το Salzburg XL φτάνει τα 1330 Kg. Θεωρώ όμως ότι αυτά τα 2 μοντέλα τοποθετούνται εξαιρετικά σπάνια στην Ελλάδα. Σίγουρα αν είναι κάποιος να τοποθετήσει ένα εκ των 2 θα ήταν καλύτερα πρώτα να πάρει και την άδεια του μηχανικού.
Η πλειόνοτητα των υπόλοιπων επενδύσεων όμως (σχεδόν το 90%) είναι μεταξύ των 300 έως 450 κιλών οπότε εδώ νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα και μόνο άλλες 2-3 περιπτώσεις είναι μεταξύ 500 έως 660 κιλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ