Rene Brisach, αναβάθμιση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45992 από zya7863
Απαντήθηκε από zya7863 στο θέμα Rene Brisach, αναβάθμιση
λοιπον τελικα χθες την εριξα την τρυπα...
καταφερα να ανοιξω μια τρυπα διαστασεων 12 χ 34 εκ
Θα ψαξω να βρω διαστασεις που υπαρχουν σε περσιδες και θα την διαμορφωσω αναλογα.
Τα πανω ανοιγματα ειναι 19 χ 34,5 εκ. το καθενα αρα αμα υπολογιζω σωστα εχουμε
πανω 1310 cm2
κατω 408 cm2
τα λεω καλα η γραφω οτι να ναι?

Η ροη του αερα οντως αλλαξε πλησιαζεις το χερι σου στα ανοιγματα και νιωθεις να βγαινει η ζεστη πιο πολυ αλλα οχι στο σημειο που θα ηθελα. Θα το αφησω να δουλεψει πιο πολυ και θα δω αν θα φτασει σε ενα επιθυμητο αποτελεσμα.
Ανοιγοντας την διοδο μπροστα παρατηρησα οτι ο θαλαμος επικοινωνει και με τον αερα που ερχεται απο εξω.
Φαινεται το ανοιγμα στον τοιχο σε μια απο τις φωτο που εβαλα στα αριστερα.
Ετσι πρεπει να ειναι κανονικα? Η θα επρεπε να ειναι διαχωρισμενα καπως?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80665 από zya7863
Απαντήθηκε από zya7863 στο θέμα Rene Brisach, αναβάθμιση
Επανερχομαι στο θεμα μετα τις τελευταιες πατεντες που εκανα.....

Λοιπον ανοιξα την τρυπα και οντως η ροη του αερα βελτιωθηκε αλλα οχι σε επιθυμητο σημειο που θα ηθελα για μεγαλυτερη αποδοση και να ζεσταινει τον χωρο γρηγορα.
Ετσι απο αγορα του εξωτερικου βρηκα 2 ανεμιστηρες για τζακι και τους εχω βαλει προχειρα πανω στις περσιδες. Μελλοντικα θα πατενταρω τις περσιδες και θα τους προσαρμοσω πανω τους ωστε να εχουμε και πιο ωραιαο οπτικο αποτελεσμα αν και νομιζω οτι αμα μπουνε μεσα απο τις περσιδες θα κοβει τον αερα και εχω καποιες απωλειες.
Το καθε ανεμιστηρακι βγαζει 170 κυβικα.Τα εχω συνδεσει για την ωρα παραλληλα με καλωδιο σιλικονης περασμενο πισω απο τον πετροβαμβακα, με εναν απλο διακοπτη για φωτα με ροοστατη και δουλευει αψογα απο ελαχιστες χαμηλες στροφες μεχρι το τερμα της ισχυς των ανεμιστηρων.
Αργοτερα σκεφτομαι μηπως βαλω διακοπτη με θερμοσταστη και ρυθμιζομενες στροφες. Απο οτι εχω δει στην αγορα αυτο παιζει γυρω στα 70 ευρω. Αν εχετε να προτεινετε καποιον δοκιμασμενο ευχαριστως.

Απο τοτε που τα εβαλα μετα την πρωτη μιση ωρα που αναβω τους ανεμιστηρες και ανεβαζω σιγα-σιγα τις στροφες μεσα σε ενα διωρο το πολυ, ο οροφος μου φτανει 23-24 βαθμους. Αρκετα ικανοποιητικο το αποτελεσμα και ο αερας αρκετα ποιοτικος χωρις μυρωδιες.

Πριν κλεισω την περσιδα με γυψο και το βαψω εχω καποια ερωτηματα αν μπορειτε να με βοηθησετε
Η περσιδα που μπηκε ειναι ανοιγομενη γιατι οταν δεν δουλευει το τζακι και δεν εχει ροη ο αερας το κρυο που φερνει ειναι αρκετο.Ειναι λογικο να γινεται αυτο???
Επισης οπως φαινεται και στην φωτο στην τρυπα που μπαινει ο εξωτερικος αερας δεν οδηγειται με καποιο σωληνα στην εισαγωγη του τζακιου που εχει αλλα διοχετευται σε ολη την φουσκα.Ετσι πρεπει να ειναι?
Μηπως γι αυτο οταν δεν δουλευει το τζακι απο κατω βγαζει πολυ κρυο αερα?
Οταν εχω το τζαμι σχεδον κατεβασμενο ολο (μονο 5 ποντους ανοιχτο) κανει τρελο ρευμα μεσα στο τζακι. Κακο δεν ειναι αυτο βεβαια γιατι με βοηθαει να αναψω το τζακι σε 10 λεπτα και γινεται κολαση μεσα στον θαλαμο καυσης. Θα επρεπε ομως να συμπεριφερεται ετσι η ειναι επειδη μπαινει ο εξωτερικος αερας χυμα μεσα στην κατασκευη του τζακιου?

Συγγνωμη αν κουρασα και ευχαριστω προκαταβολικα για τις συμβουλες

* Περιττο να πω οτι η εταιρεια που μου ζητησε 850 ευρω για να μου κανει κατι αντιστοιχο και τους ειπα ελατε να το δουμε απο κοντα οπως μου προτεινανε..... ακομα ερχεται....

*Δεν μπορω να ανεβασω φωτο παρολο που τις εχω μικρινει κατω απο 100kb.
Ξερει κανεις τι γινεται?
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by zya7863.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.055 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ