Θέρμανση 500τ.μ. - Δύσκολη (;) περίπτωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51290 από STH
Καλησπέρα!
Νέος στο forum με ανησυχίες και προβληματισμούς, όπως οι περισσότεροι!
Η περίπτωσή μου είναι μάλλον δύσκολη. Έχω να θερμάνω έναν μεγάλο ενιαίο χώρο 135μ2, που όμως ένα μέρος του είναι εσωτερικό αίθριο, με αποτέλεσμα να δημιουργείται όγκος περίπου 500 μ3. Αυτός ο χώρος αποτελεί το σαλόνι, καθιστικό, τραπεζαρία, κουζίνα και γραφείο του σπιτιού, ενώ τα υπνοδωμάτια χωρίζονται από τα παραπάνω με πόρτα.
Όπως θα δείτε και από τις φωτογραφίες που ανεβάζω, το τζάκι είναι "ευάερο και ευήλιο" και βρίσκεται στο καθιστικό. Η καμινάδα (περίπου 8 μέτρα από το κέντρο της εστίας) αλλά και η φούσκα είναι ντυμένα με γυψοσανίδα. Εξωτερική παροχή δεν έχει το τζάκι, αλλά αν χρειαστεί να γίνει είναι εύκολο γιατί ο τοίχος του τζακιού είναι εξωτερικός.
Το ερώτημα που έχω είναι ποιά είναι η πιο κατάλληλη λύση για την θέρμανση αυτού του χώρου, προφανώς χωρίς να χρειαστεί να... "πουληθώ"

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.
Σωτήρης
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51299 από dimlyk
δηλ μιλας για 4 μετρα υψος ? ... οχωρος ειναι σχετικα τετραγωνισμενος ?
για τους λοιπους χωρους πως εχεις λυσει το θεμα της θερμανσης ?... η αναρωτιεσαι αν με το τζακι σου μπορεις να καλυψεις αυτον τον χωρο?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51309 από STH
Απαντήθηκε από STH στο θέμα Θέρμανση 500τ.μ. - Δύσκολη (;) περίπτωση
Χμμμμ, κάπως έτσι.
Ο χώρος είναι ενιαίος τετραγωνισμένος και ένα μεγάλο μέρος του έχει πολύ μεγάλο ύψος (φαντάσου ένα αίθριο). Για να διευκολύνω έχω κάνει ένα σχεδιάγραμμα. Οι υπόλοιποι χώροι προς το παρόν θερμαίνονται με καλοριφέρ (όπως και ο στγκεκριμένος βέβαια), αλλά επειδή το πετρέλαιο θα τελειώσει κάποια στιγμή, ψάχνομαι για εναλλακτικό τρόπο.
Το ερώτημα είναι τι μπορώ να κάνω στο τζάκι μου (κασέτα, foyer ή μονομπλοκο και σε τι μοντέλο να προσανατολιστώ), για να καταφέρω να ζεστάνω τόσο μεγάλο όγκο αέρα.

Ευχαριστώ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51311 από dimlyk
για την μετρατροπη του τζακιου δεν ειμαι ο καταλληλος να σου απαντησω ...μια και το δικο μου κανει μονο για μπριζολακια :)

με τους υπολοιπους χωρους τι θα κανεις ?...θα συνεχισεις με πετρελαιο ? ...γιατι με ενα τζακι ...χλωμο το βλεπω .
και το λεω αυτο γιατι μια λυση θα ηταν ενας λεβητας στερεων η μια αντλια θερμοτηατας οποτε σ αυτη την περιπτωση δεν βλεπω τον λογο να μπαινεις σε διπλα εξοδα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51325 από kanalarxhs1
Φιλε μου η καμιναδα που βλεπω ειναι μεταλλικη?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kanalarxhs1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #51326 από dora-serres
Γιατί δεν αλλάζεις λέβητα ώστε να σαι σίγουρος ότι θα το ζεστάνεις όλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ