Μετατροπή τζακιού και σύνδεση με καλοριφέρ

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53795 από Katemari
Καλησπέρα :)

Θα ήθελα τη βοήθειά σας λόγω ασχετοσύνης.

Έχουμε ένα τζάκι κτιστό σε μία σαλονοτραπεζαρία περίπου 35-40τ.μ.
Και δύο δωμάτια από περίπου 12-15τ.μ. και μια κουζίνα 15-20τ.μ.

Το σπίτι βρίσκεται σε όροφο (μόνο του) και είναι ανοικτό γύρω γύρω από παντού. Έχει διπλά τζάμια και μια μέτρια μόνωση υποθέτω. Βρίσκεται στην Αθήνα.

Σκεφτόμασταν να μετατρέψουμε το τζάκι μας σε ενεργειακό με σκοπό να ζεσταθεί όλο το σπίτι (100τ.μ.).
Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό βέβαια, εκτός κι αν ενωθεί με τα καλοριφέρ (οι σωληνώσεις των οποίων βρίσκονται κάπως μακριά από το τζάκι και το να τραβηχτούν σωλήνες ως εκεί ούτε ξέρω πως θα γινόταν πρακτικά ούτε πως θα ήταν αισθητικά).

Μέχρι τώρα τη βγάζουμε με a/c αλλά η ποιότητα της ζέστης δεν είναι ικανοποιητική.

Ξέρει κάποιος να μου πει για τι κόστος μιλάμε για μια αξιοπρεπή εγκατάσταση; Και μετά για τι κόστος μιλάμε όσο αφορά στην ετήσια κατανάλωση;

Σκεφτόμουν επίσης μια εγκατάσταση φυσικού αερίου μόνο για το διαμέρισμά μας. Το κόστος δε νομίζω ότι είναι μεγαλύτερο άλλωστε, η κατανάλωση όμως σίγουρα.

Κάθε σκέψη και πρόταση δεκτή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο όποιου ασχοληθεί.

Καλό απόγευμα :)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53851 από GT
Katemari καλωσήρθες στο φόρουμ!

Εύχομαι να βρεις την ιδανική λύση για να θερμάνεις ποιοτικά και οικονομικά το σπίτι σου!

Η λύση του υδραυλικού τζακιού δεν είναι ιδιαίτερα αγαπητή στους συμφορουμίτες μας, καθώς έχεις ένα λέβητα μέσα στο σαλόνι σου, με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό από άποψη ασφάλειας.

Θα πρέπει να δώσεις ένα σεβαστό ποσό για την εστία, αποφεύγοντας φτηνές λύσεις για λόγους ασφαλείας, αλλά και αρκετά χρήματα για παρελκόμενα και εγκατάσταση, με αποτέλεσμα να φτάνεις σε ποσά με τα οποία θα μπορούσες ίσως να έχεις πχ λέβητα πέλλετ "με το κλειδί στο χέρι".

Θα πρέπει επίσης να έχεις αρκετό χώρο για ξύλα, τα ξύλα να είναι ξερά και να τα βρίσκεις και σε λογική τιμή (δύσκολο στην Αθήνα), αλλιώς θ' αργήσεις πολύ να αποσβέσεις την επένδυσή σου.

Αυτά τα τζάκια συνήθως καίνε πολύ, καθώς αποδίδουν αρκετά περισσότερα kW απ' ότι πχ τα αντίστοιχα αερόθερμα.

Τώρα το πόσο θα κάψεις, εξαρτάται από το τι ποσό ενέργειας θα ζητήσει το σπίτι σου.

Αν επιμένεις στη λύση του τζακιού, εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα αερόθερμο.
Υπάρχουν οικονομικές λύσεις λίγο πάνω από το χιλιάρικο, που θα σου ζεστάνουν τέλεια το δωμάτιο του τζακιού και τα κοντινά, αλλά θα συμβιβαστείς με λίγο χαμηλότερη θερμοκρασία στα μακρινά, μιας και έχεις και μέτρια μόνωση
Υπάρχουν και πιο ακριβές λύσεις, που δίνουν τη δυνατότητα μεταφοράς θερμού αέρα με αεραγωγούς σε απομακρυσμένα δωμάτια, αλλά με σαφώς μεγαλύτερη τιμή.

Όπως καταλαβαίνεις, υπάρχουν λύσεις για όλα τα βαλάντια.

Αν και είναι πολύ παράτολμο για μένα να σου προτείνω λύση, σου συνιστώ να μελετήσεις το ενδεχόμενο να συνδυάσεις μια αερόθερμη εστία φυσικής ροής με εξωτερική μόνωση πχ των πιο κρύων δωματίων ή του βορινού κλπ.

Ίσως και το συνολικό κόστος να είναι όμοιο με αυτό ενός υδραυλικού τζακιού.

Πες μας τι ποσό μπορείς να διαθέσεις, πόσο πετρέλαιο περίπου χρειάζεσαι ανά σεζόν για ικανοποιητική θέρμανση και ανέβασε μια κάτοψη του σπιτιού, γιατί μιλάμε λίγο στον αέρα.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54196 από Katemari
Καλώς σας βρήκα. Σε ευχαριστώ :)

Μου έμαθες ήδη πράγματα για τα οποία δεν είχα ιδέα (ότι υπάρχει τρόπος να μεταφερθεί ο αέρας σε απομακρυσμένα δωμάτια) και ακούγονται πολύ ενδιαφέροντα (για τι κόστος μιλάμε άραγε;).

Οπότε, έχουμε και λέμε. Υδραυλικό τζάκι ίσον λέβητας στο σαλόνι και θέμα ασφαλείας, κόστους και αισθητικής.

Έτσι όπως το είπες για τη σόμπα πέλετ σαν να την θεωρείς προτιμότερη λύση, σωστά;

Δεν επιμένω στη λύση του τζακιού, απλώς μ'αρέσει το τζάκι. Χώρο για ξύλα έχουμε άφθονο, αποθήκη στο υπόγειο και σκεπαστό κομμάτι στο μπαλκόνι. Και τις σόμπες σκεφτόμασταν. Απλώς προσπαθώ να σκεφτώ τι θα ζέσταινε συνολικότερα το σπίτι και για αυτό σκέφτομαι τα υδραυλικά, ακόμα και την εγκατάσταση φυσικού αερίου στο διαμέρισμα.

Ορίστε και μια πρόχειρη κάτοψη, ελπίζω να βοηθάει λιγάκι στην κατανόηση του χώρου. Όσο για την μέχρι τώρα κατανάλωση, δε μπορώ να απαντήσω γιατί είναι μια περίεργη συνθήκη η πολυκατοικία μας κι επίσης εγώ δεν έχω περάσει ολόκληρο χειμώνα ακόμα εκεί πέρα.

Όσο για το ποσό που διαθέτουμε.. Αν είναι να τα σκάσουμε όλα μαζί, δε διαθέτουμε τίποτα :)
Αλλιώς φαντάζομαι θα φτάναμε στα 1500 ή κάτι τέτοιο. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξεκινήσαμε από το budget αλλά από το γεγονός ότι κάτι πρέπει να κάνουμε να ζεσταθούμε.

Η πάνω και η κάτω πλευρά είναι μεσοτοιχίες με άλλα οικόπεδα (μονοκατοικίες).
Οι σωλήνες του καλοριφέρ και η ηλεκτροβάνα περνάνε από την πάνω αριστερά γωνία της κουζίνας.

Ευχαριστώ και πάλι!
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Katemari.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54360 από GT
Βασικά στα 1500 που σκοπεύεις να δαπανήσεις, ένα ποιοτικό υδραυλικό τζάκι εγκατεστημένο σωστά, δεν το πλησιάζεις καν.

Επίσης ξεχνάς και τη μόνωση.

Στα χρήματα αυτά, νομίζω έχεις να επιλέξεις μεταξύ αερόθερμου ενεργειακού τζακιού φυσικής ροής ή αερόθερμης σόμπας pellet.

Μια οικονομική, δοκιμασμένη, αξιόπιστη λύση για τζάκι είναι το Invicta Selenic 700 . Πωλείται στο Leroy Merlin στα 609€ και υπολογίζεις άλλα +-500€ για υλικά και περαστικά.

Μια άλλη λύση, είναι Κινέζικη αερόθερμη σόμπα pellet, στα χρήματα που θες να διαθέσεις. Μη σε φοβίζει το "Κινέζικη", μια χαρά είναι. Στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα , στα 1200-1300€ περίπου. Στο θέμα αναφέρονται διαφορετικές σόμπες και όχι μόνο μία.

Το μειονέκτημα στο pellet είναι ότι πρέπει να βγάλεις μια μικρή καμινάδα και ότι επηρεάζεται πολύ από τις διαφορετικές ποιότητες καυσίμου. Επίσης πρέπει οπωσδήποτε να επιλέξεις προϊόν με σωστό aftersales.

Το μειονέκτημα στο τζάκι είναι ότι σην Αθήνα τα ξύλα είναι πανάκριβα.

Διάβασε, στάθμισε και εδώ είμαστε.

Εξυπακούεται ότι μπορεί να υπάρχουν και καλύτερες λύσεις, απλά τις παραπάνω τις θεωρώ πιο συμφέρουσες εγώ. Σημειωτέον, δεν είμαι ειδικός.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Katemari

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57272 από Katemari
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Πάω να κοιτάξω το τζάκι που είπες και τη σόμπα. Να δω και τιμές πέλλετ και ξύλου. Τώρα για τα μέσα δωμάτια...Μάλλον με a/c μας βλέπω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ