Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55352 από jk
Laudel promo aero - τοποθέτηση! δημιουργήθηκε από jk
Καλημέρα σε όλους.Στην τοποθέτηση του laudel promo aero(με βεντιλατερ και αεροθάλαμο) χρειάζεται μόνωση και που;Ο αεροθάλαμος που είναι ενσωματωμένος χρειάζεται μόνωση(πετροβάμβακα, κεραμοβάμβακα).Να είστε καλά για τις γνώσεις που προσφέρετε και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56549 από jk
Απαντήθηκε από jk στο θέμα Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero
Έχω κι εγώ την ίδια απορία με ένα laudel 700 promo aero για τη μόνωση.
Αλήθεια GT, αν έχει μεταλλικό θερμοθάλαμο γύρω από την εστία χρειάζεται η περσίδα εκτόνωσης ψηλά εκτός θερμοθαλάμου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56559 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero

jk έγραψε: Έχω κι εγώ την ίδια απορία με ένα laudel 700 promo aero για τη μόνωση.
Αλήθεια GT, αν έχει μεταλλικό θερμοθάλαμο γύρω από την εστία χρειάζεται η περσίδα εκτόνωσης ψηλά εκτός θερμοθαλάμου;


Αυτό είναι foyer με πρόσθετο θερμοθάλαμο απ' ότι είδα, σωστά?

Νομίζω επιβάλλεται, γιατί αυτός ο θερμοθάλαμος, αν είδα καλά, είναι απλά ένα λαμαρινένιο κουτί, ούτε μονώσεις έχει ούτε τίποτα, οπότε καλό είναι να κάνουμε μια εκτόνωση, να μην την ακούσει η κατασκευή μας από υπερθέρμανση, μιας και θα διαρρέει θερμότητα. Και να πάρουμε και λίγη ζεστούλα παραπάνω.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56582 από jk
Απαντήθηκε από jk στο θέμα Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero
Και η μόνωση πού πάει;Κολλημένη στον τοίχο ή τυλιχτή γύρω από τη λαμαρίνα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57031 από jk
Απαντήθηκε από jk στο θέμα Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero
.Ο αντιπρόσωπος μου είπε θα βάλει κεραμοβάμβακα περιμετρικά της λαμαρίνας.Και ρωτάω:Οι ίνες του κεραμοβάμβακα θα απορροφούνται από το βεντιλατέρ που είναι κάτω από τη λαμαρίνα(θερμοθάλαμο);

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57053 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero

jk έγραψε: Και η μόνωση πού πάει;Κολλημένη στον τοίχο ή τυλιχτή γύρω από τη λαμαρίνα;


Αν πράγματι είναι απλά λαμαρινένιο κουτί, νομίζω υποχρεωτικά στον τοίχο, αν ακουμπάει στο κουτί θα βρωμάει.

jk έγραψε: Για την τοποθέτηση στον τοίχο και στη γυψοσανίδα το μαλλιαρό θα είναι κολλημένο στον τοιχο και στη γυψοσανίδα και το αλουμίνιο θα βλέπει εσωτερικά τη φούσκα και τη λαμαρίνα εξωτερικά του τζακιού σου .Πολλοί τζακάδες το κάνουν κι έτσι .Πάντως ο δικός μου είναι για κλωτσιές.Χωρίς μόνωση η λαμαρίνα .Ο αντιπρόσωπος μου είπε θα βάλει κεραμοβάμβακα περιμετρικά της λαμαρίνας.Και ρωτάω:Οι ίνες του κεραμοβάμβακα θα απορροφούνται από το βεντιλατέρ που είναι κάτω από τη λαμαρίνα(θερμοθάλαμο);


Αν κατάλαβα καλά, το τζάκι σου είναι 3 ξεχωριστά κομμάτια και όχι ενιαίο (μονομπλόκο): foyer, θερμοθάλαμος, βεντιλατέρ. Ανάλογα από που θα τραβάει αέρα το βεντιλατέρ, τι διαδρομή θα ακολουθεί ο αέρας και πως. Αν ο αέρας δεν έρχεται σε επαφή με το μονωτικό, δε βλέπω το πρόβλημα.
Το βεντιλατέρ πως να μπει κάτω από το θερμοθάλαμο? Κάτω από την εστία δε θα μπει? Αν λοιπόν τραβάει αέρα με αεραγωγό και όχι χύμα, τον εισάγει στον κλειστό μεταλλικό θερμοθάλαμο και μετά εξάγεται μέσω αεραγωγών στο σαλόνι και όχι χύμα πχ μέσω περσίδων στη φούσκα, νομίζω δε θα έχει επαφή με τον κεραμοβάμβακα.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ