Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76810 από jk
Απαντήθηκε από jk στο θέμα Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero
Παιδια εβαλα το laudel promo 700 aero αλλα το βεντιλατερ του(650 αρι) εχει 10 σκαλες και στις πρωτες 9 ακουγεται βομβος.Στη 10ατη σταματαει ο βομβος.Ο δευτερος μαστορας που μου εφερε ο αντιπροσωπος (ο πρωτος μου ειπε οτι ειναι ενταξει)ειπε οτι οταν κοβεις το ρευμα στο βεντιλατερ, αυτο ντιμαρει.Εγω δεν την εχω ξανακουσει αυτη την εκφραση!Την εχει ακουσει κανενας;Το θεμα ειναι οτι ειναι ενοχλητικο στις χαμηλες στροφες.Μηπως φταιει το οτι δεν εχω κλεισει το τζακι ακομα μπροστα με γυψοσανιδα;Ξερει κανεις κατι να μου πει η να μου προτεινει;
Σημ. Ο βομβος μεταφερεται και σε δωματιο μεσω αεραγωγου.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76825 από Στελιος1
Ντιμαρει θα πει βγαζει βομβο λογω του dimer. Νταιμερ ειναι ο ρυθμιστης τασης για φωτα κτλ αντι του ροοστατη. Δεν φτανει η τροφοδοσια του κοντρολ σε αμπερ, η ισχυς δηλαδη. Πιθανοτατα αν αλλαξεις κοντρολ να σταματησει (παντα υπαρχει αυτος ο θορυβος αλλα ανεπαισθητος)η φταιει το κοντρολ δηλαδη η ειναι πολλα βατ για αυτο ο ανεμιστηρας.
Γενικα ειναι λαθος ρυθμιση αυτα τα κοντρολ. Ανεμιστηρα με σκαλες και 3-4 θερμοστατες επρεπε να βαζουμε, η μετασχηματιστη με σκαλες, η ινβερτερ, αλλα ολ αυτα ειναι πολυεξοδα η ογκωδη. Σε γενικες γραμμες ομως καλα δουλευουν τα κοντρολ αυτα τα φτηνιαρικα, ισως ετυχε σε εσενα. Το κοντρολ ειναι για 200 βατ συνηθως, αν το βεητυλατερ ειναι παρα πανω φταιει αυτο, το οτι δεν επαρκει το ρευμα και αγκομαχαει. ζητα αλλαγη κοντρολ και αν κανει τα ιδια τοτε αλλαξε ανεμιστηρα με μικροτερα βατ.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Στελιος1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76829 από stergiosbik

Στελιος1 έγραψε: Ντιμαρει θα πει βγαζει βομβο λογω του dimer. Νταιμερ ειναι ο ρυθμιστης τασης για φωτα κτλ αντι του ροοστατη. Δεν φτανει η τροφοδοσια του κοντρολ σε αμπερ, η ισχυς δηλαδη. Πιθανοτατα αν αλλαξεις κοντρολ να σταματησει (παντα υπαρχει αυτος ο θορυβος αλλα ανεπαισθητος)η φταιει το κοντρολ δηλαδη η ειναι πολλα βατ για αυτο ο ανεμιστηρας.
Γενικα ειναι λαθος ρυθμιση αυτα τα κοντρολ. Ανεμιστηρα με σκαλες και 3-4 θερμοστατες επρεπε να βαζουμε, η μετασχηματιστη με σκαλες, η ινβερτερ, αλλα ολ αυτα ειναι πολυεξοδα η ογκωδη. Σε γενικες γραμμες ομως καλα δουλευουν τα κοντρολ αυτα τα φτηνιαρικα, ισως ετυχε σε εσενα. Το κοντρολ ειναι για 200 βατ συνηθως, αν το βεητυλατερ ειναι παρα πανω φταιει αυτο, το οτι δεν επαρκει το ρευμα και αγκομαχαει. ζητα αλλαγη κοντρολ και αν κανει τα ιδια τοτε αλλαξε ανεμιστηρα με μικροτερα βατ.


Στελιο καλως μας ηρθες ξανα! :)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76831 από dimlyk
δηλ μια και φανταζομαι εισαι στην εγγυηση απαιτησε να στο φτιαξουν με οποιο τροπο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77210 από jk
Απαντήθηκε από jk στο θέμα Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero
Πηρα τηλ. κι αλλον εμπορο κι εγκαταστατη στην Αθηνα(εγω μενω Πατρα), ο οποιος εχει βαλει του αδερφου μου ενα edilkamin techno 2 και που εμπορευεται και laudel. Δυστυχως μου ειπε οτι αυτα τα βεντιλατερ στα laudel 700 promo aero εχουν θεμα στις 9 πρωτες σκαλες.Μου προτεινε να του βαλω ενα ροοστατη χειροκινητο αλλα και παλι παιζεται.Μπορει και να θελει πιο ακριβο βεντιλατερ.Θα βαλω και τη γυψοσανιδα να δω τι κοβει απο βομβο και θα δω.
Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81334 από Στελιος1

jk έγραψε: Πηρα τηλ. κι αλλον εμπορο κι εγκαταστατη στην Αθηνα(εγω μενω Πατρα), ο οποιος εχει βαλει του αδερφου μου ενα edilkamin techno 2 και που εμπορευεται και laudel. Δυστυχως μου ειπε οτι αυτα τα βεντιλατερ στα laudel 700 promo aero εχουν θεμα στις 9 πρωτες σκαλες.Μου προτεινε να του βαλω ενα ροοστατη χειροκινητο αλλα και παλι παιζεται.Μπορει και να θελει πιο ακριβο βεντιλατερ.Θα βαλω και τη γυψοσανιδα να δω τι κοβει απο βομβο και θα δω.
Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες!



Αυτα τα κοντρολ εσωσαν τ κοσμο. Ειναι η πιο ισσοροπημενη ''φτηνιαρικη'' τροφοδοσια, αν βαλεις χειροκινητο 99% θα κανει τα ιδια, για χειροκινητο μονο με μετασχηματιστη και 3 σκαλες θα ησυχασεις δια παντως αλλα.. χειροκινητο?? Δε λεει.. Ινβερτερ θα ναι τελειο αλλα με κοστος 200-300 ευρω. Αλλαξε βεντυλατερ και προσεξε τα βατ του να ειναι γυρω στα 150, τα κυβικα δεν παιζουν ρολο ουτε η ποιοτητα. Δεν του φτανει το ρευμα, η ενταση δηλαδη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ