Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57293 από jk
Απαντήθηκε από jk στο θέμα Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero
Ο κεραμοβάμβακας βγάζει αιωρούμενα σωματίδια όπως ο πετροβάμβακας;Αν ναι,μπορώνα βάλω φίλτρο ενεργού άνθρακα στο στόμιο του βεντιλατέρ;Ο κεραμοβάμβακας δεν έχει θερμοκρασία διάσπασης πάνω από 1000 βαθμούς Κ; Γιατί να καεί και να μυρίζει αν μπει περιμετρικά της λαμαρίνας;Το ρωτάω αυτό γιατί τοποθέτησα το laudel 700 promo aero χωρίς να σπάσω όλη τη φούσκα του πρώην τζακιού μου κι έτσι μου είναι δυσκολο έως ακατόρθωτο να βγει θερμοθάλαμος με μόνωση πετροβάμβακα στον τοίχο και στα κομμάτια γυψοσανίδας που θα βάλω.Αυτό μπορεί να το κάνω καλοκαίρι.Αλλά άμα πιάσει η περιμετρική θερμομόνωση της λαμαρίνας γιατί να φτιάξω μεγάλο θερμοθάλαμο; Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57316 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero
Νομίζω όλοι οι xxxxxβάμβακες κάτι βγάζουν από σωματίδια.

Φίλτρο λογικά μπορείς να βάλεις, αλλά θα εμποδίζει τη ροή του αέρα και δεν ξέρω πόσο αρνητικές λειτουργικές συνέπειες μπορεί να έχει αυτό.
Το ζήτημα θα είναι να μην αργεί η ροή τόσο πολύ, ώστε να αναπτυχθούν υπερβολικές θερμοκρασίες, λόγω μη απαγωγής του θερμού αέρα.
Και ως προς τη θέρμανση, λογικά θα έχεις μικρότερη ροή με μεγαλύτερη θερμοκρασία, ενώ ζητούμενο είναι το αντίστροφο.
Αν μπορείς, κάνε δοκιμή - σύγκριση με και χωρίς και βλέπεις.

Ο κεραμοβάμβακας όντως αντέχει σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες, πιο πολύ από τον πετροβάμβακα, την ακριβή θερμοκρασία δεν τη θυμάμαι.

Αν το 1000oC είναι η μέγιστη θερμοκρασία αντοχής του υλικού, δε σημαίνει ότι δε θα μυρίσει σε μια θερμοκρασία πχ των 250oC.
Αν και δεν ξέρω, υποθέτω κατασκευάζεται με τρόπο παρόμοιο με τον πετροβάμβακα, δηλαδή ίνες που συγκολλούνται με ρητίνες. Αν ισχύει αυτό λοιπόν, η θερμοκρασία αντοχής των ρητικών αυτών θα θέτουν το όριο για την αποφυγή οσμών.

Εσένα αυτό που πιστεύω ότι πρέπει να γίνει, δεν είναι "λειτουργικά" θερμοθάλαμος ακριβώς, μιας και θερμοθάλαμο έχεις, το μεταλλικό. Πιο πολύ μόνωση είναι για να μη χάνεις θερμότητα αλλά και να μη ζορίζεται η κατασκευή από τις θερμοκρασίες.

Τώρα αν δε γίνεται να κατασκευαστεί κανονικά... πάσο.

Πάντως ψάξου λίγο, ακόμα και με κεραμοβάμβακα, αν θα τυλίξεις τελικά ή όχι τη λαμαρίνα. Μήπως σου μυρίζει και μετά θες πάλι ανοίγματα για επισκευή.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57642 από jk
Απαντήθηκε από jk στο θέμα Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero
GT τις ένθετες κασέτες πώς τις μονώνουν αφού δεν πειράζουν καθόλου φούσκα;Σ'ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες και συγνώμη στον john tsik που μέσω του προβλήματός του κοιτάω να λύσω και το δικό μου!Και το σημερινό που μου είπε ο μάστορας είναι ότι και με ξετίλυχτη τη λαμαρίνα με κεραμοβάμβακα πάλι το ίδιο αποτέλεσμα σε ζέστη θα έχω.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jk. Αιτία: Συμπλήρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57746 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απορίες εγκατάστασης για Laudel 700 Promo Aero

jk έγραψε: GT τις ένθετες κασέτες πώς τις μονώνουν αφού δεν πειράζουν καθόλου φούσκα;Σ'ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες και συγνώμη στον john tsik που μέσω του προβλήματός του κοιτάω να λύσω και το δικό μου!Και το σημερινό που μου είπε ο μάστορας είναι ότι και με ξετίλυχτη τη λαμαρίνα με κεραμοβάμβακα πάλι το ίδιο αποτέλεσμα σε ζέστη θα έχω.


Όπως όπως, όσο επιτρέπουν τα υπάρχοντα κενά.

Ορισμένοι δεν μονώνουν καθόλου. Εγκαθιστούν - κουμπώνουν καμινάδα - διορθώνουν επένδυση όπου χρειαστεί και τέλος.

Ως προς το "άμεσο" τύλιγμα επί του σώματος του θερμοθαλάμου, συμφωνώ ότι ως προς τη ζέστη δε θα αλλάξει κάτι.

Αλλά καλό θα ήταν να μονωθεί ο χώρος περιμετρικά του θερμοθαλάμου, ώστε αφενός να μη χάνεις θερμότητα ζεσταίνοντας τα ντουβάρια, ειδικά αν κάποιο από αυτά είναι εξωτερικός τοίχος, αφετέρου να μη δέχονται υπερβολικά θερμικά φορτία τα δομικά στοιχεία της κατασκευής.

Θα διαβάσω όλο το θέμα :S και θα δω αν μπορώ να σου ανοίξω νέο (εφόσον δε χάνει τη ροή της μια από τις 2 συζητήσεις και μάλλον η δική σου, γιατί νομίζω εξαρτάται από κάποια ποσταρίσματα του john tsik αν θυμάμαι καλά. Επιφυλάσσομαι).
Έγινε διαχωρισμός. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62621 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Laudel promo aero - τοποθέτηση!
Τι έκανες τελικά με το θέμα της μόνωσης, jk;

Ο εγκαταστάτης τι είπε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63526 από jk
Απαντήθηκε από jk στο θέμα Laudel promo aero - τοποθέτηση!
DOOM_NX ο αντιπρόσωπος έφερε άλλο εγκαταστάτη ο οποίος μου είπε θα ντύσει κουβέρτα κεραμοβαμβακα το τζάκι.Σκέφτομαι ότι αφού πίσω και πλάγια του τζακιού υπήρχε πυρότουβλο(από το παλιό τζάκι) εκτός από λιγα πυρότουβλα που αφαιρέθηκαν για την τοποθέτηση του laudel και ότι στο 1 μέτρο πάνω από το τζάκι υπάρχει μια τσιμεντένια σκεπή, σαν καμπανα, με άνοιγμα πάνω και μπροστα για να περνουν η καμιναδα και οι 2 αεραγωγοι μάλλον το σκέφτομαι αν θα μονώσω τη συσκευή.Οι αεραγωγοί μέσα στη φούσκα χρειάζονται μόνωση, και τι; Ευχαριστώ.
GT τι γνωμη έχεις για τα πυρότουβλα γύρω από τη συσκευή;Χρειάζεται η μόνωση;Σ'ευχαριστώ.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jk. Αιτία: Συμπλήρωμα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ