Salgueda Insert 700 GV

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60548 από james77
Salgueda Insert 700 GV δημιουργήθηκε από james77
Καλησπερα μετα απο λιγο σκεψη(ημουν μεταξυ ξυλοσομπας και κασετας) και ψαξιμο κατελεληξα να βαλω στο ανοιχτο μ τυπο τζακιου απο πυροτουβλο μια Salgueda Insert 700 GV σε τιμη 950 ευρω. Ημουν μεταξυ σε αυτην και και σε μια ECOSTAR αλλλα η 2η δεν υπηρχε και επρεπε να περιμενω 20 μερες.
θΑ ηθελα την αποψη σας για την κασετα αυτη αν την γνωριζετε ειναι αξιοπιστη?Γνωριζετε αν τα βεντιλατερ ακουγοντε κανουν θορυβο?Θα επρεπε να προσεξω κατι κατα την τοποθετηση της?Το τζακι δεν εχει τρυπα να περνει απο εξω αερα πρεπει να ανοιχτει υποχρεωτικα?

Ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60637 από james77
Απαντήθηκε από james77 στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
καμια γνωμηη-αποψη... θα ηθελα αν την παραγγειλω αυριο

james77 έγραψε: Καλησπερα μετα απο λιγο σκεψη(ημουν μεταξυ ξυλοσομπας και κασετας) και ψαξιμο κατελεληξα να βαλω στο ανοιχτο μ τυπο τζακιου απο πυροτουβλο μια Salgueda Insert 700 GV σε τιμη 950 ευρω. Ημουν μεταξυ σε αυτην και και σε μια ECOSTAR αλλλα η 2η δεν υπηρχε και επρεπε να περιμενω 20 μερες.
θΑ ηθελα την αποψη σας για την κασετα αυτη αν την γνωριζετε ειναι αξιοπιστη?Γνωριζετε αν τα βεντιλατερ ακουγοντε κανουν θορυβο?Θα επρεπε να προσεξω κατι κατα την τοποθετηση της?Το τζακι δεν εχει τρυπα να περνει απο εξω αερα πρεπει να ανοιχτει υποχρεωτικα?

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60667 από kostas.b
Απαντήθηκε από kostas.b στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Ετσι οπως εχεις γραμμενο το πρωτο σου ποσταρισμα μου εδωσες την εντυπωση οτι την εχεις ειδη βαλει.Στην συνεχεια βεβαια μας αναφερεις οτι θελεις να την παραγγειλεις.Any way.
H saguela μαζι με την laudel ανηκουν στην invicta την μαμα εταιρεια.
Προκειται για μια πολλη καλη κασσετα σε πολλη καλη τιμη και αρκετα δυνατη.
Εχω τοποθετησει την αντιστοιχη invicta 700 turbo και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση της.
Για την εγκατασταση ακολουθησε κατα γραμμα το manual της εστιας και για οποια απορια και δυσκολια συναντησεις εδω ειμαστε για να σε βοηθησουμε.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": james77

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60680 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Η εταιρία είναι καλή.
Η κασέτα επίσης λογικά πρέπει να είναι καλή.
Ο θόρυβος είναι υποκειμενικό θέμα αν ενοχλεί, αν και γενικά στις μεγάλες σκάλες ενοχλούν.
Αέρα απ' έξω να φέρεις οπωσδήποτε.
Για την εγκατάσταση, κάνε ότι λέει ο κατασκευαστής και ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟ ΤΖΑΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.
Στην εγκατάσταση συμπεριλαμβάνεται και η σωστή καμινάδα, αν θες να δουλέψει σωστά η εστία και να ζεσταθείς.
Η κλασσικά πατάτα που κάνουν οι τζακάδες και πρέπει να αποφύγεις, είναι ότι βάζουν ένα σπιράλ στην κασέτα και το χώνουν χύμα στην παλιά καμινάδα.

Κανονικά πρέπει να μπει χωνευτά ίνοξ ευθείας ραφής εσωτερικά στην παλιά καμινάδα μέχρι πάνω και να σφραγιστούν τα κενά στο ταβάνι σου και πάνω στην απόληξη της καμινάδας, για να μην ελκύεται ζεστός αέρας από το σπίτι σου και πέφτει η αποδιδόμενη ισχύς.

Αυτά τα ολίγα και εδώ είμαστε και στην πορεία.

Αλλά στο ξαναλέω: ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΠΑΤΕΝΤΕΣ ΤΟΥ, μπορεί να το μετανιώσεις.
Επίσης, μην τον εξοφλήσεις.
Άσε ένα σημαντικό ποσό, με τη συμφωνία να εξοφληθεί ΕΦΟΣΟΝ το τζάκι λειτουργεί σωστά.
Γιατί αν τον εξοφλήσεις και μετά δε ζεσταίνεσαι, δε θα τον βρίσκει ούτε η Νικολούλη...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60722 από james77
Απαντήθηκε από james77 στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σ και συγνωμη αν σε μπερδεψα,αυριο το πρωι θα την παραγγειλω και για αυτο εστειλα το ποστ.Για την τοποθετηση της εχω βρει καποιον τζακα τον οποιο μου τον εχουν συστησει απλα εχω αγχω8ει λιγο με την εγκατασταση της,για αυτο εκανα και εκανα αυτες τις ερωτησεις .
Τον ρωτησα αν θα πρεπει να βαλουμε περσιδες στην φουσκα και μου ειπε πως δεν ειναι απαραιτητο.
Το οτι υπαρχουνν λαμ......ια το ξερω.

ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by james77. Αιτία: συνταξη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60731 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Salgueda Insert 700 GV

james77 έγραψε: Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σ και συγνωμη αν σε μπερδεψα,αυριο το πρωι θα την παραγγειλω και για αυτο εστειλα το ποστ.Για την τοποθετηση της εχω βρει καποιον τζακα τον οποιο μου τον εχουν συστησει απλα εχω αγχω8ει λιγο με την εγκατασταση της,για αυτο εκανα και εκανα αυτες τις ερωτησεις .
Τον ρωτησα αν θα πρεπει να βαλουμε περσιδες στην φουσκα και μου ειπε πως δεν ειναι απαραιτητο .
Το οτι υπαρχουνν λαμ......ια το ξερω.

ευχαριστω


:S :S :S :blink: :blink: :blink: :evil: :evil: :evil: :whistle: :whistle: :whistle:

Δεν έχω δει το συγκεκριμένο manual, αλλά στα αντίστοιχα η Invicta τις ζητάει κανονικά.
Όπως και όλες οι εστίες άλλωστε.
Μέσα στην κατασκευή συσσωρεύονται μεγάλες ποσότητες θερμού αέρα, που πρέπει κάπως να εκτονωθούν.
Δες οπωσδήποτε το manual (διαδίκτυο ή ζήτησέ το από το κατάστημα) και τήρησε τις οδηγίες του.
Αλλιώς σε κανά 10ήμερο σε βλέπω να επιστρέφεις και να ανοίγεις νέο θέμα "μυρίζει το τζάκι μου"...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ