Salgueda Insert 700 GV

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65492 από james77
Απαντήθηκε από james77 στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
καλησπερα εχω αναψει το τζακι μου απο χτες για πρωτη φορα και πειραματιζομαι να δω πως δουλευει .Εκτος απο την μυρωδια που βγαινει απο το μαντεμη εχω απογοητευτει αρκετα γιατι δυστιχος με 14 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια δεν ςχω ξεπερασει τους 16-17 βαθμους και το τζακι καιει 6-7 ωρες.θα ανεβασω τις φοτωγραφιες απο την κατασκευη αν μου πειτε αν μπορειτε την γνωμη σας τι μπορει να φταιει .Στην πλατη του τοιχου δεν εβαλε πετροβαβακα οπως του ελεγα για λεει δεν εχει θεμα τετοιο επειδη ο τοιχος ειναι πετροχτιστος.στην φουσκα πανω εβαλε 3 περσιδες



κατω απο την εστια δεν μου ανοιξε γιατι λεει δεν χρειαζετε
Αν πρεπει να ανοιξω τελικα περσιδα στο κατω μερος του τζακιου μπορω απο τα πλαγια?ειναι κουφιο εκει ενω μπροστα ειναι γεμισμενο με μπαζα.Αστερη θα ηθελα την γνωμη σου και οποιος αλλος αν μπορει να με βοηθησει
Τα τετραγωνικα που θελω να ζεστανω ειναι γυρο στα 70 τμ απο τα οποια τα 25 τμ ειναι ψιλοταβανο δωματιο 3,5μ.
Καταλαβενω οτι μπορει να σας εχω κουρασει απλα θα ηθελα την βοηθεια σ σας

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65559 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Η βεβιασμένη ροή παραμένει στις γρίλιες της εστίας ή οδηγήθηκε στις 2 πλαϊνές περσίδες της φούσκας?

Από ροή και θερμοκρασία στις 3 περσίδες της φούσκας αλλά και στις γρίλιες της εστίας, τι διαπιστώνεις?

Παταράκι έκανες ή πάνω από την εκτόνωση ο θερμοθάλαμος φτάνει ως το ταβάνι?

Η μαυρίλα που φαίνεται στην είσοδο του ινοξ στο ταβάνι, βρωμιά είναι ή κενό?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65573 από james77
Απαντήθηκε από james77 στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Οι πλαινες περσιδες βγάζουν αρκετό αέρα ζεστό η μπροστά παταρακι δεν έχει γίνει η μαυρίλα είναι βρομιά ,από την μπροστινή γριλια δεν νομίζω τόσο αν και η εστία ζεματαει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65580 από kostas.b
Απαντήθηκε από kostas.b στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Η πανω κεντρικη περσιδα θα πρεπει να βγαζει ζεστο αερα κοντα στους 90 βαθμους εκμεταλευομενη την θερμοκρασια της καμιναδας και των λαμαρινων της κασσετας.
Ομως για να το κανει αυτο πρωτον θα πρεπει να υπαρχει εσωτερικο ανοιγμα κατω απο την εστια ή εστω στο πλαι και δευτερον οι πετρες που δεν καλυψε μ' ενα τετραγωνικο πετροβαμβακα (τοσο δυσκολο ηταν πια να το κανει) να μην απορροφουν την θερμοτητα αυτη.
Συνεπως ανοιξε αρχικα μια περσιδα απο κατω για να πετυχεις την φυσικη ροη του αερα απο την πανω περσιδα και να παρεις με αυτο τον τροπο τον ζεστο αερα που εγλωβιζεται στον θερμοθαλαμο (ο θεος να τον κανει) και μετα βλεπουμε.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by kostas.b.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65593 από james77
Απαντήθηκε από james77 στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Σε τι διαστάσεις να. Την ανοίξω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65598 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Απάντησε λίγο, τη βεβιασμένη ροή την άφησες στις γρίλες πάνω στην κασέτα ή την οδήγησες στις 2 πλαϊνές περσίδες της φούσκας?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ