Salgueda Insert 700 GV

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65605 από james77
Απαντήθηκε από james77 στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Στις 2 πλαινες ειναι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65783 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Εφόσον οι πλαϊνές, που είναι προέκταση των εξόδων της κασέτας, βγάζουν καλή ζέστη, τότε το θέμα σου είναι ο θερμοθάλαμος.

Δεν ξέρω τι ποσοστό απόδοσης μοιράζεται από τον κατασκευαστή μεταξύ φυσικής και βεβιασμένης ροής.

Νομίζω κάποιος φίλος έγραψε ότι η φυσική ροή κάνει πολύ δουλειά.

Αν ισχύει αυτό, τότε αφενός η κασέτα σου λειτουργεί σωστά, αφετέρου είναι θέμα κακού θερμοθαλάμου.

Με προβληματίζει όμως που έστω και έτσι δε θερμαίνεται ο χώρος σου...

Αυτό δυστυχώς μάλλον σημαίνει σχεδόν επανεγκατάσταση, δηλαδή σίγουρα ταλαιπωρία για σένα, αλλά ελπίζω χωρίς επιπλέον εργατικά, παρά μόνο τα νέα υλικά.

Η ευθύνη (άρα και τα εργατικά) θα πρέπει να βαρύνει τον εγκαταστάτη, που επέλεξε να μη βάλει πετροβάμβακα και να μην ανοίξει κάτω περσίδα.

Θεωρητικά λοιπόν, ανοίγεις γυψοσανίδα, ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΑ το χώρο από χαμηλά, κάτω από την εστία για να μη βγαίνουν σκόνες και βρωμιές στο χώρο σου παρασυρόμενες από την αέρα, βάζεις πετροβάμβακα, ανοίγεις περσίδα κάτω (2 πλευρικές αν είναι αδύνατο να γίνει μια κεντρική, με άθροισμα στο απαιτούμενο εμβαδό), ενώ πάνω από την άνω περσίδα κλείνεις,ώστε ο θερμός αέρας να μη μπορεί να βγει φύγει πάνω την περσίδα αλλά να βγαίνει από αυτή, τερματίζοντας στο πάτωμα του παταριού.

Και εννοείται μικρή είσοδο - έξοδο στο πατάρι, για αποφυγή υπερθέρμανσής του.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66341 από james77
Απαντήθηκε από james77 στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Καλη χρονια σε ολους με υγεια ,σας ευχαριστω για τισ απαντησεις σας (θα ηθελα και την γνωμη του ΑΣΤΕΡΗ αν ειναι δυνατον)απο αυριο θα αρχισω να ψαχνομαι να δω τι θα κανω αν και εχω κουραστει λιγο με το τζακι αλλα πρεπει να το φτιαξω.Θα μιλησω και με τον τυπο που μου το εβαλε να δω τι θα μου πει αν και δεν τον βλεπω και θετικο γιατι ηταν σιγουρος και απολυτος σε αθτο που εκανε.
Σημερα το αναψα και παλι στισ 15.30 και μεχρι τωρα στισ 18.30 εχει καψει 15 κιλα ξυλα και μοθ εχει ανεβασει μονο την θερμοκραρια 3 βαθμους (απο 15 σε 18 σε 2 ωρες στον ενιαιο μου χωρο με εξωτερικη θερμοκρια 13,μενω κρητη ,το θερμομετρο ειναι στο 1.70 απο το πατωμα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66355 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Η απόδοση είναι μικρή. Δεδομένου ότι η εγκατάσταση κασέτας/καμινάδας δείχνει σωστή, δεν μπορούμε να ρίξουμε τις ευθύνες που το σπίτι δεν θερμαίνεται στον θερμοθάλαμο. Αυτός είναι bonus, συμπληρώνει την κύρια θέρμανση του μεταλλικού θερμοθαλάμου της κασέτας. Οπότε θεωρώ ότι κάτι γίνεται με τα ξύλα. Υπάρχει περίπτωση τα ξύλα να είναι τελείως φρέσκα, και να μην αποδίδουν ούτε το μισό από το κανονικό? Για κάνε δοκιμή μιά μέρα με σκέτες μπριγκέτες, πάρε πχ 20 κιλά από κάπου και κάψτες από το πρωί.

Επίσης δεν ξέρω αν το ανέφερα και πιο πριν, αλλα γιατί όλοι ξεροκεφαλιάζετε και παίρνετε κασέτες, πληρώνετε 2-3 κατοστάρικα πάνω στην τιμή και στο τέλος ξεπατώνετε τα πάντα για να μπουν σαν foyer, και καταλήγετε και με την μειωμένη απόδοση της κασέτας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66371 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Salgueda Insert 700 GV

Asteris έγραψε:
Επίσης δεν ξέρω αν το ανέφερα και πιο πριν, αλλα γιατί όλοι ξεροκεφαλιάζετε και παίρνετε κασέτες, πληρώνετε 2-3 κατοστάρικα πάνω στην τιμή και στο τέλος ξεπατώνετε τα πάντα για να μπουν σαν foyer, και καταλήγετε και με την μειωμένη απόδοση της κασέτας?


Γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι πουτ δεν έχουμε ασχοληθεί με τζάκια πριν 'μάθουμε', πρέπει να 'πάθουμε'.
Για να σου δώσω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα, είμαι περιβαντολλόγος μηχανικός, και σε 2 μαγαζιά που πήγα για ενεργειακό τζάκι-μετατροπή και οι δύο με πείσανε εύκολα για κασσέτα.Εννοώ ότι δυστυχώς τα μαγαζιά τους ενδιαφέρει το εύκολο χρήμα που είναι η κασσέτα και όχι η σωστή δουλειά με ότι αυτό σημαίνει.
Εγώ επειδή θεώρησα απαράδεκτο η πελλετόσομπά μου να έχει διπλάσια ζέστη από την κασσέτα λοιπόν που πήρα, το έψαξα εκ των υστέρων από εδώμέσα, και αφού τελικά φώναξα τζακά να μου φτιάξει το τζάκι όπως ακριβώς εγώ του είπα (και σύμφωνα πάντα με τις υπεροπολύτιμες οδηγίες του φόρουμ εδώ)στο σημερινό τεστ πήρα διπλάσια ζέστη σαν αποτέλεσμα...
Απλά υπάρχει έλλειψη πληροφόρησης ατομική και παραπληροφόρηση από τους εμπόρους...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66387 από james77
Απαντήθηκε από james77 στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Τα ξύλα είναι 2 ετών ελιές.Όταν τον ρώτησα αν μου έκανε η κασέτας αυτή να μπει χωρίς πολλά πολλά μου είπε ότι είναι οκ δεν θα έχω πρόβλημα και θα κουμπωσει ...τελικά το έριξε .Ο Μηχανολόγος που πήγα και είπε για τι θερμίδες Χρειάζομαι μου είπε γύρω στις 7000 και με το ένα δωμάτιο ψιλοταβανο όπως έχω ξαναγράψει(3,5 μ) Εκεί είναι και το τζάκι.Αστέρη να ανοίξω τελικά πατρίδα χαμηλά και τι διατομής?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ