Salgueda Insert 700 GV

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66468 από james77
Απαντήθηκε από james77 στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
τι αλλο μπορει να μη κανω σωστα απο την δικια μου πλευρα..

james77 έγραψε: Τα ξύλα είναι 2 ετών ελιές.Όταν τον ρώτησα αν μου έκανε η κασέτας αυτή να μπει χωρίς πολλά πολλά μου είπε ότι είναι οκ δεν θα έχω πρόβλημα και θα κουμπωσει ...τελικά το έριξε .Ο Μηχανολόγος που πήγα και είπε για τι θερμίδες Χρειάζομαι μου είπε γύρω στις 7000 και με το ένα δωμάτιο ψιλοταβανο όπως έχω ξαναγράψει(3,5 μ) Εκεί είναι και το τζάκι.Αστέρη να ανοίξω τελικά πατρίδα χαμηλά και τι διατομής?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66522 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Κάνε περσίδα μεγαλύτερη ή ίση με 40χ10 και επίσης κάψε το τζάκι όλη την μέρα να πάρουν τα δομικά στοιχεία αρκετή θερμότητα για να αρχίσει να ισορροπεί το σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66696 από james77
Απαντήθηκε από james77 στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Αναψα στις 11.30 το τζακι και σημερα χωρις να εχω ανοιξει την περσιδα κατω ακομα.Εξωτερικη θερμοκρασια 13 C ,εσωτερικη στο σπιτι 15c
Μετα απο 5 ωρες και καιγοντας 10 κιλα ξυλα ελιες και 11 κιλα μπρικετας ελιας οι θερμοκρασια ειναι στον σαλονι που ειναι το το τζακι 18 βαθμου και κουζινα 16,5 στην αρχη κλαπετο και οι τρυπες που ειναι κατω στην σταχτοθηκη ανοιχτες μετα με το που φουντωσε το τζακι τα εκλεισα και τα 2,το βεντιλατερ πηρε μετα απο μια ωρα μονο του μπροστα αφου το ειχα στο αυτοματο
Η ατμοσφαιρα παραμενει βαρια απο την μυρωδια μαλλον του μαντεμιου υστερα απο 5 μερες....περαστικα μου :unsure: :S :pinch: :( :sick:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68135 από james77
Απαντήθηκε από james77 στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
Καλησπερα,πηγα και αγορασα μια περσιδα 40*10 οπως μου ειπες Αστερη για να την τοποθετησω στην κατω πλαινη μερια του τζακιου και θα ηθελα να ρωτησω ακομα μερικα πραγματα.

Η περσιδα του εξωτερικου αερα ειναι φ 160 και η σωληνα τερματιζει διπλα απο την κασετα και οχι απο κατω υπαρχει προβλημα?
Αν χωρος δεν εχει καθαριστει καλα μεσα στην φουσκα θα εχω αρκετη σκονη απο την φυσικη ροη μεχρι να δω τι θα κανω με το θερμοθαλαμο αν τον επενδυσω με πετροβαμβακα?

το βεντιλατερ περνει μπροστα στνν αυτοματη θεση μετα απο 40 λεπτα περιπου ειναι οκ ?ποσουσ βαθμους θα επρεπε να εχει ο χωρος μετα ποα ενα 2ςρο καυσης με 4-5 κιλα ξυλα μεσα?
Νομιζω οτι εχω μμια μυρωδια ακομα στην ατμοσφαιρα του σπιτιου μετα το αναμα εχει να κανει με την εκτονοση της φουσκας η ακομα ειναι το μαντεμι(με καιει και λιγο ο λαιμος μ καποιες φορες),θα φυει λες με το ανοιγμα της περσιδας χαμηλα?το τζακι το καιω τωρα 7 μερες

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68474 από james77
Απαντήθηκε από james77 στο θέμα Salgueda Insert 700 GV
καμια ιδεα στα ερωτηματα μ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68503 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Salgueda Insert 700 GV

james77 έγραψε: Καλησπερα,πηγα και αγορασα μια περσιδα 40*10 οπως μου ειπες Αστερη για να την τοποθετησω στην κατω πλαινη μερια του τζακιου και θα ηθελα να ρωτησω ακομα μερικα πραγματα.

Η περσιδα του εξωτερικου αερα ειναι φ 160 και η σωληνα τερματιζει διπλα απο την κασετα και οχι απο κατω υπαρχει προβλημα?
Αν χωρος δεν εχει καθαριστει καλα μεσα στην φουσκα θα εχω αρκετη σκονη απο την φυσικη ροη μεχρι να δω τι θα κανω με το θερμοθαλαμο αν τον επενδυσω με πετροβαμβακα?

το βεντιλατερ περνει μπροστα στνν αυτοματη θεση μετα απο 40 λεπτα περιπου ειναι οκ ?ποσουσ βαθμους θα επρεπε να εχει ο χωρος μετα ποα ενα 2ςρο καυσης με 4-5 κιλα ξυλα μεσα?
Νομιζω οτι εχω μμια μυρωδια ακομα στην ατμοσφαιρα του σπιτιου μετα το αναμα εχει να κανει με την εκτονοση της φουσκας η ακομα ειναι το μαντεμι(με καιει και λιγο ο λαιμος μ καποιες φορες),θα φυει λες με το ανοιγμα της περσιδας χαμηλα?το τζακι το καιω τωρα 7 μερες

Ευχαριστω


Εφόσον δεν καθάρισες τον θερμοθάλαμο, θα έχεις σκόνες και κάπνες. Για αυτό αν είναι να γίνει σωστή εγκατάσταση και να γκρεμίσουμε την πάνω φούσκα, βάζουμε foyer.

Σε 2 ώρες καύσης με 4-5 κιλά ξύλο, το δικό μου σπίτι ανεβάζει από 3 έως 5 βαθμούς. Αν έχεις μυρωδιές μετά από τόσες ώρες καύσης, σημαίνει ότι κάτι άλλο υπερθερμαίνεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ