Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71557 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

gagelak έγραψε: Μάλλον κάτι χάνω στο όλο θέμα με τα υδραυλικά τζάκια και θα ήθελα, όσοι γνωρίζουν να με κατατοπίσουν.
Τα τζάκια με ανοιχτό δοχείο διαστολής κινδυνεύουν με έκρηξη?? Υπάρχει ποτέ πιθανότητα να εκραγούν, όπως πχ ένας θερμοσίφωνας?
Ας πάρουμε το σενάριο διακοπής ρεύματος χωρίς να υπάρχει πρόβλεψη εφεδρείας (ups, γεννήτρια κλπ) και με χαλασμένα-κολλημένα τα ασφαλιστικά του. Τι πρόκειται να συμβεί?
Το νερό θα αρχίσει να βράζει, θα ατμοποιηθέι και θα εκτονωθεί μέσω του δοχείου διαστολής. Με λίγα λόγια θα γίνει ότι γίνεται σε μια χύτρα που ανοίγουμε τη βαλβίδα της.
Είναι σωστό αυτό το συμπέρασμα? Μπορεί να συμβεί κάτι άλλο ποιο επικίνδυνο?

οπως τα λες είναι !!!
το σενάριο πιο πάνω ήταν για την χειρότερη περίπτωση που συνδέουμε με κλειστό δοχείο διαστολής !
υπάρχει όμως περίπτωση και σε αυτό να υπάρχει πρόβλημα οχι φυσικά απο άλατα αλλά στην εξής:
σε περιοχή που έχει συνεχόμενες μέρες κάτω από τους 0 βαθμούς και το τζάκι είναι κλειστό για 2-3 μέρες και δεν έχει μπει αντιπαγετικό υγρό στο κύκλωμα να παγώσει ο σωλήνας εκτόνωσης .
για αυτό βάζουμε παράλληλα την 2.5 bar που έγραψα πιο πάνω στην σωλήνα εκτόνωσης μέσα στην φούσκα!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gagelak

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71559 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
@vati
Ελπίζω αν και δε βλέπεις κάποιες απαντήσεις (προσωπικά δεν έχω) για τα συγκεκριμένα που ρωτάς να σου φαίνονται χρήσιμα τα όσο γράφονται στο θέμα σου και αφορούν γενικώς υδραυλικές εγκαταστάσεις

@gagelak
Να σου πώ ότι αυτή τη στιγμή έχω 2 ups προς σουτάρισμα, ένα (ξεσύνδετο) που το χρησιμοποιώ για βάση για τον υπολογιστή στο γραφείο, ένα που κάνει μεταγωγή όποτε θέλει (στο σπίτι) και στο γραφείο της γυναίκας μου τους έχω βάλει να σώζουν τα έγγραφα που κάνουν κάθε 5 λεπτά. επίσης τους έχω μάθει ότι αν σβήσει απότομα ο υπολογιστής απλά να πατήσουν το κουμπί on για 5 δευτερόλεπτα. Δλδ μιλάω για 5 διαφορετικά μοντέλα αγορασμένα σε διάφορες στιγμές και διάφορες μαρκες. Καταλήγω απλά ότι είναι μηχανήματα που ΔΕΝ κάνουν για θέματα ασφάλειας.

@ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Αν σε ένα κλειστό μεταλικό δοχείο ανέβει η πίεση στα 20 bar (300 psi) αυτό περίμενα να γίνει.
Αν ένας οικιακός θερμοσίφωνας εκραγεί (και έχω δεί προσωπικά το αποτέλεσμα σε θερμοσίφωνα μέσα σε μπάνιο που έσκασε.. ευτυχώς όταν έλλειπαν οι ένοικοι) αυτό που θα γίνει είναι να γίνει το μπάνιο λίμπα, (δεν έμεινε πλακάκι για πλακάκι και νιπτήρας και μπάνιο και τα πάντα έγιναν θρύμματα) αλλά πλάκα δεν τρύπησε. Και αυτό γιταί δεν ανεβάζουν τόσο πίεση πρίν να εκραγούν. Συνήθως κάποιο άλλο κομάτι της εγκατάστασης σκάει σε πολύ λιγότερη πίεση. Αν ο αδύναμος κρίκος είναι το θερμοσίφωνο τότε θα εκρεγεί μεν αλλά δεν θα έχει ανεβάσει 20 μπαρ πίεση

@gagelak
Στα ανοιχτά δοχεία διαστολής το πρόβλημα είναι ότι τα βάζουν εκτεθειμένα έξω. Και παγώνουν. Και οι σωλήνες και το νερό που έχουν. Ε όταν παγώσουν ούτε εκτόνωση γίνεται ούτε νερό δίνουν.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gagelak

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71563 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:

gagelak έγραψε: Μάλλον κάτι χάνω στο όλο θέμα με τα υδραυλικά τζάκια και θα ήθελα, όσοι γνωρίζουν να με κατατοπίσουν.
Τα τζάκια με ανοιχτό δοχείο διαστολής κινδυνεύουν με έκρηξη?? Υπάρχει ποτέ πιθανότητα να εκραγούν, όπως πχ ένας θερμοσίφωνας?
Ας πάρουμε το σενάριο διακοπής ρεύματος χωρίς να υπάρχει πρόβλεψη εφεδρείας (ups, γεννήτρια κλπ) και με χαλασμένα-κολλημένα τα ασφαλιστικά του. Τι πρόκειται να συμβεί?
Το νερό θα αρχίσει να βράζει, θα ατμοποιηθέι και θα εκτονωθεί μέσω του δοχείου διαστολής. Με λίγα λόγια θα γίνει ότι γίνεται σε μια χύτρα που ανοίγουμε τη βαλβίδα της.
Είναι σωστό αυτό το συμπέρασμα? Μπορεί να συμβεί κάτι άλλο ποιο επικίνδυνο?

οπως τα λες είναι !!!
το σενάριο πιο πάνω ήταν για την χειρότερη περίπτωση που συνδέουμε με κλειστό δοχείο διαστολής !
υπάρχει όμως περίπτωση και σε αυτό να υπάρχει πρόβλημα οχι φυσικά απο άλατα αλλά στην εξής:
σε περιοχή που έχει συνεχόμενες μέρες κάτω από τους 0 βαθμούς και το τζάκι είναι κλειστό για 2-3 μέρες και δεν έχει μπει αντιπαγετικό υγρό στο κύκλωμα να παγώσει ο σωλήνας εκτόνωσης .
για αυτό βάζουμε παράλληλα την 2.5 bar που έγραψα πιο πάνω στην σωλήνα εκτόνωσης μέσα στην φούσκα!!


Στην περιοχή μου έχουμε πάρα πολύ σπάνια τόσο χαμηλές θερμοκρασίες οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Στη βόρια Ελλάδα φαντάζομαι προβλέπεται από τους εγκαταστάτες και τοποθετείται αντιπαγετικό υγρό και λύνεται το θέμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72200 από vati
Απαντήθηκε από vati στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Μου είπε ένας κύριος εδώ ότι το ενεργειακό τζάκι-υδραυλικό πιάνει πίσσα και ότι δεν μπορεί να καθαριστή σαν τον λέβητα και μετά μπορεί να γίνει επικίνδυνος??? Ισχύει??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72223 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
και το τζάκι και ο λέβητας μπορούν να πιάσουν πίσσα αλλά και στα δυο καθαρίζετε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vati

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77680 από greenpug
Απαντήθηκε από greenpug στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Επειδή βλέπω πολύ κόσμο να φοβάται εγώ να σας πάω στο χειρότερο σενάριο .ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ .
πάμε να δούμε τα ασφαλιστικά
1) τροφοδοτικό ασφαλείας για τουλάχιστον 12 ώρες (οχι ups ΔΕΝ κάνει)
2) σερπαντίνα ψύξης και θερμική βαλβίδα ασφαλείας
3) 2,5 bar μεμβράνης με 1'' είσοδο και 1 και 1/4 έξοδο (οχι αυτη που κάνει 3 € δηλαδή)
παμε να δούμε τα σενάρια (αν έχετε και κάποια άλλα να τα συζητήσουμε θα χαρώ να ακούσω και άλλες ιδέες):
Σε διακοπή ρεύματος το τροφοδοτικό με τις 12 ώρες μας φτάνει να γεμίσουμε τουλάχιστον άλλες 3 φορές το τζάκι μας με ξύλα !!!!(κανένα απο τα άλλα 2 ασφαλιστικά δεν θα μπει σε λειτουργία )
πάμε σε χειρότερο σενάριο .κάηκε ο κυκλοφορητής !!!! το τροφοδοτικό δεν μπορεί να μας κάνει τίποτα :P !(μόνο να το βάλουμε σε καμιά λάμπα για να βλέπουμε ) . Μόλις φτάσει η θερμοκρασία στους 95 βαθμούς μπαίνει σε λειτουργία η θερμική βαλβίδα και μας κατεβάζει το τζάκι στους 60 πάλι .
πάμε να δούμε όμως και ενα τρίτο σενάριο και χειρότερο και λίγο επιστημονικής φαντασίας :
Καμένος κυκλοφορητής και διακοπή νερού ταυτόχρονα .......!! Δηλαδή ούτε η θερμική μπορεί να δουλέψει !!
εκεί λοιπόν θα μας δουλέψει η μεμβράνης!!!
όλα τα παραπάνω σενάρια είναι με την προϋπόθεση ότι δεν βρισκόμαστε στο σπίτι όταν καίει το τζάκι γιατί αν είμαστε υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε!!(φυσικά οχι να πετάξουμε νερο στην εστία που έκανε κάποιος κάποτε)

οσο για τον αν είναι να σου σκάσει μέσα στο σπίτι ή στο υπόγειο αναλόγως αν ο λέβητας ηταν κάτω απο την κρεβατοκάμαρα μου ή των παιδιών μου θα προτιμούσα το τζάκι να σκάσει !!!

Επίσης τζάκι με δοχείο αδράνειας και να λειτουργεί σωστά και να στοιχίζει στα 4500 ναι νομίζω οτι γίνετε άνετα !!


Δημήτρη μπορείς να μας δείξεις ένα παράδειγμα τροφοδοτικού;

Το κύκλωμα με ανοικτό δοχείο είναι πιο ασφαλές;

Το ανοικτό δοχείο μπορεί να τοποθετηθεί στην ταράτσά;

Έχω και εγώ κάποια ερωτήματα για υδραυλικό τζάκι εδώ

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...Itemid=53&view=topic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ