Εγκατάσταση του Invicta Foyer 700 Minos

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73097 από vmakris
Καλησπέρα,

Σκέπτομαι να προχωρήσω στην αγορά και εγκατάσταση του Invicta Foyer 700 Minos στο σπίτι μου (δεν είμαι επαγγελματίας).

Η επιλογή έγινε μιας και είναι προσφορά στο Leroy και δεν έχω δυνατότητα για κάτι ακριβότερο.

Το σπίτι είναι 110 τετραγωνικά στα δυτικά προάστια της αττικής με μέτρια μόνωση.

Στο σπίτι υπάρχει ήδη ένα τζάκι γωνιακό το οποίο θα ξηλωθεί εξολοκλήρου.

Η νέα κατασκευή θα είναι του τύπου φυσικής ροής μόνο μιας και θέλω να λειτουργεί χωρίς ανεμιστήρες.

Θα χρησιμοποιηθούν πυράντοχες γυψοσανίδες knauf και πετροβάμβακας knauf chimenea.

Οι αεραγωγοί θα είναι 2x 24x26 οι κάτω και 70x20 ο πάνω καθώς και 2x 10x10 για το παταράκι.

Έχω κάνει τον βασικό σχεδιασμό ήδη (επισυνάπτω φωτογραφίες).

Και έχω κάποιες απορίες:

1. Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο τζάκι. Το μικρότερο βάρος από το Selenic είναι μεγάλο μειονέκτημα σε απόδοση και μακροζωία?

2. Το διαμέρισμα βρίσκεται στο δεύτερο όροφο πολυκατοικίας με δώμα οπότε μιλάμε για 14 μέτρα καμινάδα 25x25 τσιμεντένια. Το τζάκι έχει έξοδο Φ180.
Πρέπει να περάσω Φ180 μέσα από την τσιμεντένια;
Φοβάμαι το εγχείρημα λόγο του μεγάλου μήκους μην σκαλώσει πουθενά και δεν περνά, χώρια το έξτρα κόστος αγοράς της καμινάδας.
Σε περίπτωση που μπει τελικά καμινάδα μπορώ να βάλω γαλβάνιζε και όχι inox; Και τι διατομή;

Αυτά τα λίγα.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.


001

002

003
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73122 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Εγκατάσταση του Invicta Foyer 700 Minos
καλως ηρθες vmakris
ωραια σχεδιακια :)
πετροβαμβακα με αλουμινιο οπωσδηποτε ...κι οχι γαλβανιζε καμιναδα μονο ανοξειδωτη ναχεις το κεφαλι σου ησυχο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73243 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Εγκατάσταση του Invicta Foyer 700 Minos
Έχω την εντύπωση πως επειδή η καμινάδα σου είναι πολύ ψηλή πρέπει να μικρύνεις την διατομή της σε φ160 ή φ150 λεία ανοξείδωτη. Καλύτερα βέβαια να σου απαντήσουν οι γνώστες του αντικειμένου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73307 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Εγκατάσταση του Invicta Foyer 700 Minos

alex_nous έγραψε: Έχω την εντύπωση πως επειδή η καμινάδα σου είναι πολύ ψηλή πρέπει να μικρύνεις την διατομή της σε φ160 ή φ150 λεία ανοξείδωτη. Καλύτερα βέβαια να σου απαντήσουν οι γνώστες του αντικειμένου.



Δεν ξερω αν μπορει να κανει δουλεια και με ενα ταμπερ στην καμηναδα πανω απο το τζακι. Αυτο θα εχει ποιο μικρο κοστος απο 14μ καμιναδα.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ