Επιλογή τζακιού από katerina70

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102565 από katerina70
Απαντήθηκε από katerina70 στο θέμα Επιλογή τζακιού από katerina70
Ευχαριστώ για την άποψή σου. Αυτά από ότι βλέπω είναι με βερμικουλίτη? Ας μας δώσει κάποιος την εμπειρία του από αυτό το υλικό..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102666 από aggelost
Απαντήθηκε από aggelost στο θέμα Επιλογή τζακιού από katerina70
φυσικο ορυκτο απο ανοργανα συστατικα.αντεχει σε 1200 βαθμους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102667 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Επιλογή τζακιού από katerina70
Ο βερμικουλίτης έρχεται σε μορφή χώματος από το φυσικό ορυκτό μίκα (μαρμαρυγία). Ευεργετεί την σπορά όλων των φυτών σε σπόρους γιατί βοηθά να μην ξεραίνεται το χώμα και να μην υπάρχουν θερμικές διακυμάνσεις. Αρκεί η κάλυψη της επιφάνειας του χώματος, στο οποίο έχετε σπείρει, με μια λεπτή στρώση βερμικουλίτη για να βλαστήσουν δυνατά φυτάκια που θα φυτέψετε κατόπιν σε γλάστρες ή κήπο.

καλη σπορα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102714 από stelios
Απαντήθηκε από stelios στο θέμα Επιλογή τζακιού από katerina70
Αυτην την στιγμη περναμε το πρισματικο τζακι της καμινοτεχνικης το μοντελο 880.
στο πατρικο μου σπιτι 78 τ.μ ελπιζω να καναμε καλη επιλογη.
ο λογος της επιλογης, ελληνικο και δοκιμασμενο στο σπιτι της αδελφης μου σε ισιο ομος εδω και 2 χρονια και δουλευει μια χαρα(αν και δεν εγινε σωστη εγκατασταση απο αλλο συνεργειο).ειχε ενα θεμα στον βερμικουλίτη που ειχε μια μικρη ρωγμη και αντικατασταθηκε δωρεαν.
αυριο ελπιζω να προλαβω και να παω να δω τη δουλεια κανανε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102748 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Επιλογή τζακιού από katerina70
Καλησπέρα. Έχω ένα K-EVO 100 ίσο. Σου παραθέτω την (ταπεινή) άποψή μου:

Είμαι σύμφωνος με τη στήριξη των ελληνικών εταιρειών αλλά υπό προϋποθέσεις: Δηαλαδή, να πουλάνε στη σωστή τιμή αυτό που πραγματικά είναι το προϊόν τους. Όχι να πληρώνουμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Σχετικά με την αγορά τζακιού τώρα:

1) Από ελληνικά, τα STARFIRE είναι σίγουρα προσεγμένες κατασκευές, αλλά θέλουν πολύ βελτίωση.

2) Δες επίσης τα REGAL (www.regal.gr), και εστία του Σαμουκατσίδη (www.caminodesign.gr).

3) Aν δεν πρόκειται να στείλεις με αεραγωγούς αέρα σε άλλους χώρους, δε χρειάζεσαι σόνυ και καλά monoblocco. Μπορείς και με εστία τύπου foyer να κάνεις τη δουλεία σου, π.χ. invicta ή

4) Προσοχή στον εγκαταστάτη. Όλοι θα σου λένε ότι κάνουνε "παπάδες". Θέλει αυστηρή επίβλεψη (μονώσεις, καμινάδα, παροχές αέρα, κλπ).

5) Όποιο τζάκι και να διαλέξεις, ΔΕΣ ΤΟ ΑΝΑΜΜΕΝΟ. Ακόμα και Αύγουστος να είναι, πές του να το ανάψει.
ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΖΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ.

6) Γενικά, οι μεγάλες εστίες κάνουν μπούγιο, χωράνε πιο πολλά ξύλα, χωράνε πιο άνετα τα ξύλα, βλέπεις τη φλόγα από μεγαλύτερο τζάμι, αλλά έχουν και μειονεκτήματα. Δηλαδή, συνήθως έχουν μεγαλύτερη ισχύ αλλά για να τη βγάλουν θέλουνε πολλά ξύλα, και επίσης η γεωμετρία του θαλάμου δε βοηθάει στον πολύ καλό έλεγχο της φλόγας άρα και στην οικονομία, οπότε πέφτει η απόδοση.

7) Διάλεξε εστία που να κλείνει καλά η πόρτα. Να σφραγίζει καλά δηλαδή. Σε αυτό το θέμα, οι εστίες με ανοιγόμενη πόρτα έχουν σαφώς πλεονέκτημα. Υπάρχουν όμως και σοβαρές κατασκευές με συρόμενη πόρτα που σφραγίζει καλά. Μάλλον όμως, δε θα βρεις ελληνική. Το καλό σφράγισμα της πόρτας βοηθάει στην ασφάλεια (δεν υπάρχει απώλεια καπνού) αλλά και στην οικονομία στα ξύλα. Το θέμα της συρόμενης πόρτα είναι taboo. Τελικά, μια χαρά ελιναι και οι ανοιγόμενες. Για να μη σου πω ότι είναι και πιο πρακτικές.

8) Η δευτερογενής καύση βοηθάει λίγο στην οικονομία των ξύλων, είναι πιο οικολογική, αλλά και ολίγον "φαντεζί".

9) Να ελέγξεις όταν καίει η εστία, αν η ρύθμιση του αέρα καύσης έχει σημαντική επίδραση στην ένταση της φλόγας. Μια σοβαρή εστία ρυθμίζει καλά τη φλόγα της. Φαντάσου μια ferrari που δεν μπορείς να ελέγξεις το γκάζι της.

10) Καλό είναι να έχει και κλαπέ και μάλιστα και με ρύθμιση και να ανοίγει αυτόματα όταν ανοίγει η πόρτα.

11) Εστίες που μάλλον σου δίνουν ένα καλό συνδυασμό των παραπάνω, και σε τιμές..... που δε χρειάζεσαι υπογλώσσιο είναι: α) Nordpeis, M-Design, Dovre, και άλλες πολλές που τις ξεχνάω, όχι επίτηδες, πίστεψέ με. Τι??????? Δε σου είπα καμιά ελληνική? Δεν ξέρω "καρδιά μου" .......
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": katerina70

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102775 από aggelost
Απαντήθηκε από aggelost στο θέμα Επιλογή τζακιού από katerina70
στην infacoma ξεχωρισαν απο ελληνικα camino desing regal και πολυ καλα λογια τα niber καινουργια με διπλες κοφτρες και κλαπετο να μας πει και κανας φιλος εαν εχει δει τα nef ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ