Τζάκια Nordpeis

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119497 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Nordpeis
Οι επενδύσεις αυτών των εστιών, στην οριζόντια επιφάνεια πάνω από την εστία έχει σχάρα. Από εκεί βγαίνει ο ζεστός αέρας. Δεν φαίνεται στις φωτογραφίες η σχάρα γιατί είναι στην οριζόντια επιφάνεια. Η επένδυση που έχουν λειτουργούν ως θερμοπομποί, αλλά η κυρίως ζέστη βγαίνει απο την φυσική ροή όπως και στα υπόλοιπα foyer.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119504 από vaggelis.alex1968
Απαντήθηκε από vaggelis.alex1968 στο θέμα Τζάκια Nordpeis

sakpanoss έγραψε: Κάποιες φωτογραφίες από το τζάκι μου.Δουλεύει πολύ καλά και το αποτέλεσμα κρίνεται πάρα πολύ καλό αφού στο σπίτι έχουμε 22 βαθμούς με 5 βαθμούς έξω και μάλιστα δουλέυει στο ρελαντί και όχι όλη μέρα.Στα υπνοδωμάτια πάνω , η θερμοκρασία είναι στους 20.


Καλησπέρα πολύ καλή δουλειά!καλορίζικο και καλόκαυστο! πόσο σου στοίχησε η αγορά και γενικά όλη η δουλειά
Καλό χειμώνα!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119506 από sakpanoss
Απαντήθηκε από sakpanoss στο θέμα Τζάκια Nordpeis
Το πίσω μέρος της επένδυσης,αυτό που ακουμπάει στον τοίχο δηλαδή, είναι πιο στενό από ότι φαίνεται Έτσι από την πίσω πλευρά έχει κάτι σαν καθετα τουνελ κάτω,αριστερα και δεξιά, από όπου τραβάει κρύο αέρα και πάνω έχει παλι τουνελ απ'όπου βγαίνει ζεστός αέρας.Επίσης στο πάνω μέρος του τζακίου υπάρχει ένα κενό που δε φαίνεται στη φωτογραφία.Από εκεί βγαίνει πάρα πολύ ζέστη και με φυσική ροή μοιράζεται σε όλο το χώρο μετά από αρκετή ώρα.Η ακτινοβολία που εκπέμπει μπροστά στο τζάμι πάντως είναι απίστευτη.
Με την πρώτη ευκαιρία θα στείλω φωτογραφίες για να γίνει πιο κατανοητό αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119510 από sakpanoss
Απαντήθηκε από sakpanoss στο θέμα Τζάκια Nordpeis
www.fireblue.gr/nordpeis-akropolis.html
Στην επίσημη ελληνική ιστιοσελίδα της εταιρίας αναφέρει όλα τα μοντέλα αναλυτικά και με τιμοκατάλογο.Είναι αρκετα κατατοπιστική.Εμένα μου στοίχισε όλο μαζι στημένο(εργασίες,καμινάδες κλπ)4700 με το "εξοικονομώ" .Το συγκεκριμμένο τζάκι (εστία Ν25 και επένδυση Acropolis straight) κοστίζει 2550 + ΦΠΑ.Αν κάποιος έχει να δώσει δικά του λεφτά και άμεσα,ίσως να πετύχει καλύτερη τιμή στο σύνολο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119519 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα Τζάκια Nordpeis
Καλό χειμώνα και ζεστό φίλε μου.

Μια ερώτηση αν το έχεις μετρήσει.

Η κατανάλωση για να πετύχεις αυτές τις θερμοκρασίες είναι αυτή που διαφημίζουν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119520 από sakpanoss
Απαντήθηκε από sakpanoss στο θέμα Τζάκια Nordpeis
Εκεί μάλλον υπερβάλλουν!Αν υπήρχε τζάκι να καίει 1 κιλό την ώρα και να ζεσταίνει τουλάχιστον 100τμ τότε δε θα είχε αντίπαλο!Η απόδοση (αυτό είναι το ζητούμενο) ειναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων.Η αλήθεια πάντως δεν απέχει πάρα πολύ σε σχέση με άλλα τζάκια που έχω δει σε φίλους.Έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση εξαιτείας του μικρου όγκου που έχει το εσωτερικό της εστίας.Μέσα η εστία έχει άσπρες πλάκες thermotte(ενα υλικό που κατασκευάζουν οι Νορβηγοι-Πολωνοί) και μοιάζει με βερμικουλίτη.Αυτό το υλικό αναπτύσει τρόμερές θερμοκρασίες,οπότε δε χρειάζεται να βάλεις και πολλά ξύλα σε κάθε γέμισμα.
Πάντως σίγουρα παραπάνω από 1 κιλό την ώρα!

soureal έγραψε: Καλό χειμώνα και ζεστό φίλε μου.

Μια ερώτηση αν το έχεις μετρήσει.

Η κατανάλωση για να πετύχεις αυτές τις θερμοκρασίες είναι αυτή που διαφημίζουν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ