Επιλογή τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114505 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Επιλογή τζακιού
Εντελώς αθόρυβο δεν γίνεται να υπάρξει.
Ο House έχει δίκιο. Όταν πέφτεις για ύπνο ακούγονται όλα. πχ στο δωμάτιο μου , μπορώ και ακούω το τικ τικ που κάνει ο σκληρός όταν διαβάζει η ακίδα στον φορητό 2 μέτρα μακριά.
Στην έκθεση με κόσμο αυτά δεν ακούγονται.
Μόνο και η ροή του αέρα θα κάνει κάποιο θορυβο.
Από την άλλη από μοτέρ σε μοτέρ υπάρχουν διαφορές. Όσο πιο λίγα τα db τόσο πιο υποφερτός ο θόρυβος θα είναι. Ο db ποτέ όμως.
Εγώ πχ που με τον θόρυβο είμαι ψίρας , αναγκαστικά πήγα σε τζάκι με φυσική ροή. Εκεί είναι όντως αθόρυβο...

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114506 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή τζακιού
τα 20 db δεν γινονται σχεδον αντιληπτα
τα 30 τα ακουμε
τα 40 ενοχλουν και
τα 60 ειναι σειρηνα :)
υπαρχουν ομως τροποι οχι παντα ακριβοι για να γινουν σχεδον αθορυβα
μεγαλυτερο προβλημα και πιο δυσκολο ειναι ο θορυβος του αερα μια και θα πρεπει ν αυξηθουν αρκετα ισως οι διαμετροι των αεραγωγων


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114509 από sotos_gr
Απαντήθηκε από sotos_gr στο θέμα Επιλογή τζακιού
Απ' ότι καταλαβαίνω άνοιξα μεγάλο θέμα όσον αφορά τον τρόπο μετάδοσης της ζέστης μέσω των αεραγωγών.
Ένα άλλο θέμα είναι η επιλογή της εστίας. Απ' όσα διάβασα μέχρι τώρα κλείνω προς την dovre 2180, χωρίς όμως να την έχω δει από κοντά.

Το σίγουρο είναι πάντως ότι μέχρι τι στιγμή της αγοράς θα έχω αρκετό χρόνο να διαβάσω πολλά ακόμα στο φόρουμ αλλά και να συζητήσω πράγματα μαζί σας.

Το θέμα που επείγει είναι να γίνει η καμινάδα (μιας και καλό είναι να γίνει πριν τη στέγη).
Θα πρέπει να αποφασίσω από τώρα ποιά εστία θα βάλω ώστε να αφήσω και το αντίστοιχο άνοιγμα ή μπορώ να κάνω ένα μεγαλύτερο άνοιγμα ώστε να είμαι σίγουρος.
Το λέω αυτό γιατί άλλες εστίες θέλουν Φ200 και άλλες Φ250 καμινάδα. Αν αφήσω ένα άνοιγμα 270 χιλιοστά θα είμαι εντάξει ή μπορεί να έχω πρόβλημα;

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποιόν τρόπο κατασκευής της καμινάδας προτείνετε, γιατί και σ' αυτό το κομμάτι έχω ακούσει πολλές διαφορετικές γνώμες από τους τζακάδες. Από χτιστό με τούβλο και διπλό μονωμένο inox σωλήνα, μέχρι εντελώς αμόνωτο σπιράλ.

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by sotos_gr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114511 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Επιλογή τζακιού
θα αγοράσεις πρώτα την εστία και μετά θα προχωρήσεις σε ανοιγματα τρυπας γιατι αναλόγως σε ποιό ύψος θα τοποθετηθεί η εστία θσ γίνει και η ανάλογη τρύπα σε μορφή οβάλ.
Η καμινάδα που θα βάλεις θα είναι inox διπλή με μόνωση ενδιάμεσα και να είναι πιστοποιημένη γιατι υπάρχουν και μαιμουδιάρικες...απο τη σκεπή και μετά αν θες μπορείς να τη χτίσεις για να φαίνεται απο εξω πιο όμορφη να μην έχεις ενα μεταλικο αντικείμενο να εξέχει απο το πουθενά...δες σε άλλα τόπικ πως έχουν τοποθετηθεί οι εστίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114512 από sotos_gr
Απαντήθηκε από sotos_gr στο θέμα Επιλογή τζακιού
Αυτό που λέω είναι να χτιστεί τώρα το εξωτερικό μέρος της καμινάδας με τούβλα ή έτοιμα τσιμεντένια κομμάτια (φωτογραφία) και όταν είναι να βάλω το τζάκι να περαστεί μέσα και το αντίστοιχο φουγάρο.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #114513 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Επιλογή τζακιού
κι ετσι γινεται αλλα να υπολογισεις απο μεσα πως θα ειναι διπλη η σωλήνα αν βαλεις Φ200 θα υπολογισεις σαν να περναει μεσα Φ250 μπορει και λιγο παραπανω βα μην πηγαινει σφηνωτα μεσα δες κι εδω την εγκατασταση στο δικο μου τζακι να παρεις μια ιδεα εχω πολλες φωτογραφιες και για την καμιναδα.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...d=384&limitstart=375
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sotos_gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ