Επιλογή τζακιού

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143731 από sotos_gr
Απαντήθηκε από sotos_gr στο θέμα Επιλογή τζακιού

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Τα σπιράλ του βεντυλατέρ είναι Φ140? Η μια έξοδος της εστίας πάει προς τον πάνω όροφο. Η άλλη είναι απλώς ανοιχτή μέσα στο θερμοθάλαμο?

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα νε πηγαίνει και αυτή με σπιράλ πάνω στην εμπρός περσίδα. Ίσως όπως είναι τώρα, να γλυτώνεις θόρυβο. Και πιο ψηλά στο κουτί του θερμοθαλάμου, να υπάρχει εκτόνωση.


Μάλλον Φ140 είναι.
Η μια έξοδος της εστίας πηγαίνει προς τα δωμάτια και η άλλη (πάλι με σπιράλ ) στη εμπρός περσίδα. Ανοιχτές είναι οι δύο από τις τέσσερις εξόδους.




Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sotos_gr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143734 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Επιλογή τζακιού
Φαντάζομαι ότι η φωτό με τα πορτοκαλί βέλη, είναι η πάνω περσίδα. Και αυτή κατά τη γνώμη μου έπρεπε να έχει το κιβώτιο της περσίδας. Αλλ΄αίσως όπως το έχεις τώρα, να γλυτώνεις λίγο θόρυβο.

Πάντως στην κάτω περσίδα, το σπιράλ που τροφοδοτεί το βεντυλατέρ με εσωτερικό αέρα, το έχεις στραπατσάρει......

Κοίτα, όσον αφορά το πρόβλημά σου, το πάγωμα του σπιτιού, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, από το ότι οι εξωτερικές σου περσίδες, ΚΑΙ οι 2, δεν κλείνουν καλά.

Πρέπει κάποια μέρα, αφού σβήσει για τα καλά το τζάκι, να τις κάνεις λιώμα στο κλείσιμο. Στουπιά, μπολύζες, παλτά, κλείσε τις όπως μπορείς.

Αν ρε σευ Σωτήρη, τις κλείσεις πολύ καλά, και ΔΕΝ υπάρχει καμμιά άλλη τρύπα που να μπάζει κρύο αέρα μέσα στο σπίτι.... δεν μπορώ να καταλάβω..... είναι κάτι μαγικό.....

Εσύ που ξέρεις το σπίτι σου, υπάρχει καμιά άλλη τρύπα?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sotos_gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143737 από sotos_gr
Απαντήθηκε από sotos_gr στο θέμα Επιλογή τζακιού

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Φαντάζομαι ότι η φωτό με τα πορτοκαλί βέλη, είναι η πάνω περσίδα. Και αυτή κατά τη γνώμη μου έπρεπε να έχει το κιβώτιο της περσίδας. Αλλ΄αίσως όπως το έχεις τώρα, να γλυτώνεις λίγο θόρυβο.


Ναι η πάνω περσίδα είναι

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Πάντως στην κάτω περσίδα, το σπιράλ που τροφοδοτεί το βεντυλατέρ με εσωτερικό αέρα, το έχεις στραπατσάρει......


Δίκιο έχεις αν και δεν το έκανα εγώ έτσι αλλά ο μάστορας.

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Κοίτα, όσον αφορά το πρόβλημά σου, το πάγωμα του σπιτιού, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, από το ότι οι εξωτερικές σου περσίδες, ΚΑΙ οι 2, δεν κλείνουν καλά.
Πρέπει κάποια μέρα, αφού σβήσει για τα καλά το τζάκι, να τις κάνεις λιώμα στο κλείσιμο. Στουπιά, μπολύζες, παλτά, κλείσε τις όπως μπορείς.


Σήμερα το βράδυ θα το δοκιμάσω. Πάντως και χθες το βράδυ έκλεισα τις περσίδες (χωρίς να βάλω κάτι μπροστά) και η θερμοκρασία έπεσε στους 17 βαθμούς κάτω από το τζάκι (και οχι στους 10 που έπεφτε.

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Αν ρε συ Σωτήρη, τις κλείσεις πολύ καλά, και ΔΕΝ υπάρχει καμμιά άλλη τρύπα που να μπάζει κρύο αέρα μέσα στο σπίτι.... δεν μπορώ να καταλάβω..... είναι κάτι μαγικό.....
Εσύ που ξέρεις το σπίτι σου, υπάρχει καμιά άλλη τρύπα?


Είχα μια υπόνοια ότι μπορεί να φεύγει η ζέστη από μια πορτούλα που έχω στο ταβάνι και πάει στη σκεπή. Σήμερα έκατσα και μόνωσα ότι χαραμάδα βρήκα εκεί. Για να δούμε ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.150 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ