Βοηθεια επιλογης-συμβουλης για ενεργειακο τζακι

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134315 από destroy
Καλησπέρα και από μένα
θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και οι περισσότεροι από εσάς έχετε τζάκια
φτιάχνω καινούργιο σπίτι στη βόρεια Ελλάδα και συγκεκριμένα Φλώρινα. το θέμα μου είναι ότι ενώ έβαλα ενδοδαπέδια και σκεφτόμουν για α/θ για πιο γρήγορα και πιο φθηνά λέμε με τη γυναίκα μου να βάλουμε τζάκι ενεργειακό όμως το λίγο που το συζητήσαμε με φίλους ήταν αποτρεπτικοί γιατί λένε ότι τα μέτρα τζακιού με τα δωμάτια είναι πολλά θα σας δώσω νούμερα και πείτε μου τη γνώμη σας
από το τζάκι μέχρι το 1 το δωμάτιο είναι 11μ(ευθεία) σωληνώσεων και μέχρι το τελευταίο 22μ(με μια γωνιά 90 μοιρών) το σπίτι είναι περίπου 140m2
τους σωλήνες έχω τη δυνατότητα να τους περάσω από τη σκεπή όμως φοβόμαστε για τις απώλειες γιατί μου είπαν ότι η διαφορά μπορεί να είναι μέχρι και 10 βαθμούς ισχύει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134316 από dimlyk
μισοαστεια μισοσοβαρα το τζακι στην περιοχη σου ειναι για καμμια μπριζολα κι οχι για να ζεστανεις σπιτι :)

δεν μας ειπες ομως σκεφτεσαι να δουλεψεις το τζακι με την ενδοδαπεδια?
κανα λεβητα γιατι δεν σκεφτηκατε ?
πριν ομως καταληξετε στο ειδος σκφτειτε το καυσιμο και τις δυσκολιες που εχει το καθενα ...
μετα τους διαθεσιμους χωρους ,,,και μετα η αποφαση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134318 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Μια πολύ ΒΑΣΙΚΗ ερώτηση @destroy:

Σε ποιά φάση της κατασκευής βρίσκεσαι? Βγάζεις την άδεια? Σχεδιάζεις δηλαδή? Έχεις κάνει το σκελετό?
Είσαι στα "τούβλα", σοβάδες? Το σπίτι είναι 140 ή λίγο μεγαλύτερο....?

Υπάρχουν πολλές επιλογές...... αλλά πες μου πρώτα αυτό.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134327 από destroy
το σπίτι είναι 140μ2 και σχεδόν τελειωμένο αν αποφασίσω θέρμανση μπαίνω τη επόμενη μέρα...
ξέχασα να σας πω οτι ούτως η άλλος το τζάκι θα το βάλω απλός το δίλλημα μου είναι αν θα είναι η κύρια ή δευτερεύουσα θέρμανση χώρο έχω αφήσει σε μια γωνίτσα με μια τρύπα που θα ανοιχτεί αφού πάρουμε το τζάκι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134329 από Στελιος1
Τα λεω ''χοντρα'' για να καταλαβαινουν οι χοντροκεφαλοι.
Τιποτα στην πραξη και στην φυση δεν ειναι απολυτο, απολυτα ειναι μονο 2 πραγματα, ο θεος και οι αριθμοι. Και τα 2 ειναι ανθρωπινες επινοησεις, οποιος το καταλαβαινει αυτο θα καταλαβει ισως και τι ελεγα.
Πχ δεν μπορει να διαβζεις οτι καιει μονο 2 κιλα αλλα ειναι 18 κιλοβατ το τζακι και εχει ''αποδοση'' 80%, δεν λεει τιποτα αληθινο ολο αυτο. Λεει 2,99 η ταμπελα αντι να πει 3! Κ ομως ολοι μας θα παμε στην ταμπελα του 2,99 σαν πρωτη αντιδραση κ απο κει κ μετα το 80% απο μας θα αγορασουμε απ αυτο, το 10% απο μας θα αντιδρασουμε και θα αγορασουμε απο αυτο που γραφει οτι κανει 3 και το αλλο 10% που γνωριζει θα μελετησει τ προιον, την κατασταση, θα διαβασει τα ψιλα γραμματα και θα αποφασισει ποιο απ τα δυο θα αγορασει.
Δεν εχω κανενα προβλημα με τον κατασκευαστη η τον εμπορα στο συστημα αυτο, θεμιτο ειναι ο καθ ενας να θελει να δελεασει και να πουλησει! Αυτο ειναι υποχρεωμενος να κανει!
Και ειπα ''χοντρα'' οτι προσωπικα θα αγοραζα (διοτι ειμαι φουκαρας βιοπαλαιστης) τζακι απο Πολωνο κ οχι απο Νορβηγο, διοτι ο Πολωνος ειναι φουκαρας σαν κ εμενα και ΣΑΦΩΣ θα πληρωσω πολλυ λιγοτερα για οτι παιρνω! Δεν φωτογραφιζω την Κρατκι, αλλα εγω εχω αμαξι οπελ αστρα κ οχι λοτους.
Καταλαβαινετε τι θελω να πω?
Προβλημα ομως με τον αγοραστη.. εχω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134330 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Στέλιο, νομίζω ότι ΟΥΤΕ με τον αγοραστή πρέπει να έχεις θέμα, καθώς αγοράζει με το δικό ΤΟΥ πορτοφόλι.......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ