Βοηθεια επιλογης-συμβουλης για ενεργειακο τζακι

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134331 από Στελιος1
destroy εχεις μια σοβαρη εγκατασταση (την ενδοδαπεδια εννοω) και εφ οσον θες να βαλεις και τζακι ανναρωτιεσαι αν μπορεις να γλυτωσεις το κοστος της αντλιας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134332 από destroy

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134351 από dimlyk
δεν απαντησες ομως ...το τζακι θα το συνδεσεις με την ενδοδαπεδια ,,,η θα βαλεις και αλλα σωματα ?
οπως δεν απαντησες για τον λεβητα
το βασικο θεμα στο οικονομικο δεν ειναι τοσο το κοστος αγορας οσο το κοστος χρησης οποτε σαφως το ξυλο ειναι φτηνοτερο καυσιμο ...ομως αν μιλαμε για ενδοδαπεδια σημαινει οτι θα πρεπει να λειτουργει 24 ωρες για 6 μηνες συνεχως ... και γενικα αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος λειτουργιας για οποιαδηποτε θερμανση ....στο τζακι ομως ειναι λιγο δυσκολο (υποθετω) να τροφοδοτεις συνεχεια με ξυλα σε αντιθεση μ ενα λεβητα που δεν χρειαζεται τοσο συχνα τροφοδοσια ειδικα αν ειναι και πελλετ
η δικη μου προταση θα ηταν λεβητας ξυλου κι ενα φτηνο αεροθερμο τζακι (ισως κι αργοτερα)
αν η επιλογη σου ειναι αντλια η υδραυλικο τζακι ...τοτε θα σου προτεινα αντλια κι ενα επισης φτηνο αεροθερμο τζακι συμπληρωματικα ....κατι λιγο πιο δυσκολο ...συνδυασμος και των δυο με σκοπο την μειωση του κοστους χρησης της αντλιας στα πολλα κρυα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134355 από destroy
το τζάκι δεν το συνδέω με την ενδοδαπέδια γιατί φοβάμαι ότι θα σκάσει το πλακάκι
το ερώτημα μου είναι τζάκι αερόθερμο για όλο το σπίτι και α/θ μετά ή υπομονή κάποια χρονάκια μέχρι να βάλω α/θ και το τζάκι πιο απλό χωρίς αγωγούς για τα δωμάτια και να είναι μόνο στο σαλόνι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134356 από dimlyk
στην ερωτηση σου μονο εσυ μπορεις να απαντησεις :)
η εκτιμηση μου ειναι οτι με αεροθερμο τζακι δεν προκειται να ζεσταθεις εκτος κι αν εχεις τοσο καλες μονωσεις .... καινουριο σπιτι ειναι ,,,φανταζομαι καποιος μηχανολογο εκανε την μελετη ...αυτος ξερει καλυτερα απο ολους μας το σπιτι ...καντου μια ερωτηση ...ειναι ο πιο καταλληλος για να βοηθησει :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #134360 από kosmidis80
Γιατι δεν βαζεις εναν λεβητα, ειτε πελλετ η ξυλου (με δοχειο αδρανειας κτλ) να ξεμπερδευεις μια και καλη απο την νεα σεζον?
Το τζακι δεν παιζει να σας ζεστανει οπως η ενδοδαπεδια που εχεις ηδη.
Η αντλια δεν θα σε καλυπτει στα πολλα κρυα, που φυσικα στην περιοχη σου ειναι μεγαλης διαρκειας.

Υγ. Εχω γνωστο στην Φλωρινα, ο οποιος δουλευει γνωστης εταιριας ηλεκτρικο λεβητα και στα χοντρα κρυα βαζει πετρελαιο γιατι οι kwh πεφτουν αβερτα στο ρολοι...
Οταν του εδειξα varmebaronen lamda για ξυλολεβητα και windhager για πελλετ επαθε χοντρη πλακα. Ο συγκεκριμενος εχει και χρημα και ορεξη για κορυφαια εργαλεια

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ