Τζάκι και ηχεία δαπέδου δίπλα γίνεται ??

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135818 από georgiou.cr
Καλησπέρα. Μετά από αρκετή έρευνα έχω αποφασίσει να εγκαταστήσω το Tekno της Edilkamin. Το τζάκι θα τοποθετηθεί σε γωνία. Δίπλα από το τζάκι (60cm) έχω ένα έπιπλο/βιτρίνα με HiFi, TV, κλπ και εκατέρωθεν του επίπλου 2 ηχεία δαπέδου θηρία της JBL. Ο χώρος είναι αρκετά περιορισμένος και φορτωμένος με έπιπλα με αποτέλεσμα τα ηχεία να απέχουν από το τζάκι 10-15cm και να μην μπορούν να τοποθετηθούν σε άλλη θέση.

Προφανώς τα ηχεία δεν πρέπει να τα χτυπάει η ακτινοβολία της εστίας από το κρύσταλλο (και αυτός είναι και ο λόγος που σκέφτομαι να επιλέξω το tekno 1 από το 3 πρίσμα). Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αν φέρω την εστία λίγο προς τα έξω και τοποθετήσω το ηχείο στο πλάι της εστίας που θα έχω μόνωση + γυψοσανίδα, θα ζεσταίνεται ?

Για δώστε μου τα φώτα σας γιατί πρέπει να τα υπολογίσω όλα!
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135820 από stergiosbik
Βάλτα άφοβα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": georgiou.cr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135827 από georgiou.cr

stergiosbik έγραψε: Βάλτα άφοβα.


Δηλαδή να υποθέσω ότι στο πλάι η γυψοσανίδα θα είναι χλιαρή ?

Σε περίπτωση που επιλέξω πρίσμα κρύσταλλο, πόση είναι η απόσταση από την εστία που γίνεται αισθητή η ζέστη λόγω ακτινοβολίας ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135831 από stergiosbik
Εφ όσον η γυψοσανίδα θα έχει από μέσα πετροβάμβακα θα είσαι οκ.
Αν τώρα το τζάκι στο πλάι έχει τζάμι αλλάζουν τα πράγματα.Με σιγουριά δε μπορώ να σου πω αλλά θεωρώ,ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ,ότι θα πρέπει να είναι το μίνιμουμ 50cm.
Ίσως κάποιος με αντίστοιχο πρόβλημα(αν υπάρχει εδώ στο φόρουμ) θα μπορούσε να σε βοηθήσει.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": georgiou.cr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135837 από PRIMUS 45

georgiou.cr έγραψε: Προφανώς τα ηχεία δεν πρέπει να τα χτυπάει η ακτινοβολία της εστίας

Γιατί πρέπει να τα υπολογίσω όλα!

Και για να μην πάθεις τίποτα τέτοιο





Και μετά ρωτήσεις για ποιο λόγο άραγε να κόπηκαν οι μεμβράνες του μεγαφώνου!!!! :whistle:
Υπολόγισε τα όλα :evil:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135839 από georgiou.cr
Primus με βλέπω να τα μετακομίζω στο γραφείο μου γιατί αλλιώς πρέπει να αλλάξω σπίτι για να τα χωρέσω σε safe απόσταση από το τζάκι :woohoo: Είναι λίγο θηριάκια imageshack.com/i/n63h158j

PS Εσύ ποιά θεωρείς ασφαλή απόσταση από το κρύσταλλο της εστίας ?
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by georgiou.cr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ