Βοήθεια στην επιλογή αερόθερμου τζακιού

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136393 από ELECTRICALCHIEF
Φουσκιτακης εγραψες. Αυτο πρεπει να μοιραζεται με φυλλαδια εξω απο καθε καταστημα πωλησης ειδων θερμανσης.

la nordica svezia
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lina117

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136394 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
...... και μια και με τσιγκλάει ο CHIEF.....

παρακαλώ έναν moderator να προσθέσει τα παρακάτω στο προηγούμενό μου post για να είναι πλήρες το φυλλάδιο..... χαχαχαχχα (πριν από τη συμβουλή για να τα βλεπουμε αναμμένα) ....

==================================================================

Κατά την εγκατάσταση δεν κολάμε τις επενδύσεις στην εστία αλλά αφήνουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5cm "αέρα" για να μην έχουμε μυρωδιές..... ΔΕΝ βάζουμε σπιράλ καμινάδες, αλλά σπαστές γωνίες, μονώνουμε το θερμοθάλαμο ακόμα και σε monoblocco ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ με IZOL και βάζουμε μαγάλες περσίδες ΜΕΣΑ και ΠΑΝΩ/ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΟΝΩΣΗ.

συνεχίζω....

Από όπου κάνουμε τρύπες για ρούφηγμα αέρα, όταν είναι έξω βάζουμε περσίδα ΝΩΠΟΥ ΑΕΡΑ (για τα νερά της βροχής) ΜΕ ΝΤΙΖΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ για να μη βγαίνουμε έξω να την κλείνουμε όταν σβήνει το τζάκι, και με ΣΙΤΑ για να αποφεύγουμε τα έντομα.

Αν τραβάμε με μοτέρ αέρα, και βάλουμε σίτες στις περσίδες, ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΤΟ Φ του αφωγού γιατί η σίτα κόβει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ την παροχή αλλά θε θα μας πετάει το τζάκι αράχνες και κατσαρίδες...... lol

Και αν τραβάμε αέρα από μέσα και μας λέει έναν αγωγό Φ140, εμείς επειδή είμαστε ΜΑΓΚΕΣ, θα βάλουμε με ένα ΤΑΥ να τραβάμε από 2 σημεία, από διατομή Φ160, και έτσι το μοτέρ δε θα μας σπάει τον #@$&^$@$ από τη φασαρία. Και αν ο εγκαταστάτης είναι ΜΕΡΑΚΛΗΣ, στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ, θα βάλει ΛΕΙΟΥΣ ΑΓΩΓΟΟΥΣ για να μην έχουμε ΘΟΡΥΒΟ και ΠΤΩΣΗ ΠΙΕΣΗΣ

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ? ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ???????????

ΜΑ ΕΣΥ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΤΖΑΚΙ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ...... (κακά τα ψέματα, αυτή ΝΟΜΙΖΩ είναι μια ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΣΤΙΑΣΣ και ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ. Κοστίζει το ξέρω, αλλά έτσι είναι τα καλά πράγματα). Το ξέρω είναι δύσκολο να τα ΠΕΤΥΧΕΙΣ όλα, αλλά υπάρχουν και οι σωστές εστίες και οι σωστές εγκαταστάσεις. ΤΕΛΟΣ.

Μη βάλετε πόμολα στις πόρτες με στρασάκια και κουρτίνες ουάου....... Ούτε ακριβά πλακάκια. Μονώστε σωστά το σπίτι και βάλτε καλά μπετά, κουφώματα μονωσεις τζάμια, κλπ.


Παρακαλώ να πάει πακέτο με το προηγούμενό μου post για να είναι πλήρες το φυλλάδιο.......

Σόρυ αν σας κούρασα....

Edit: Μεταφέρθηκαν και ενώθηκαν με το προηγούμενο ποστ
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Stavrax.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": liakjim

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136397 από GGEOR7777
Μπράβο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136401 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
.... Ουφ..... τα είπα και ηρέμησα .... :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136402 από lina117
ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136411 από GGEOR7777

lina117 έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε:

μήπως ρωτάει για τον αέρα που μπαίνει στον θερμοθαλαμο απ εξω-ζεσταίνεται και βγαίνει από τους αεραγωγούς και όχι για τον αέρα που πάει στην καύση;


ναι ρωταω για τον αερα που βγαινει απο τους αεραγωγους. ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές σας. θα ριξω πολυ μελετη....
θελω να ρωτησω κ κατι άλλο: ειναι δυνατόν ενα τζάκι να ειναι 14 Kw και να σου λέει ο τζακάς πως με ξερο ξύλο εγώ το πάω 16-17; γιατί μου φαίνεται πολύ μούφα όλο αυτό


Για τον αερα,μην αγχωνεσαι,γιατι το σωστο ειναι να παιρνει το τζακι αερα απο μεσα απο το σπιτι και
να τον ανακυκλωνει,και οχι απ εξω,οποτε μυρωδιες ξεχασε της.
Εμενα να φανταστεις μαγειρευει η γυναικα και μοσχοβολαει το σπιτι.
Τωρα για τα kw μην μπερδευσε,αφου ο κατασκευαστεις λεει για normal καυση πχ 10kw και για max καυση 14kw,το τζακι με ξερα ξυλα,και φορτωμενο ταπιανει τα 14 αλλα εμεις δεν το θελουμε να δουλευει φουλ συνεχεια οποτε παντα κοιταμε την normal καταναλωση,που στην περιπτωση σου ενα με 14kw normal καταναλωση μαλλον θα σε καλυψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ