Τζάκι καλοριφέρ σε σπίτι με ταβάνι καλαμωτής

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138787 από Ellanios
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα σας παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει γιατί είμαι γυναίκα και οι γνώσεις μου είναι μηδαμινές επί του θέματος.
Πρώτον έχω σπιτι με καλαμωτή στο ταβάνι και οταν το ανακαινίζαμε βάλαμε σωλήνες αναμονές για μελλοντικα να φτιαξουμε τζακι καλοριφερ. Αυτή την στιγμή έχω φυσικο αεριο και δεν ξερω εαν θα πρεπει να συνεχισουμε με φυσικο αεριο ή να βαλουμε το τζακι. Και κατα πόσο ειναι επίφοβο γιατι δεν θελω να μου καει και το σπιτι. Ειμαι απο Βολο και δεν εχω μεινει ευχαριστημενη σε οσους εχω κοιταξει για τζακια γτ κανενας δεν μου εγγυαται οτι δεν θα εχω προβλημα. Βεβαια και οι τιμες ειναι τρελες που εχω παρει ως προσφορες αν και λενε πως τα κανεις αποσβεση μεσα σε δυο χρονια.
Ας με βοηθησει καποιος.
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138790 από Fokion
H διαισθηση μου μου λεει οτι ειναι καλυτερα να μεινεις ως εχεις με το αεριο...

Οι μηδαμινες σου γνωσεις ειναι "επικυνδυνες" να σε εκμεταλευτουνε στην εγκατασταση και χρηματικά και τεχνικά, και μετα αντε να καταλαβεις τι δεν εχει παει καλα να το διορθωσεις....

ή θα εχεις στο σπιτι συνεχως ενα μαστορα που θα πληρωνεις...

και δευτερευοντως και πως το χρησιμοποιεις σωστα....
τα προβληματα χρησης ενος τζακιου σαν κυρια και μονη θερμανση τα εχεις σκεφτει?
εν ταχη - ποιοτητα ξυλων ( υγρασια τους ) αποθηκευση ποσοτητας( 1 -2 τονους αναλογα την περιοχη) , μεταφορα αυτης στο τζακι, το τζακι δεν αναβει μονο του, ενιωτε δεν αναβει κι ευκολα, άλλα μελη της οικογενειας ξερουν να το αναβουν??? Χρειαζεται να αναβει εν τη απουσια οποου γνωριζει???
και καποια αλλα ακομα αλλα νομιζω εγινε κατανοητο το "περιβαλλον" τζακι...

Πανω σε αυτο το σκεπτικό βασιζεται η αποψη μου....

ψυχανεμιζομαι μια και δεν εχουμε κανενα αλλο στοιχειο, οτι υδραυλικη πελλετοσομπα θα ηταν συνολικά καλυτερη λυση...
και τεχνικά που ειναι το θεμα μας, αλλα και χρηστικά στην καθημερινότητα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138792 από lefteris
Εαν υπάρχει σκεπή και κενό ανάμεσα στην καλαμωτή και τα κεραμίδια σκέψου να βάλεις κάποιον να απλώσει από την πάνω πλευρά πάπλωμα(ρολό) πετροβάμβακα ή ορυκτοβάμβακα για μόνωση 5 ή και 10 εκ ακόμη καλύτερα. Κόστος περίπου 110-120 ευρώ τα 36 τ.μ (2 ρολά) για 5 εκ ορυκτοβάμβακα με φύλλο αλουμινίου, σαν υλικό.

Θα γλυτώσεις περισσότερα έτσι αν δεν έχεις κάποια μονωση.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138814 από panosf01
Μπορεις να βαλεις τζακι σε σπιτι με ξυλινη σκεπη,με την προυποθεση να γινει σωστη κατασκευη.Αλλα το τζακι, και ειδικα το τζακι καλοριφερ απαιτει καποιες γνωσης,μην το φανταζεσαι σαν κατι το απλο και ευκολο στην λειτουργεια του,οπως σωστα ειπε και ο Fokion.Μεινε με το αεριο καλυτερα αν επιτρεπεται τι τιμες ακουσες?Το ρωταω επειδη ανεφερες χρονο αποσβεσης..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138822 από kinigos
Αν είναι εφικτό, τοποθέτησε το τζάκι μέσα στον τοίχο, ώστε η καμινάδα να βγαίνει εξωτερικά του σπιτιού και κατ' επέκταση και της σκεπής. Έτσι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, ούτε με φωτιά, ούτε με υγρασία.
Όλα αυτά φυσικά εφ' όσον έχεις δικά σου ξύλα, ή τα βρίσκεις σε καλή τιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138881 από Ellanios
Βασικά σας ευχαριστώ όλους..
Οι τιμές που μου έδωσαν είναι γύρω στα 4.000 με 4.500€ Χώρις την δουλειά του υδραυλικού..το οποίο από ότι μου είπαν είναι γύρω στα 500-800 γτ έχω ήδη τις αναμονές!
Και να σας ρωτήσω να με βοηθήσετε ποιος ειναι ο καλύτερος τρόπος να δουλεύεις το φυσικό αέριο γτ είμαι σχεδόν όλη μερα σπίτι με την μικρή γιατί πρόπερσι που ειχα γεννήσει και το είχαμε συνέχεια ανοιχτό μας ήρθε ένας λογαριασμός γύρω στα 700€.. Και όσον αφορά για Πέλλετ πήραμε πέρυσι σόμπα πέλλετ υποτίθεται ιταλικής κατασκευής την χρυσοπληρώσαμε και στα βαριά τα κρύα το σπίτι ήταν παγωμένο και τώρα δεν μπορούμε να την πουλήσουμε!
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ