Ανοικτου η κλειστου κυκλωματος ενεργειακο τζακι?

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148156 από Vegeta
Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα ενεργειακο τζακι καλοριφερ για να θερμαινω μια μονοκατοικια περιπου 110μ και μετα απο σχετικη ερευνα αγορας στο ιντερνετ ταλαντευομαι μεταξυ ανοικτου και κλειστου κυκλωματος.Το κλειστο κυκλωμα μου αρεσει περισσοτερο διοτι το συνολο του κυλωματος θερμανσης δεν εχει τις φθορες με το αντιστοιχο του ανοιχτου.Απο την αλλη ενα τζακι ανοικτου κυκλωματος στοιχιζει λιγοτερο και εχει πιο απλη εγκατασταση.Αξιζει να πλωρωσω παραπανω για το κλειστο κυκλωμα?επισης πιο απο τα δυο ειναι ασφαλεστερο σε περιπτωση διακοπης λειτουργιας του κυκλοφορητη λογω διακοπης ηλεκτρικου ρευματος?ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148157 από Nasikas
Οι περισσότεροι εγκαταστατες προτείνουν κλειστό.
Προσωπικά είμαι κολλημένος με το ανοικτό επειδή έχω δει λέβητα να χορεύει και τζακι ανατιναγμένο.
Αλλά χρειάζεται μελετημένο εγκαταστατη για υδραυλική ισορροπία κλπ


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148159 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
είτε βάλεις ανοικτό είτε βάλεις κλειστό το σπιράλ ψύξης πρέπει το τζάκι να το έχει συν μια 2,5 bar .υπάρχουν περιπτώσεις που το ανοικτό μπορεί να γίνει επικίνδυνο. όσον αφορά το κόστος μεταξύ των δυο αν βάλεις ενα ινοξ δοχείο 0.8 πάχος για αντοχή στο χρόνο και 4 σωλήνες που θέλει για την σύνδεση (οι 2 φυσικά χαλκού ) το κόστος σου αν δεν είναι ανάλογο δε θα έχει τόση μεγάλη διαφορά !!όσο αφορά την λειτουργία αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι ειδικά αν φεύγουν 2 ή και 3 σώματα μετά απο κάθε κόμβο δεν λειτουργούν σωστά .
Από την άλλη βάζοντας ένα τροφοδοτικό ασφαλείας σε ένα κλειστό κύκλωμα η μοναδική περίπτωση στην οποία θα δουλέψουν τα ασφαλιστικά σου θα είναι η περίπτωση που καεί ο κυκλοφορητής σου και αν αυτά έχουν τοποθετηθεί σωστά (και είναι και τα σωστά ) δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148197 από vagroul
η συνδεση τζακιου ανοιχτου κυκλωματος ειναι πιο δυσκολη απο αυτη του κλειστου και γι αυτο οι περισοτεροι εγκαταστατες προτεινουν κλειστου κυκλωματος ακομα και σε τζακια που δεν εχουν σερμπατινα παραβλεποντας παντελως την ασφαλεια. εγω θα προτιμουσα κλειστου κυκλωματος με χρσηση ups και με καποιο τροπο θα εβαζα και καποιο ηχητικό alarm σε μια συγκεκριμενη θερμοκρασια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148226 από χρηστος8
Προσωπικα θεωρω απειρως ασφαλεστερο το ανοιχτο δοχειο...
Ειτε ομως ανοιχτο...ειτε κλειστο...οι σωληνες μονο χαλκινοι...
Οτιδηποτε πλαστικο σε σωληνωσεις... ειναι για τα πανηγυρια στην ατμοποιηση...
Δια ροπαλου στο πρωτο αναμμα (μετα απο 2 ωρες λειτουργιας) απενεργοποιηση του κυκλοφορητη σκοπιμα, ωστε ο πελατης να γνωρισει την δυναμη του ατμου - και τον βρυχηθμο του :lol: :lol:
Πρεπει να μαθει ωστε να μη φοβαται αν και οταν συμβει.

ΥΓ. Το ανοιχτο δοχειο χρειαζεται παροχη νερου με φλωτερ...πολλοι φωστηρες συναδελφοι το γεμιζουν με το λαστιχο...
Τραγικο...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 8 Χρόνια 6 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148272 από Vegeta
Ασχετο με το θεμα αλλα θα ηθελα να μου απαντησεις σε καποια θεματα οσο αφορα τις εστιες kratki,μιας και εισαι ο καταλληλος.Εχεις καποιο email?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ