Επιλογη τζακιου Regal, Hajduk, Edilkamin

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #153854 από Steltheo
Γεια σας παιδια!
Διαβαζω εδω και λιγες μερες τα θεματα του φορουμ και σκεφτηκα να ποσταρω και εγω να μου πειτε επιπλεον αποψεις συμβουλες.

Λοιπον, θελω να βαλω ενα ενεργειακο τζακι στο σπιτι μου που χτιζεται τωρα. Οσον αφορα τη μονωση του, θελω να πιστευω οτι εγινε οσο καλυτερη δουλεια μπορουσε. Ειναι 2 επιπεδα με εσωτερικη σκαλα και γυρω στα 65+65 (130 συνολο) τετραγωνικα. Το τζακι λογω χωρου και αισθητικης θα τοποθετηθει σε γωνια στο κατω επιπεδο στο σαλονι με γωνιακο γυαλι στις δυο πλευρες. Η χρηση του θα ειναι κυριως απογευμα μεχρι νυχτα τις κρυες μερες του χειμωνα.
Την επιλογη αεροθερμου με μοτερ την αφησα πισω λογω θορυβου και αλλων λογων οπως και νερου. Θελω να πιστευω οτι το επανω επιπεδο θα θερμαινετε εστω λιγο μεσω μεταφορας αερα στη σκαλα λογω πυκνοτητας(?) ζεστου αερα που "ανεβαινει" ψηλα. Αν και το επανω επιπεδο δεν ειναι προτεραιοτητα για θερμανση μεσω τζακιου.

Πηγα σε αρκετους τζακαδες και πηρα καποιες προσφορες και θα ηθελα να αναφερω τα τοπ 3 λογω design και ποιοτητας (βασει των δικων μου λιγοστων γνωσεων).
1) Regal Corner 80
tzakiaregal.gr/el-gr/Products/ProductDetails/22
2) Hajduk Volcano/Goliath 2ph με ενιαιο γυαλι (γουσταρω μονοκομματο γυαλι!)
en.hajduk.eu/index/wkladydetale/id/91/na...no+14kW+to+15kW.html
3) Edilkamin Titano Plus or Side 2
www.edilkamin.com/en/focolari_chiusi/focolare_titano.aspx
www.edilkamin.com/en/focolari_chiusi/focolare_side_2.aspx

Να ομολογησω οτι πριν αρχισω να ψαχνω πιστευα οτι το πολυ μεχρι 2 χιλιαδες θα εδινα και θα εμενα ικανοποιημενος βλεποντας ομως στην πορεια το ελαχιστο για τα πιο πανω τζακια (μαζι με φουγαρα κλπ) ειναι 3 χιλιαδες και παει μεχρι και 4.
Δεν λεω, βρηκα και πιο φθηνα κατω των δυο οπως το ελληνικο της μισαηλιδη Τ75 αεροθερμο με μοτερ www.tzaki.com.gr/el/?p=267. Αλλα μου φαινεται οτι ποιοτικα δεν συγκρινεται με τα προαναφερθεν.
Οσον αφορα τιμη, το budget ειναι καθορισμενο και μετρημενο με το σταγονομετρο αλλα υπαρχουν ευελιξιες υπο την αποψη μακροχρονιας επενδυσεις στο τζακι.

Και κατι αλλο που θελω να αναφερω και να πειτε κι εσεις. Ειχα την εντυπωση οτι αφου βαλουν το τζακι και τα φουγαρα θα φερω εγω γυψοσανιδα να μου τοποθετησεο πυραντοχη γυψοσανιδα γυρω απο το τζακι και τελειωσα. 2 τζακαδες μεχρι τωρα μου ειπαν οτι αυτο δεν αρκει. Λογω της θερμοτητας που βγαζουν τα τζακια τους (μεσα στο τοπ3 μου) θα καταστρεψουν την γυψοσανιδα και για αυτο πρεπει να μπει μονωση κατω απο αυτην οπως για παραδειγμα πλακες πυριτικου ασβεστιο. Επισης βοηθα πολυ στην φυσικη ροη του αερα απο τις περσιδες.
Οντως αυτα αληθευουν, πρεπει να γινουν για μια σωστη δουλεια η απλα τα λενε για να βγαλουν επιπλεον λεφτα αφου προσφερονται να τα κανουν για καποια τιμη?
Επισης τι λετε για τις συγκεκριμενες εταιρειες/μοντελα αν ειχατε πειρα με καποια απο αυτες.

Περιμενω με ανυπομονεσια τις απαντησεις σας!
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Steltheo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #153855 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογη τζακιου Regal, Hajduk, Edilkamin
καλως ηρθες :)
για μαρκες δεν θα πω αλλα θα σου προτεινα να την ψαξεις περισσοτερο οπως και να ριξεις μια πιο επισταμενη ματια στο φορουμ...υπαρχουν παρα πολλα σχετικα με τοποθετησεις τζακιων για να εχεις μια ιδεα ωστε να μην ψαχνεσαι αργοτερα.
οπως επισης θα παρεις και το μανουαλ του τζακιου (οποιο κι αν ειναι αυτο) και θα υποχρεωσεις τον τεχνιτη να εφαρμοσει κατα γραμμα οτι λεει :)
για την μονωση σωστα στα ειπαν κι αν την επενδυση δεν στην κανει ο τζακας ....ο γυψασανιδας θα πρεπει κι αυτος να προσεξει για θελει καποια κενα γυρω απ την εστια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #153860 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Καλησπέρα, αν μιλάμε για εστίες, δε θα τελειώσουμε ποτέ.

Από τα 3 που έδειξες, προτείνω το Hadjuk για διάφορους λόγους.

Η τοποθέτηση είναι το Α και το Ω. Οπότε, δεν κάνουμε εκπτώσεις στην τοποθέτηση.....

Σε όποιο και να καταλήξεις, προσπάθησε να το δεις αναμμένο. Και όπως καίει καλά καλά, για κόψε του τέρμα τον αέρα... πάει να σβήσει? Γονατίζει η φλόγα?

Φιλικά, Γιώργος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #153869 από Steltheo
Απαντήθηκε από Steltheo στο θέμα Επιλογη τζακιου Regal, Hajduk, Edilkamin
Καλημερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις!

Οσον αφορα να τα δω αναμμενα μαλλον δυσκολο το κοβω.

Για την τοποθετηση και την επενδυση (μαλλον) θα την κανουν οι ιδιοι γιατι θεωρω ειναι και οι πιο αρμοδιοι. Να την κανει αλλος οπως εγω πχ ο οποιος δεν κατεχω απο τζακια μαλλον θα κακο αποτελεσμα θα εχω, οχι βεβαια οτι ειναι εγγυηση αν το κανουν οι ιδιοι. Ειναι ρισκο νομιζω.

Ειδα και χθες μερικα που ισως αξιζουν της kratki. Το amelia bs 25kw (υπερβολικο μαλλον για τον χωρο μου) και το mba 15kw. Τι λετε;

Κατι το οποιο ξεχασα να ρωτησω. Εκτος απο την αισθητικη, το ενιαιο γυαλι υπερτερει και ποιοτικα εναντι του διπλου γωνιακου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #153870 από Twangman
Απαντήθηκε από Twangman στο θέμα Επιλογη τζακιου Regal, Hajduk, Edilkamin
Μόνωση εννοείται ότι χρειάζεσαι όπως και εισαγωγή εξωτερικού αέρα που θα κουμπώνει κάτω απο την εστία.
Πρέπει επίσης να σκεφτείς αν θέλεις μαντέμι ή χάλυβα σαν υλικό τζακιού. Συνήθως τα χαλύβδινα έχουν υλικό
επένδυσης εστίας και δίνουν μεγαλύτερη θερμότητα μέσω ακτινοβολίας ενώ το μαντέμι στον αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #153871 από Steltheo
Απαντήθηκε από Steltheo στο θέμα Επιλογη τζακιου Regal, Hajduk, Edilkamin
Αρα υπο αυτη την αποψη καλυτερη επιλογη ειναι το μαντεμι αν καποιος θελει βεβιασμενη κυκλοφορια αερα μεσω μοτερ ενω για φυσικη ροη δεν ειναι απαραιτητο και ισως καλυτερα να ειναι με επενδυση απο μεσα...;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ