Επιλογη τζακιου Regal, Hajduk, Edilkamin

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153872 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Επιλογη τζακιου Regal, Hajduk, Edilkamin
Από όλα όσα έχεις αναφέρει προτείνω το Hajduk.
Όποιο κι αν βάλεις τελικά, πρόσεχε να γίνει η εγκατάσταση βάσει του manual ότι κι αν σου λέει ο τζακας, μη κάνεις καμμία παραχώρηση σε αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 6 Μήνες πριν #153877 από Twangman
Απαντήθηκε από Twangman στο θέμα Επιλογη τζακιου Regal, Hajduk, Edilkamin
Δεν νομίζω η βεβιασμένη ροή αέρα να δίνει κάτι παραπάνω σε καμία απο τις δύο περιπτώσεις. Με το μαντέμι θα δώσεις κάτι παραπάνω στον πάνω όροφο πιστεύω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154561 από Steltheo
Απαντήθηκε από Steltheo στο θέμα Επιλογη τζακιου Regal, Hajduk, Edilkamin
Σας χαιρετω παιδια και παλι με μια απορια την οποια δεν ηξερα που να γραψω και για αυτο την παραθετω στο θεμα που ηδη εχω ανοιξει.

Σε ενα υψος περιπου 20 εκατοστων (η αποσταση περιπου της γυψοσανιδας ταβανιου με την πλακα σκυροδεματος) εχω δυο σωληνες κοντα η μια στην αλλη απο την οποια περνανε ηλεκρικα καλωδια του σπιτιου.
Κοντα σε αυτες τις σωληνες θα περασει η καμιναδα τζακιου σε αποσταση μαλλον μικροτερη η και ιση του μισου μετρου. Ακριβη αποσταση δεν γνωριζω προς το παρον. Ο αεροθαλαμος (αν σωστα τον λεω) θα ειναι μισο με ενα μετρο πιο χαμηλα απο τις σωληνες οποτε ΛΟΓΙΚΑ δεν θα επηρεαζεται απο τη θερμοτητα που αναπτυσσεται εκει.
Το ερωτημα μου ειναι, τα καλωδια αυτα θα επηρεαστουν απο τη θερμοτητα που θα υπαρχει λογω της καμιναδας? Υπαρχει κινδυνος να λιωσουν? Αν ναι, τι μπορω να κανω για να τα προστατευσω? Σιλικονη υψηλων θερμοκρασιων, "καβουκι"/αεροθαλαμος που να περικλιει τις σωληνες με πυριτικο ασβεστιο, συνδιασμος των δυο, κατι αλλο?
Η να εφοδιαστω απο τωρα με γεννητριες??? :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154565 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογη τζακιου Regal, Hajduk, Edilkamin
καλο θα ηταν να τυλιξεις την καμιναδα με παπλωμα πετροβαμβακα με αλουμινιο σ εκεινο τον χωρο ...
και ολη να την τυλιξεις δηλ καλο κανει στο τζακι ...
το ιδιο μπορεις να κανεις και στον τοιχο που περνανε οι σωληνες ...φυσικα εκει μπορεις να βαλεις και το πυριμαχο που ανεφερες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154582 από Steltheo
Απαντήθηκε από Steltheo στο θέμα Επιλογη τζακιου Regal, Hajduk, Edilkamin
Καλο αυτο, δεν σκεφτηκα να τυλιξω και την καμιναδα. Ευχαριστω!

Απο περιεργεια, τι θερμοκρασιες αναπτυσσονται στην περιοχη πανω απο τον θερμοθαλαμο? Το μετρησε κανεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.054 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ