Γνωμες για καινουργιο τζακι καλοριφερ

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157071 από dimlyk
οταν λεω φελιζολ εννοω το φτηνο το ασπρο εκτος κι αν προκειται να το χρησιμοποιησεις καπου αλλου μετα
τα σωματα σου ειναι 17000 υπολογισμενα με καποια προσαυξηση 30% και σε θερμοκρασια νερου 90 βαθμους στους 70 η αποδοση πεφτει κατα πολυ αρα το πολυ να μπορουν να σου δωσουν 14000 με 15000 καπου εκει υπολογιζεις κι ενα τζακι 18 με 20 και περισευει κιολας αλλα κι οτι δεν περισευει δεν φτανει :)
στην πραξη ενα τετοιο τζακι θα δουλευει στις 8 με 10 κβ κι οπως σου ειπαν θελει να δουλευει συνεχως κι οχι οπως το πετρελαιο γι αυτο τον λογο και ειναι κατα πολυ μικροτερη η ισχυς του


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geodag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157075 από panosf01
Το τζακι αυτο,το ελληνικο ετυχε να το δω απο κοντα πριν 4 με 5 χρονια,το ειχαν γυρο στα 2500 ευρο.Παρατηρω οτι η τιμη του εχει δραματικη πτωση.Πραγμα υποπτο...Ηθελα και εγω να επενδυσω σε ελληνικα χερια.Η εντυπωση που μου αφησε ηταν απογοητευτικη.Ενα βαρελι με νερο.Φθηνη απομιμηση ιταλικων τζακιων,που και αυτα με την σειρα τους δεν ειναι τιποτα καλυτερο αν εξαιρεσεις πιο ακριβα μοντελα οπως το υδροσεανο κτλ.Μηδενικες διαδρομες καυσαεριων και ουτε καν κλαπετο.
Ευτυχως το απεριψα αλλα δυστυχως επιβαιβεωθηκα απο την αναρτηση ενος χρηστη του παραπανω που λεει οτι και 15 τονους ξυλα :blink: στα 40 κβ πιστευω θα εχει 500 βαθμους θερμοκρασια καυσαεριων.
Κατι αλλο που πρεπει να αναφερω ειναι οτι τα υδραυλικα τζακια θελουν μονωση περιμετρικα και οχι φουσκα με περσιδες αφου ουσιαστικα ειναι λεβητες με πορτα.Απορω που μεχρι και οι κατασκευαστες οπως η παλατσετι μιλαει για φουσκες με περσιδες...
Τωρα ως χρηστης και κατασκευαστης.. υδραυλικου τζακιου θα σας συμβουλευα να ειστε πολυ προσεκτικη πριν την οποιαδηποτε κινηση.Κατι σημαντικο ειναι πως τα τζακια αυτα δεν γινεται να χαζοκαινε γιατι θα παει η πισσα συννεφο..
Ακομα και 14-18 κβ πραγματικα φτανουν τα σωματα ειναι μετρημενα με νερο προσαγωγης 90 βαθμων σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες δινουν λιγοτερες θερμιδες,επιπλεον η μελετη ειναι βασισμενη στην διακοπτομενη θερμανση του πετρελαιου οχι στην συνεχη του τζακιου.
Η συμβουλη η δικη μου ειναι σομπα λεβητα πελλετ,πλεονεκτημα φυσικα οι αυτοματισμοι και η τελικη τιμη που ειναι αρκετα μικροτερη απο ενα τζακι αμφιβολου αποτελεσματος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geodag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157077 από geodag

panosf01 έγραψε: Το τζακι αυτο,το ελληνικο ετυχε να το δω απο κοντα πριν 4 με 5 χρονια,το ειχαν γυρο στα 2500 ευρο.Παρατηρω οτι η τιμη του εχει δραματικη πτωση.Πραγμα υποπτο...Ηθελα και εγω να επενδυσω σε ελληνικα χερια.Η εντυπωση που μου αφησε ηταν απογοητευτικη.Ενα βαρελι με νερο.Φθηνη απομιμηση ιταλικων τζακιων,που και αυτα με την σειρα τους δεν ειναι τιποτα καλυτερο αν εξαιρεσεις πιο ακριβα μοντελα οπως το υδροσεανο κτλ.Μηδενικες διαδρομες καυσαεριων και ουτε καν κλαπετο.
Ευτυχως το απεριψα αλλα δυστυχως επιβαιβεωθηκα απο την αναρτηση ενος χρηστη του παραπανω που λεει οτι και 15 τονους ξυλα :blink: στα 40 κβ πιστευω θα εχει 500 βαθμους θερμοκρασια καυσαεριων.
Κατι αλλο που πρεπει να αναφερω ειναι οτι τα υδραυλικα τζακια θελουν μονωση περιμετρικα και οχι φουσκα με περσιδες αφου ουσιαστικα ειναι λεβητες με πορτα.Απορω που μεχρι και οι κατασκευαστες οπως η παλατσετι μιλαει για φουσκες με περσιδες...
Τωρα ως χρηστης και κατασκευαστης.. υδραυλικου τζακιου θα σας συμβουλευα να ειστε πολυ προσεκτικη πριν την οποιαδηποτε κινηση.Κατι σημαντικο ειναι πως τα τζακια αυτα δεν γινεται να χαζοκαινε γιατι θα παει η πισσα συννεφο..
Ακομα και 14-18 κβ πραγματικα φτανουν τα σωματα ειναι μετρημενα με νερο προσαγωγης 90 βαθμων σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες δινουν λιγοτερες θερμιδες,επιπλεον η μελετη ειναι βασισμενη στην διακοπτομενη θερμανση του πετρελαιου οχι στην συνεχη του τζακιου.
Η συμβουλη η δικη μου ειναι σομπα λεβητα πελλετ,πλεονεκτημα φυσικα οι αυτοματισμοι και η τελικη τιμη που ειναι αρκετα μικροτερη απο ενα τζακι αμφιβολου αποτελεσματος.

Εσυ φιλε μου που το εψαξες πιο εβαλες τελικα?? η εβαλες πελλετ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157078 από geodag

dimlyk έγραψε: οταν λεω φελιζολ εννοω το φτηνο το ασπρο εκτος κι αν προκειται να το χρησιμοποιησεις καπου αλλου μετα
τα σωματα σου ειναι 17000 υπολογισμενα με καποια προσαυξηση 30% και σε θερμοκρασια νερου 90 βαθμους στους 70 η αποδοση πεφτει κατα πολυ αρα το πολυ να μπορουν να σου δωσουν 14000 με 15000 καπου εκει υπολογιζεις κι ενα τζακι 18 με 20 και περισευει κιολας αλλα κι οτι δεν περισευει δεν φτανει :)
στην πραξη ενα τετοιο τζακι θα δουλευει στις 8 με 10 κβ κι οπως σου ειπαν θελει να δουλευει συνεχως κι οχι οπως το πετρελαιο γι αυτο τον λογο και ειναι κατα πολυ μικροτερη η ισχυς του

αδερφε μου για να γλιτωσω λιγο πετρελαιο λεω να ξεκινησω τωρα για την προσωρινή μονωση...Γι αυτο θελω τα φωτα σου!! στο ταβανι πως θα τα κολλησω τα φελιζολ?? αντε στο πατωμα απλα θα το αφισω αλλα πανω πως για να μην κανει κενο και δεν κανει δουλεια??υπαρχει καμια ειδικη κολλα??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157079 από geodag

surfer έγραψε: Φίλε με 25,5kw εγώ ζεσταίνω 195τμ σπίτι με καλή μόνωση και εξωτερικές θερμοκρασίες συνήθως μεταξύ 5-12 βαθμούς.
Το ανάβω καθημερινά 5,30 μέχρι τις 11.

Πιστεύω δεν χρειάζεται να πας σε τόσο μεγάλο τζάκι για 90τμ.

Ναι αλλα εσυ φιλε μου μιλας για Κορινθο και για καλη μονωση... εγω ειμαι κατερινη που φετος εκανε μεχρι και -10 και γενικα εχουμε κατι μηδενικα και κατι μειον το χειμωνα... και απο μονωση μετρια... ενταξει ισως ημουν υπερβολικος για το 40kw τζακι μαλλον καπου στα 30kw πρεπει να παω με 20-24kw στο νερο!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157080 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
υπάρχει είδική κόλλα. Θα βάλεις και γυψοσανίδα μετά;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geodag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ