Jollymec η La Nordica( εντελως ασχετος) ???

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159079 από pmoromalos
Καλημέρα σας, καλώς σας βρήκα.

Έχω ξεκινήσει μια προσθήκη οροφου 120 τμ. Η Κατασκευή είναι σύμμικτη (μεταλλική κατασκευή με ελαφρομπετον για στέγη), εσωτερικά γυφοσανιδες με ορυκτοβαμβακα, ενώ εξωτερικά πάνελ 5cm και εξωτερική θερμομόνωση 3 cm.

Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω για θέρμανση ενεργειακό τζάκι νερου και να το συνδέσω σε funcoil και στο μέλλον να συνδέσω και κεντρικη θέρμανση.

Κάνοντας λοιπόν μια ερευνα αγορας κατέληξα σε δυο προσφορες.
Η πρωτη προσφορα είναι ένα THERMOJOLLY 80 από την Jollymec και κόστος μαζι με κόπο και όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα 4.700 ευρω.
www.estianet.gr/tzakia/energeiaka-tzakia...lorifer-termojolly80

Η δεύτερη είναι ένα TermoCamino Base D.S.A. από την La Nordica και κόστος μαζι με κόπο και όλα τα υπόλοιπα εξαρτήματα 3.500 ευρω.
www.you-save.gr/tzakia/energeiaka-tzakia...-3.html#.WSE181JhNE4

Και οι δυο εταιρείες είναι Ιταλικές, από ότι διάβασα το Lanordica είναι για 150 τμ ενώ το άλλο 330 τμ. Επειδή είμαι άσχετος δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να συγκρίνω σε αυτά τα 2 τζάκια ?? αξίζει τα παραπάνω χρήματα το Jollymec για το δικό μου χώρο ??

Τέλος να επισημάνω ότι θέλω να το χρησιμοποιώ και για να ζεσταίνω τα νερα του υπόλοιπου σπιτιού.

Οποιαδήποτε βοήθεια, παρατήρηση , σχόλιο θα βοηθούσαν στην επιλογή μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159082 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Jollymec η La Nordica( εντελως ασχετος) ???
μα τα δυο τζακια μεταχυ τους απεχουν 100% το ενα 15 κβ το αλλο 31 οποτε δεν μπορεις να συγκρινεις τιμες
καλο θα ηταν να διαβασεις λιγο εδω μεσα για να εχεις μια αποψη για την εγκατασταση και τι χρειαζεται μια και τα περισσοτερα προβληματα ξεκινουν απο κει . τα μ2 που αναφερουν οι κατασκευαστες αφορουν σε πολυ καλα μονωμενα σπιτια (αν και οταν οι προδιαγραφες τους ανταποκρινονται)
το σωστο ειναι μια μελετουλα που δεςν στοιχιζει και πολυ για τις αναγκες του χωρου σου και μετα να καταληξεις
και μια και η κατασκευη ειναι καινουρια λιγα παραπανω χρηματα στην μονωση θα τα αποσβεσεις
ο συνολικος χωρος που θα ζεστανεις ποσος ειναι ? η ταρατσα δεν μας ειπες αν θαχει καποια μονωση γιατι το ελαφρο μπετο απο μονο του ελαχιστα προσφερει και χρειαζεται και υγρομονωση γιατι ρουφαει σα σφουγγαρι :)
κι αν δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος θα σου προτεινα να αποφυγεις τα φανκοιλς


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159084 από pmoromalos
Απαντήθηκε από pmoromalos στο θέμα Jollymec η La Nordica( εντελως ασχετος) ???

dimlyk έγραψε: μα τα δυο τζακια μεταχυ τους απεχουν 100% το ενα 15 κβ το αλλο 31 οποτε δεν μπορεις να συγκρινεις τιμες
καλο θα ηταν να διαβασεις λιγο εδω μεσα για να εχεις μια αποψη για την εγκατασταση και τι χρειαζεται μια και τα περισσοτερα προβληματα ξεκινουν απο κει . τα μ2 που αναφερουν οι κατασκευαστες αφορουν σε πολυ καλα μονωμενα σπιτια (αν και οταν οι προδιαγραφες τους ανταποκρινονται)
το σωστο ειναι μια μελετουλα που δεςν στοιχιζει και πολυ για τις αναγκες του χωρου σου και μετα να καταληξεις
και μια και η κατασκευη ειναι καινουρια λιγα παραπανω χρηματα στην μονωση θα τα αποσβεσεις
ο συνολικος χωρος που θα ζεστανεις ποσος ειναι ? η ταρατσα δεν μας ειπες αν θαχει καποια μονωση γιατι το ελαφρο μπετο απο μονο του ελαχιστα προσφερει και χρειαζεται και υγρομονωση γιατι ρουφαει σα σφουγγαρι :)
κι αν δεν υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος θα σου προτεινα να αποφυγεις τα φανκοιλς


Καλησπέρα,

ευχαριστώ για τη βοήθεια, έχουμε κάνει όλες τις μηχανολογικές μελέτες για το σπίτι και έχουμε και για το τζάκι. Η επιλογή τζακιού δεν έχει να κάνει με τα τμ ?

Το ακίνητο θα έχει πολύ καλη μόνωση, στην ταράτσα κάτω από το περλομπετον θα βάλουμε Πετροβαμβακα και από πάνω θα περάσουμε στρώσεις υλικό για υγρομόνωση.

Τέλος γιατί να αποφύγω τα φανκοιλς ? τι άλλο θα μπορούσα να βάλω για να συνδέσω το τζάκι και την κεντρικη μονάδα ?

ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159087 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Jollymec η La Nordica( εντελως ασχετος) ???
αυτο με τον πετροβαμβακα το ειπε μηχανολογος?
στις ταρατσες βαζουμε εξηλασμενη πολυστερινη ο πετροβαμβακας αν μπει χωρις προστασια θα ρουφηξει το νερο απ το ελαφρομπετο .αν εχεις κανει μελετη θερμικων απωλειων τοτε ξερεις την ισχυ του τζακιου αν φτανουν τα 15 η θες τα 30
κοινα σωματα πανελ ...τα φανκοιλ εχουν θορυβο και δημιουργουν ρευματα αερα μαζευουν σκονη και στο τελος βγαζουν μια μυρωδια ...δεν υπαρχει καποιος λογος τεχνικα για να μην τα βαλεις απλα δεν προτιμουντε σε σπιτια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159089 από pmoromalos
Απαντήθηκε από pmoromalos στο θέμα Jollymec η La Nordica( εντελως ασχετος) ???

dimlyk έγραψε: αυτο με τον πετροβαμβακα το ειπε μηχανολογος?
στις ταρατσες βαζουμε εξηλασμενη πολυστερινη ο πετροβαμβακας αν μπει χωρις προστασια θα ρουφηξει το νερο απ το ελαφρομπετο .αν εχεις κανει μελετη θερμικων απωλειων τοτε ξερεις την ισχυ του τζακιου αν φτανουν τα 15 η θες τα 30
κοινα σωματα πανελ ...τα φανκοιλ εχουν θορυβο και δημιουργουν ρευματα αερα μαζευουν σκονη και στο τελος βγαζουν μια μυρωδια ...δεν υπαρχει καποιος λογος τεχνικα για να μην τα βαλεις απλα δεν προτιμουντε σε σπιτια


Καλησπέρα και πάλι.

Λοιπόν όσον άφορα το τζάκι στο διάγραμμα θέρμανσης φαίνεται τζάκι 10 kw. Το σπίτι από ότι έχω αναφέρει είναι 125 τμ . από αυτά τα 45 περίπου είναι κοινός χώρος τραπεζοκαθιστικο και τα υπόλοιπα υπνοδωμάτια και μπάνιο.

Για την ταράτσα, τα ξαναλέω μια φορα για τι μπορεί να στα είπα λάθος. Λοιπόν είναι η τραπεζοειδή λαμαρινα οπου θα πέσει το ελαφρομπετον και πάνω από αυτό κάποιο είδος υγρομόνωσης. Δεν ξέρω ακόμα τι θα είναι αυτό (αν υπάρχει πρόταση και σε αυτό θα ήταν δεκτη.). Στη συνέχεια κάτω από την τραπεζοειδή θα μπει ο πετροβαμβακας και κατω από αυτο η γυψοσανίδα.(Αυτά ήταν απόφαση μηχανικού και γυψαδόρου ).

Τέλος για τα σωματα, η αλήθεια είναι ότι και εγώ στην αρχή σκεφτόμουν απλα σωματα, στη συνεχεια όμως προβληματιστικα καθώς όταν μπει αντλία θερμότητας , από ότι έχω διαβάσει θα έχει καλύτερη απόδοση στα fancoils και επίσης θα εκμεταλλευτώ και την ψύξη κάτι που δεν γίνεται στα απλα καλοριφέρ. Διαφορετικά αν βάλω καλοριφέρ φαντάζομαι θα έχω χαμηλότερη απόδοση της αντλίας και θα πρέπει να βάλω έξτρα air condition για ψύξη. Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσα να βάλω για να συνδυάσω το ενεργειακό τζάκι με την αντλία ??
Η δεν ξέρω αν έχεις να προτείνεις κάποιου άλλου είδους θέρμανση ? να επισημάνω ότι μένω σε νησί

Θα ήθελα την γνώμη σου και φυσικά διόρθωσε με οπου κάνω λάθος γιατί φαντάζομαι είσαι σχετικός με το αντικείμενο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 10 Μήνες πριν #159090 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Jollymec η La Nordica( εντελως ασχετος) ???
ενα ενα μας τα λες :)
αν εχεις σκοπο για αντλια τοτε τα φανκοιλς ειναι σχεδον μονοδρομος και παλι ομως αν εχεις χωρους που δεν απαιτουν ψυξη οπως μπανια αποθηκες εκει βαλε απλα σωματα
αν καταλαβα καλα ομως δεν θες να ζεστανεις μονο τα 120 μ2 αλλα και το υπολοιπο σπιτι
ασχετα απ την μελετη θερμανσης ...μελετη θερμικων απωλειων σου εχουν κανει ? αν ισχυουν τα παραπανω κι εχεις κι ευκαιρο τον μηχανικο ζητα του να κανει εστω ενα σχετικα προχειρο υπολογισμο για το συνολο του χωρου οπως επισης και για τα στοιχεια της υδραυλικης εγκαταστασης σωληνωσεις κυκλοφορητες κλπ αν δεν τα εχει συνυπολογισει.
αφου ο πετροβαμβακας θα μπει απο κατω δεν υπαρχει θεμα καλο θα ηταν ομως κατω απ τον πετροβαμβακα και πανω απ την γυψοσανιδα να μπει ενα φυλλο ναυλον για φραγμα υδρατμων
αφου απο πανω εχεις λαμαρινα ποιος ο λογος να πεσει και ελαφρο μπετο?
στο ελαφρομπετο η πιο απλη-σωστη υγρομονωση ειναι ασφαλτοπανο με ψηφιδα (οχι σκετο) αρκει να μην πιανει χιονι και παγο εκει που εισαι .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ