Αγορά Αυτόνομου Συστήματος Φωτοβολταικού

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159818 από dimitris-64
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω ένα μικρό αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα σε μια απομακρυσμένη περιοχή της Εύβοιας στην οποία δεν υπάρχει δημόσιο δίκτυο και αναρωτιέμαι ποιά είναι μια οικονομική λύση καθώς οι τιμές για μεγάλα αυτόνομα είναι πολύ υψηλές. Δεν είμαι καθόλου σχετικός με το θέμα ούτε και γνωρίζω τις λειτουργίες των παρελκόμενων που συνοδεύουν το σύστημα (inverters,ρυθμιστές , μπαταρίες, πάνελ). Οι ενεργειακές μου ανάγκες είναι μόνο για χειμώνα (Νοέμβριος-Φεβρουάριος) και θέλω να έχω φωτισμό (2-3 λάμπες) ένα μικρό ψυγειάκι για αποθήκευση και διατήρηση τροφής, έναν φορητό υπολογιστή για να έχω επικοινωνία με τον έξω κόσμο καθώς επίσης και να μπορώ να φορτίζω κάποιες μικρές συσκευές (φακό, μίξερ χειρός κλπ). Για θέρμανση έχω τζάκι ενώ για το φαγητό χρησιμοποιώ γκάζι (μπουκάλες).

Έχω κάνει μια έρευνα στα αυτόνομα και κατέληξα πως χρειάζομαι σε κάτι σαν αυτό (www.eshops.gr/2-3-2-6-kwh-24v-220ac-24v-...chronia-egguisi.html) κυρίως λόγω της τιμής του. Δεν γνωρίζω εάν οι συσκευές που το συνοδεύουν θεωρούνται αξιόπιστες και αντοχής (πιο πολύ ανησυχώ για την διάρκεια των μπαταριών). Επίσης αναρωτιέμαι γιατί όχι μονοκρυσταλλικά πάνελ που είναι πιο φθηνά; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια-καθοδήγηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159819 από vasmpou
δεν δουλευει ο συνδεσμος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159824 από dimlyk
ελπιζω η ερευνα να μην περιοριστηκε στο ιντερνετ ...πας απο κοντα συζητας αναφερεις τα δεδομενα σου και μαζευεις προτασεις ....οι μηνες που αναφερεις ειναι οι χειροτεροι για ηλιοφανεια και οι αποδοσεις τους οι μισες και λιγοταρο ισως απ αυτες που αναφερουν ...σε καθε περιπτωση αν καταληξεις μονο σε φωτοβολταικα σκεψου και μια εφεδρικη γενητριουλα ...πολλα εξαρτωνται απο την ακριβη θεση του σπιτιου και τις ωρες που το βλεπει ο ηλιος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159836 από dimosmav
Καλησπέρα. Πιστεύω ότι η μόνη σίγουρη λύση είναι η γεννήτρια στην περίπτωσή σου. Ως ιδιοκτήτης οικιακού φ/β 10 Kw θα σου δώσω κάποιες σχετικές πληροφορίες. Συμφωνώ με τον dimlyk αφού τους μήνες Νοέ-Φεβ η απόδοση των φ/β είναι με ηλιοφάνεια 40 κιλοβατώρες την ημέρα ενώ το καλοκαίρι 65 . Χωρίς ήλιο ξεκινάς από 1 κιλοβατώρα την ημέρα και στην καλύτερη 40 κιλοβατώρες. Αυτό σημαίνει ότι θα μείνεις σίγουρα αρκετές ημέρες χωρίς ρεύμα καθόλου. Οι μπαταρίες θα αδειάσουν και θα παρακαλάς για λίγο ήλιο. Οπότε ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ